XMP açıkken oyunlar çöküyor

cakirtmr

Kilopat
Daha fazla  
RAM
Gskill Ripjaws 3600 Mhz Cl18 8 Gb Dual Kit
Ekran kartı
Gigabyte Aorus 3070Ti
Anakart
Gigabyte B550 Gaming X V2 (v1.4)
İşlemci
Ryzen 5 5600
Merhaba, öncelikle şunu belirteyim ben bu işlerden pek anlamıyorum. Yeni aldığım bilgisayarımda XMP açık RAM'ler 3600 MHz çalışırken sürekli oyunlarda crash veriyor. Sonra XMP kapatıp denediğimde saatlerce tık demedi. Manuel olarak MHz arttırmayı da hiç bilmiyorum. E o kadar para verdik neden olması gerektiği çalışmasın insan rahat edemiyor. 20 gün oldu alalı. Aldığım yerle irtibata geçip RAM'lerin mi değişimini istemeliyim anakartın mı işlemcinin mi bilmiyorum. BIOS'tan hiçbir ayar ellemedim sadece XMP enable disable yapıyorum. Bana bir yol gösterir misiniz? RAM'lerin etiketi şu şekilde; F4-3600C18S-8gvk. Diğer donanımları da aşağıya girdim. Windows ve BIOS dahil tüm sürücüler güncel. Forumdan, YouTube'dan epey araştırdım ama işin içinden çıkamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Xmp enable yaptigin zaman ramlerin voltajinin 1.35V oldugundan emin misin? V yetersiz kaldigi icin olabilir.
Genelde tek Xmp profili olmaz, desteklenen en hizlidan biraz daha yavas bir iki profil daha olur. Biosta onlari bulup deneyebilirsin.

Xmp enable yaptigin zaman ramlerin voltajinin 1.35V oldugundan emin misin? V yetersiz kaldigi icin olabilir.
Genelde tek Xmp profili olmaz, desteklenen en hizlidan biraz daha yavas bir iki profil daha olur. Biosta onlari bulup deneyebilirsin.
Evet voltaj 1.35. Benim biosta sadece 1 adet profil var başka yok. Direk 3600 mhz 1.35v yapıyor. En azından 3200 falan olsa o da yetecek diyorum ama dediğim gibi tek profil.

Bios son versiyon degilse onu guncelleyebilirsin.
O da cozmezse manuel ayar yapmak disinda bir yol gelmiyor aklima. 3200mhz daha hizli timingler ile calistirmayi deneyebilirsin.

Gigabyte kullanmadigim icin ezbere bilmiyorum, senini anakartin kullanim kilavuzuna hizlica baktim. Muhtemelen asagidaki goruntude "Advanced" ile baslayan kisimdan.
1688462530260.png

Dosya Ekleri

• 1688462511665.png
    1688462511665.png
    30,9 KB · Görüntüleme: 10

Yeni konular

Geri
Yukarı