Çözüldü XMP açınca bilgisayar çöktü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Peki anakartimin ve islemcimin destekledigine emin misiniz? MSI Z170 M7 Gaming ve 6700K. Bu arada islemciyi yanlislikla 4.5 GHz'e almistim ya, mavi ekran verdi sonra gidip 4.3 GHz'e indirdim. Suanda sorunsuz gibi gozukuyor ama RAM'ler hala 2133 MHz.
İşlemciye alakası yok. Anakart destekliyor. İşlemci stok kalsın, RAM XMP aç.

Anakartın 3000 MHz'yi OC ile destekliyor.
BIOS'unu güncelledikten sonra XMP'yi açıp tekrar deneyin.
İşlemci frekansı ile oynamayın.

XMP açılınca bir miktar OC yapılır zaten ayrıca işlemcinizin OC'ye ihtiyacı yok güçlü bir model.
Islemciye yapmami neden onermiyorsunuz? 120 mm sivi sogutma var, cok iyi degil ama sadece 4.3 GHz yapacagim. RAM'lere OC yaparken sorun cikartabileceginden mi istemiyorsunuz yoksa gerek yok diye mi? Gerek yok diye diyorsaniz bence var da :(
İşlemciye alakası yok. Anakart destekliyor. İşlemci stok kalsın, RAM XMP aç.
Neden stok kalmasini istiyorsunuz hocam? XMP acinca hata vermesinin sebebi islemciye de OC yapilmasi mi?

Islemciye yapmami neden onermiyorsunuz? 120 mm sivi sogutma var, cok iyi degil ama sadece 4.3 GHz yapacagim. RAM'lere OC yaparken sorun cikartabileceginden mi istemiyorsunuz yoksa gerek yok diye mi? Gerek yok diye diyorsaniz bence var da :(

İşlemcin zaten k modelli yani çarpan kilitleri açık model olduğu için otomatik olarak ihtiyacı olduğunda kendisi OC yapacaktır.
Sen bunun üstüne daha fazla OC yaparsan verimi düşecektir o yüzden tavsiye etmem.

Bilmiyorum. Mavi ekranın minidump dosyasını atar mısınız?
minidump dosyasi ne?

Hocam islemciye yaptigim OC'yi otomatik olarak yapiyordum, BIOS'ta Game Boost diye bir secenek var ve 0'dan 11'e kadar secenekler var. Her secenekte GHz artiyor. 0 yapinca normal yani 4 GHz oluyor. Kendiliginden acildiginda 4 olmustu, az once kendim 1 yapmistim ve 4.3 GHz'de calisiyordu. Simdi 0 yaptim, QuickCPU uzerinden kontrol ettim 4.2 GHz'de calisiyor, nedenini anlamadim normalde 4 GHz olmasi gerekiyordu ama Turbo Boost acik galiba. Neyse, sanirim 3000 MHz yapabildim. Bilgisayar uzerinden anlik olarak RAM'lerin kac MHz'de calistigina nereden bakabilirim?
İşlemcin zaten k modelli yani çarpan kilitleri açık model olduğu için otomatik olarak ihtiyacı olduğunda kendisi OC yapacaktır.
Sen bunun üstüne daha fazla OC yaparsan verimi düşecektir o yüzden tavsiye etmem.
Anladim hocam, bir de ustteki mesaji okur musunuz?
@zeki1981 @Yang Mills Hocam yanlis bir sey mi yaptim acaba, bir bakar misiniz?

Dosya Ekleri

• 1617467680968.png
    1617467680968.png
    24 KB · Görüntüleme: 35
Minidump dosyasi ne?

Hocam islemciye yaptığım OC'yi otomatik olarak yapiyordum, BIOS'ta Game Boost diye bir secenek var ve 0'dan 11'e kadar secenekler var. Her secenekte GHz artiyor. 0 yapinca normal yani 4 GHz oluyor. Kendiliginden acildiginda 4 olmustu, az once kendim 1 yapmistim ve 4.3 GHz'de calisiyordu. Simdi 0 yaptim, quickcpu uzerinden kontrol ettim 4.2 GHz'de calisiyor, nedenini anlamadim normalde 4 GHz olmasi gerekiyordu ama Turbo Boost acik galiba. Neyse, sanirim 3000 MHz yapabildim. Bilgisayar uzerinden anlik olarak RAM'lerin kac MHz'de calistigina nereden bakabilirim?

Anladim hocam, bir de ustteki mesaji okur musunuz?

Turbo Boost = ocdir zaten siz dediğim gibi o ayarı 0 da bırakın kendisi ihtiyacına göre ayarlar.
Anlık olarak AIDA 64'te bellek ve ön bellek karşılaştırma diye bir test var oradan RAM'lerin anlık hızını kontrol edebilirsiniz.

Turbo Boost = ocdir zaten siz dediğim gibi o ayarı 0 da bırakın kendisi ihtiyacına göre ayarlar.
Anlık olarak AIDA 64'te bellek ve ön bellek karşılaştırma diye bir test var oradan RAM'lerin anlık hızını kontrol edebilirsiniz.
Hocam CPU-Z'den bir SS attim yukarida, tekrar atiyim. Sanirim yapabilmisim, 3000 MHz degil mi?
1617468078392.png

Geri
Yukarı