XMP açınca görüntü gelmiyor

ozan şam

Hectopat
RAM
Kingston fury renegade 6400 mhz 2x16 cl32
SSD veya HDD modeli
kingston kc3000
Ekran kartı
rx 6700
Anakart
msi pro x670-P WİFİ
İşlemci
7600x
Selam arkadaşlar. BIOS'um güncel olmasına rağmen a-XMP profil 1 (6400 MHz) yazan seçeneği seçip kaydedip çıkınca görüntü alamıyorum. İlk başta güncel olmayan bir BIOS versiyonunda bu işlemi yaptım, sonucunda görüntü alamadım ve arıza ışığı yandı. Bunun üzerine BIOS'un pilini çıkar tak yöntemiyle resetleyip sistemi açtım.
Bugün ise son çıkan 8 Mart 2023 tarihli BIOS sürümünü kurup yine aynı işlemi yaptım ve yine görüntü alamadım. Bu sefer tek fark arıza ışığı yanmadı.
Son olarak bu konuyu yazarken bu sefer XMP profil 2 (6000 MHz) seçeneğini seçtim ve görüntü aldım. Şu an RAM'lar 6000 MHz'de çalışıyor. Fakat benim RAM'lerim 6400 MHz.
Şu anda biraz rahatladığımı söyleyebilirim. Ama yine de konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Bu arada RAM'lerin etiket kodu: KF564C32rsak2-32
Arkadaşlar şimdi baktım da Kingston'un sitesinde benim anakartımın modeli yazmıyor. Ben bunu satın alırken AMD/İNTEL uyumlu yazıyor diye aldım, detayına bakmamıştım.
Şu anda 6000 MHz'de sorunsuz çalışıyor. Sorun çıkma ihtimali var mı? Daha sonradan gelen sürümlerle tam uyumluluk sağlanır ve 6400 MHz'e geçebilir miyim? Teşekkürler.

Emin olmamakla birlikte işlemcin desteklemiyor olabilir.

Aynı Rami ben de kullanıyorum bende de 6400Mhz çalışmıyor. Hem platform bayağı sıkıntılı hem de Ryzen 7000 için 6000MHz üstü biraz şans işi. Ben OC ile en fazla 6200MHz çalıştırabildim ama çok çok geç boot ediyor ve yeniden başlatmalarda siyah ekranda kalıyor.

Geri
Yukarı