Çözüldü XMP açınca ntoskrnl.exe hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

kutayx6

Decapat
RAM
Corsair Vengeance RGB PRO
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO PLUS 500GB, Adata 240GB SSD
Ekran kartı
Asus Dual RTX 2060 EVO
Anakart
MSI B450 GAMING PLUS MAX
İşlemci
Ryzen 5 3600x
Memtest ve bad sector testlerini yaptım bir sorun gözükmedi. Sorun sadece XMP açıkken meydana geliyor ve sadece ntoskrnl.exe hatası vermiyor, farklı farklı hatalarla mavi ekran vererek döngüye giriyor. RAM frekansını manuel ayarlamayı denedim bir faydası olmadı.

minidump

Çözüm
Kod:
MODULE_NAME: memory_corruption
IMAGE_NAME:  memory_corruption
MEMORY_CORRUPTOR:  ONE_BIT
Anakartınız RAM bilgisi vermemiş. Düzgün şekilde okuyamamışta olabilir.

RAM frekansını XMP ile 3000 oluyorsa sizde manuel 3000 yapmayı mı denediniz? Yoksa 2933 ya da daha aşağı frekanslarda denediniz mi?

Ek olarak işlemciye herhangi bir OC işlemi yaptınız mı ? Yaptıysanız geri çekin.

Son olarak Memtest86'yı ne zaman yaptınız ve herhangi bir hata var mıydı 1 tane bile?
Kod:
IMAGE_NAME:  memory_corruption
MEMORY_CORRUPTOR:  ONE_BIT

RAM frekansını XMP ile 3000 oluyorsa sizde manuel 3000 yapmayı mı denediniz? Yoksa 2933 ya da daha aşağı frekanslarda denediniz mi?

Ek olarak işlemciye herhangi bir OC işlemi yaptınız mı ? Yaptıysanız geri çekin.

Son olarak Memtest86'yı ne zaman yaptınız ve herhangi bir hata var mıydı 1 tane bile?

Çözüm
Kod:
IMAGE_NAME: memory_corruption
MEMORY_CORRUPTOR: ONE_BIT

Ek olarak işlemciye herhangi bir OC işlemi yaptınız mı? Yaptıysanız geri çekin.

Manuel olarak 3133 MHz frekansda çalışıyor şu an. Sanırım sorun 3200 hızlarında oluyor.

Hayır herhangi bir OC yapmadım.

Haftalar oldu XMP kapalı bir şekilde yapmıştım hiçbir hata yoktu.

Manuel olarak 3133 MHz frekansta çalışıyor şu an. Sanırım sorun 3200 hızlarında oluyor.

Hayır herhangi bir OC yapmadım.

Haftalar oldu XMP kapalı bir şekilde yapmıştım hiçbir hata yoktu.

Bazen böyle RAM hataları olabiliyor. 2600'lere kadar düşmediğiniz sürece performans farkı öyle çok yaşamazsınız. Elektronik parçalarda her zaman sıkıntı olabiliyor. Eğer tek sıkıntı frekans ise azıcık düşürüp kullanabilirsiniz. Geri dönülemeyen sıkıntılar olursa zaten garantiye gönderin diyoruz :)

O zaman şu an 3133'te bir sorun yok diyebilir miyiz? Bu işlem mavi ekranınızı çözdü mü?

Bazen böyle RAM hataları olabiliyor. 2600'lere kadar düşmediğiniz sürece performans farkı öyle çok yaşamazsınız. Elektronik parçalarda her zaman sıkıntı olabiliyor. Eğer tek sıkıntı frekans ise azıcık düşürüp kullanabilirsiniz. Geri dönülemeyen sıkıntılar olursa zaten garantiye gönderin diyoruz :)

O zaman şu an 3133'te bir sorun yok diyebilir miyiz? Bu işlem mavi ekranınızı çözdü mü?

Şimdilik bir sorun yok gibi gözüküyor. Belleğimin sınırı sanırım zaten 3200 MHz. 67 MHz farktan da zarar gelmez dediğiniz gibi :) Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı