XMP açınca oyunlar donuyor

berkcancabuk

Decapat
BIOS'um güncel. RAM'larimin hızı normalde 3000MHz olarak sipariş etmiştim. XMP olarak profile 1'de 3000MHz'e çekiyorum bilgisayarda herhangi bir oyunda ilk 1 2 saat içinde 5-10 kere çökmeler donmalar meydana geliyor ve PC'yi tekrar kapatıp açmak zorunda kalıyorum. BIOS'umu güncelledim ve XMP'yi kapattım. Kapattıktan yaklaşık 3-4 gün geçti ve herhangi bir donma kasma vb hiçbir şey olmadı ancak ben sistemi toplarken 3000MHz olarak sipariş etmiştim şu an 2133MHz olarak çalışmakta. Memtest86 ile RAM'larimi test ettiğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Nvlddmkm olay kimliği 13 problemi ile karşılaşıyordum 3000MHz'de sürekli grafik kartı hatası alıyorum 2133MHz çekince ve XMP kapatınca düzeldi bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa bilgisine.

Anakartım: Gigabyte B450M S2H AMD B450.
RAM'larim: 2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V kırmızı DDR4 3000MHz.

Bir çözüm önerisi olan varsa bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)

XMP kapalı bir şekilde frekansı elle 2933, 2866, 2800 MHz girerek deneyin. Bu değerlerin birinde sisteminizin sorunsuz çalışması lazım. Hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edebilirsiniz. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız belleklerinizde arıza olabilir. Ayrıca belleklerin ikisi de aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi?

XMP kapalı olduğunda ram frekans hızını arttıramıyorum yani ayarlıyamıyorum hiç bir şekilde. İtopya üzerinden bilgisayarı sipariş etmiştim 3000mhz ramler aldım deneyip test etmeleri gerekmezmiydi bu sorun aldığım ilk günden beri var çünkü de
XMP kapalı bir şekilde frekansı elle 2933, 2866, 2800 MHz girerek deneyin. Bu değerlerin birinde sisteminizin sorunsuz çalışması lazım. Hata almaya devam ederseniz Memtest programıyla belleklerinizi test edebilirsiniz. Bu test uzun sürebilir. Testte hata alırsanız belleklerinizde arıza olabilir. Ayrıca belleklerin ikisi de aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi?

işlemci modelim Ryzen 5 2600

XMP kapalı bir şekilde Advance Memory Settings'e girin. Auto yazan yere gelin. 29.33 girip Enter deyin. Ayarlarınızı kaydedip çıkın. Çalışmazsa 28.88 veya 28.00 deneyebilirsiniz. Hata almaya devam ederseniz Advance Voltage Settings'e girin. Dram Voltage kısmında 1.20 veya Auto yazıyordur. Onu 1.35 olarak değiştirin ve tekrar 2933, 2866 MHz değerlerini deneyin.

gigabyte ram frequency.png

Belleklerinizin ikisi de aynı kutudan çıkan ikili kit bellek mi?

BIOS'um güncel. RAM'larimin hızı normalde 3000MHz olarak sipariş etmiştim. XMP olarak profile 1'de 3000MHz'e çekiyorum bilgisayarda herhangi bir oyunda ilk 1 2 saat içinde 5-10 kere çökmeler donmalar meydana geliyor ve PC'yi tekrar kapatıp açmak zorunda kalıyorum. BIOS'umu güncelledim ve XMP'yi kapattım. Kapattıktan yaklaşık 3-4 gün geçti ve herhangi bir donma kasma vb hiçbir şey olmadı ancak ben sistemi toplarken 3000MHz olarak sipariş etmiştim şu an 2133MHz olarak çalışmakta. Memtest86 ile RAM'larimi test ettiğimde herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Nvlddmkm olay kimliği 13 problemi ile karşılaşıyordum 3000MHz'de sürekli grafik kartı hatası alıyorum 2133MHz çekince ve XMP kapatınca düzeldi bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa bilgisine.

Anakartım: Gigabyte B450M S2H AMD B450.
RAM'larim: 2 X G.Skill 8 GB Ripjaws V kırmızı DDR4 3000MHz.

Bir çözüm önerisi olan varsa bekliyorum şimdiden çok teşekkürler :)
Hocam naptınız ramimiz işlemcimiz birebir aynı aynı sıkıntıyı yaşıyorum

Hocam naptınız RAM'imiz işlemcimiz birebir aynı aynı sıkıntıyı yaşıyorum.

XMP kapalı bir şekilde advance Memory settings'e girin. Auto yazan yere gelin. 29.33 girip enter deyin. Ayarlarınızı kaydedip çıkın. Çalışmazsa 28.88 veya 28.00 deneyebilirsiniz. Hata almaya devam ederseniz advance voltage Settings'e girin. Dram voltage kısmında 1.20 veya Auto yazıyordur. Onu 1.35 olarak değiştirin ve tekrar 2933, 2866 MHz değerlerini deneyin.

Benim 29.33 de verimli çalıştı XMP açmadan dene sorununu çözecektir.

XMP kapalı bir şekilde advance Memory settings'e girin. Auto yazan yere gelin. 29.33 girip enter deyin. Ayarlarınızı kaydedip çıkın. Çalışmazsa 28.88 veya 28.00 deneyebilirsiniz. Hata almaya devam ederseniz advance voltage Settings'e girin. Dram voltage kısmında 1.20 veya Auto yazıyordur. Onu 1.35 olarak değiştirin ve tekrar 2933, 2866 MHz değerlerini deneyin.

Benim 29.33 de verimli çalıştı XMP açmadan dene sorununu çözecektir.
Hocam evet xmp açmayınca sorunumu çözebilir ben de farkındayım denedim fakat dediğim gibi o zaman oyunda istediğim performansı alamıyorum profesyonel olarak oynuyorum çok farkediliyor bana ufacık bir düşüş bile

Geri
Yukarı