Ryzen 5600X sistemde XMP açınca oyun donuyor

omrksr

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba yeni sistemimde 8 GB X4 şeklinde G.Skill F4-3600C18D-16gvk RAM'lerim var. Sistem Ryzen 5600X + Gigabyte B550 Gaming X V2 + Gigabyte Aorus 3070 Ti şeklinde oluşuyor geri kalan parçaları da. Sorunum şudur. XMP açınca EA FC24 oyununda donup kalıyor reset atmadan kendine gelmiyor. Bu sorun enteresandır ama Valorant ve Minecraft oyunlarında denediğimde olmadı. Şu an başka bir oyunda da deneme yapmadım işin doğrusu. BIOS güncel son sürümünde. XMP profil olarak 1 adet var ve onu seçebiliyorum sadece. Bu sorunun üstünden nasıl gelebilirim? RAM'lar standart olarak 2133MHz olarak çalışıyorlar ve bildiğiniz üzere Ryzen işlemciler frekansı çok seviyorlar o yüzden XMP olmadan kullanmakta istemiyorum. Yardım edenlere şimdiden çok teşekkür ederim her türlü testi ve yönlendirmeleriniz yapmaya hazırım beni bu dertten kurtarırsanız ne mutlu.

Güncelleme: Gskill RAM'lerimin kodlarına kadar aynı olmasına rağmen iki tanesinin Hynix diğer ikisinin ise Samsung olduğunun farkına vardım. Yaptığım testlerde ikili şekilde Hynix olanlar takılı iken XMP açtığımda sorun olmazken Hynix'leri çıkarıp Samsung olanları taktığımda ise donma oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an 2 RAM Hynix olanlar takılı ve testin ilk birkaç dakikasında bayağı hata var @William Butcher hocam bana yardım etme şansınız var mı müsaitseniz?

Şu an 2 RAM Hynix olanlar takılı ve testin ilk birkaç dakikasında bayağı hata var @William Butcher hocam bana yardım etme şansınız var mı müsaitseniz?
Güncelleme: XMP kapalı olarak yapıyorum 2133mhz ve şuan testin 15. Dakikasında 0 hata.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    20,1 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Güncelleme: XMP kapalı olarak yapıyorum 2133mhz ve şuan testin 15. Dakikasında 0 hata.

Belleklerin etiketlerindeki 04 ile başlayan kodları yazar mısın?

Belleklerin etiketlerindeki 04 ile başlayan kodları yazar mısın?

Hocam şu anda RAM'larin yerlerini değiştirdim XMP açtım 3600MHz'de test yapıyorum 23. dakikada 0 sorun. Testi bitirip etiketi atacağım.

@William Butcher hocam 1 saate yakın testte 0 hata ile bitirdim RAM'larin yerlerini değişince. Kasayı açıp ramlardeki istediğiniz kodları yazıyorum. 04213H8821C ikisinde de aynı kod yazılı.

Son düzenleme:
Hocam şu anda RAM'larin yerlerini değiştirdim XMP açtım 3600MHz'de test yapıyorum 23. dakikada 0 sorun. Testi bitirip etiketi atacağım.

@William Butcher hocam 1 saate yakın testte 0 hata ile bitirdim RAM'larin yerlerini değişince. Kasayı açıp ramlardeki istediğiniz kodları yazıyorum. 04213H8821C ikisinde de aynı kod yazılı.

Diğer ikisinde ne yazıyor? Bunlar Hynix çipe sahip olanlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı