XMP açınca PC açılmıyor

bru-ra-hroom

Kilopat
Daha fazla  
Eski RAM bozulunca 2'li kit halinde Corsair Vengeance 32GB (2 x 16GB) 3200MHz C16 aldım. XMP açılmadığı zaman sıkıntı yok ancak XMP açılınca boot etmiyor, BIOS güncel. RAM'lerin yerlerini değiştirip denedim. BIOS Resetledim tekrar denedim. Hepsinde aynı sonuçla karşılaştım. 2133Mhz olarak kullansam çok büyük kayıp yaşar mıyım?

Gigabyte AX370 Gaming 3 / Ryzen 7 2700x

cpuz_0Qjr7ZlxjB.png
cpuz_KslT5aZ7nx.png
cpuz_4pMznJG5f3.png
cpuz_eDz5HcLO58.png

Anakartının verdiği RTT'ler ile 2133 MHz'de görüntü gelmesi bile mucize.

XMP - Profile 1

Advanced DRAM Settings kısmından

RttNom - Disabled
RttWr - 80 Ohm veya RZQ/3
RttPark - 240 Ohm veya High Impedance veya RZQ/1 girip şu teste sokar mısın?

Bu arada bellekler takılı değilse A2 B2 slotlarına takmalısın. Fotoğrafta bir bellek A1 gözüküyor. Bu da görüntü gelmemesinin nedenlerinden biri olabilir.

Slotları geçirdim hiç açılmadı. En iyisi ben BIOS'u resetliyim tekrar çalıştığı haliyle bırakayım yoksa bu gidişe bilgisayar da kalmayacak sabahtan beri yüz kere aç kapa yaptım. Size de zahmet verdik, teşekkürler.

Sadece şunu sorayım anakart kaynaklı mı bu sorun yoksa RAM mi?

Slotları geçirdim hiç açılmadı. En iyisi ben BIOS'u resetliyim tekrar çalıştığı haliyle bırakayım yoksa bu gidişe bilgisayar da kalmayacak sabahtan beri yüz kere aç kapa yaptım. Size de zahmet verdik, teşekkürler.

Sadece şunu sorayım anakart kaynaklı mı bu sorun yoksa RAM mi?
Bişey olmaz açıp kapatmayla kardeş.Ne anakart kaynaklı ne RAM kaynaklı.Bazı ramlar bazı anakartlarda tam frekansa çıkamaz. Tecrübeyle sabittir 2400 Mhz RAM ı ne yaptıysam ne ettiysem 2933 Mhz ye kadar destekleyen Z77 Fatal1ty anakartımda 2400 e çekememiştim. 2133 ü aşamadım ve öyle kullandım. Yani tamemen uyumsuzluk. Kayıp denecek kadar bile fps etkilemez. XMP büyük ihtimal RAM frekansına çıkmaya çalışıyor ama uyum sağlayamıyor. Hiç takma en üst kaça çekebiliyorsan ona çek kullan.

Bişey olmaz açıp kapatmayla kardeş.Ne anakart kaynaklı ne RAM kaynaklı.Bazı ramlar bazı anakartlarda tam frekansa çıkamaz. Tecrübeyle sabittir 2400 Mhz RAM ı ne yaptıysam ne ettiysem 2933 Mhz ye kadar destekleyen Z77 Fatal1ty anakartımda 2400 e çekememiştim. 2133 ü aşamadım ve öyle kullandım. Yani tamemen uyumsuzluk. Kayıp denecek kadar bile fps etkilemez. XMP büyük ihtimal RAM frekansına çıkmaya çalışıyor ama uyum sağlayamıyor. Hiç takma en üst kaça çekebiliyorsan ona çek kullan.
Zaten takılsam da çok bir şey değişmiyor o yüzden çalışıyorsa kurcalama kısmından gitmek mecburiyetindeyim, sağolasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı