XMP açmadan RAM ve işlemci MHz nasıl ayarlanır?

Daha fazla  
Benim RAM 3200 MHz'yi destekliyor ama anakart default olarak 2400'de ve işlemci hızımda Turbo'da 4.5 GHz görebiliyor. Anakart default 3.9 GHz'de. Ben XMP açmadan işlemcimi ve RAM'lerimi nasıl maksimum verimle kullanabilirim? ( XMP açtığımda mavi ekran hatası alıyorum ve Memtest'te fail hatası alıyorum. )

Anakart: MSI MAG B550 Gaming Plus.
İşlemci: R7 3800X.
RAM: Kingston 2x8GB 3200MHz DDR4 Hyprx Fury HX432C16FB3/8

Son düzenleme:
Benim RAM 3200 MHz'yi destekliyor ama anakart default olarak 2400'de ve işlemci hızımda Turbo'da 4.5 GHz görebiliyor. Anakart default 3.9 GHz'de. Ben XMP açmadan işlemcimi ve RAM'lerimi nasıl maksimum verimle kullanabilirim?

Anakart: MSI MAG B550 Gaming Plus.
İşlemci: R7 3800X.
RAM: Kingston 2x8GB 3200MHz DDR4 hyprx Fury HX432C16FB3/8

Neden XMP açmak istemiyorsunuz?

Düzenledim ve açıkladım. Kusura bakmayın, unutmuşum.
Farkı da şöyle göstereyim size. Fail olan dün. Pass olan az önce neredeyse. XMP ayarları RAM'im için uygun değil sanırım ve problem yaratıyor.
IMG-20220812-WA0001.jpg
IMG-20220813-WA0000.jpg

XMP açık çalışması lazım. İşlemci de resmi olarak 3200MHz destekliyor. Anakart ile bellek uyumlu.

Eğer böyle hata veriyorsa donanımsal bir hata olduğunu düşünüyorum. Bellek kontrolcüsüne voltaj vermeyi deneyebilirsiniz, BIOS güncellemeyi deneyebilirsiniz, belleğe 1.4V vermeyi deneyebilirsiniz.

İşlemci veya bellekten birisi arızalı olabilir.

XMP açık çalışması lazım. İşlemci de resmi olarak 3200MHz destekliyor. Anakart ile bellek uyumlu.

Eğer böyle hata veriyorsa donanımsal bir hata olduğunu düşünüyorum. Bellek kontrolcüsüne voltaj vermeyi deneyebilirsiniz, BIOS güncellemeyi deneyebilirsiniz, belleğe 1.4V vermeyi deneyebilirsiniz.

İşlemci veya bellekten birisi arızalı olabilir.
Arızalı olsa testte sıkıntı çıkmaz mıydı? Bios'u yeni güncelledik ve 1.43V de çalışıyor sanıeım. Bios'da 1.4 olan bi yer hatırlıyorum.

Anladım. Yani ben manuel olarak RAM ve işlemcinin MHz'sini değişemiyorum. İlla XMP açmam gerek doğru mu anladım?

Hayır, aşağıdaki gibi yapabilirsiniz ancak maksat XMP'nin değiştirdiği ayarları aynı şekilde ayarlamak olduğu için aynı hatayı almanız muhtemel. İşlemcinin frekansını da değiştirebilirsiniz sisteminiz OC destekliyor.

Diğer türlü, belleğin frekans ve zamanlama değerlerini elle tek tek girebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı