XMP açmak sorun yaratır mı?

Genelde RAM'lerde CPU-Z programının SPD bölümünde XMP desteği olup olmadığı kontrol edilir. XMP desteği varsa sıkıntı olmaz. Manuel ayarada gerek yok. XMP aktif etmeniz yeterli.

Merhaba bende XMP aktif etmek istiyorum. Dediğiniz gibi kontrol etmek için SPD bölümüne geldim, "SPD Ext: XMP 2.0" yazıyor. RAM'ın desteği var değil mi?

XMP olayı yasal mı bilmiyorum. Sonuçta 1600 mHZ olarak satın alıyoruz. Bunu yükselterek kullanmak diğer kullanıcıların hakkına girmek olmuyor mu?
Gülmedim desem yalan olur. DDR4 standardı 2133MHz bir kere. 1600MHz DDR3 devrinde kaldı. Eğer aldığınız RAM cidden en yavaş 2133MHz ise zaten içinde onu yükseltecek bir XMP profili ile gelmez. Daha yüksek hızda aldığınız RAM'ler gereken hıza çıkaracak ayarlarla gelen bir XMP profili bulunduruyor. O sayede özelliklerde yazan hızlara ulaşıyorsunuz.
Soruya gelecek olursak, evet XMP'nin sorun yaratması mümkün, ancak önerilen ayarlar olduğu için manuel bir şey girmeden önce XMP'yi deneyin. Sorun yaşarsanız manuel olarak kutuda yazan sayılarla çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Ryzen kullanıyorsanız (o zaman DOCP oluyor bu profilin ismi o yüzden Intel işlemci kullandığınızı var saydım) DRAM Timing Calculator gibi yazılımlarla oynayıp daha düşük gecikmeli zamanlamalara ulaşabilmeniz de mümkün. Bildiğim kadarıyla Intel işlemciler için böyle bir yazılım yok henüz.

XMP açmayın. Yüksek voltaj vererek RAM'lerini patlatabilir. En son XMP açan Turbox RAM sahibi kişi ban yedi.
Garanti dahilinde olması gerek değil mi? Sonuçta (her ne kadar salak ayarlar olsa da) üreticinin hesapladığı ve sunduğu ayarlar.

Merhaba bende XMP aktif etmek istiyorum. Dediğiniz gibi kontrol etmek için SPD bölümüne geldim, "SPD Ext: XMP 2.0" yazıyor. RAM'ın desteği var değil mi?
RAM'iniz 3200MHz destekliyorsa XMP vardır. BIOS'ta D.O.C.P. profili kısmını bulup oradan uyun olanını seçin. Ancak not edeyim, Intel işlemcilerde XMP sıkıntılı, 1. jenerasyon Ryzen işlemcilerde her şey sıkıntılı. Sorun çıkabilir, ayarları sıfırlayıp manuel bir şekilde deneyebilirsiniz. 1800X'te 3000MHz'de sorun yaşamıştım, ancak o benim RAM'imin DOCP profilindeki salak bir BLCK frekansı ayarından dolayı idi sanırım. Sorunsuz da geçebilir, 1-2 gün ayarlarla oynamanız da gerekebilir.

Garanti dahilinde olması gerek değil mi? Sonuçta (her ne kadar salak ayarlar olsa da) üreticinin hesapladığı ve sunduğu ayarlar.

RAM'iniz 3200MHz destekliyorsa XMP vardır. BIOS'ta D.O.C.P. profili kısmını bulup oradan uyun olanını seçin. Ancak not edeyim, Intel işlemcilerde XMP sıkıntılı, 1. jenerasyon Ryzen işlemcilerde her şey sıkıntılı. Sorun çıkabilir, ayarları sıfırlayıp manuel bir şekilde deneyebilirsiniz. 1800X'te 3000MHz'de sorun yaşamıştım, ancak o benim RAM'imin DOCP profilindeki salak bir BLCK frekansı ayarından dolayı idi sanırım. Sorunsuz da geçebilir, 1-2 gün ayarlarla oynamanız da gerekebilir.
Anladım sağolun.

Yeni konular

Geri
Yukarı