XMP - D.O.C.P açınca ekran gelmiyor

vKai

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Uçak Teknisyeni
Öncelikle merhaba. 2 gündür uğraşıp duruyorum, sorunu bulabildim sonunda. Ben ekran kartını değiştirdim, bilgisayarı her açtığımda ekran gelmiyor reset butonuna basınca geliyordu. Anakartta kod olarak "06" hatası yazıyor, sağ yukarıda ise DRAM LED'i yanıyordu. Bir türlü çözemedim.

2 kez format attım sonunda, çözdüm. D.O.C.P yüzünden fazla mı voltaj veriyor anlamıyorum ama DOCP açtığımda kapadığımda tekrar denediğimde aynı hatayı veriyor ama kapatıp denersem tekte açılıyor.

Direkt BIOS ana ekrandan D.O.C.P profil 1 yapınca bu ayarları değiştiriyor, hangisi yüzünden olabilir? Ekran kartını 1050 Ti'dan 6800XT'ye çıkarttım 1050 Ti da sorun olmuyordu neden kaynaklanıyor olabilir bu? 1000W güç kaynağı var. Anakart B550-E, RAM'lar 32 GB 3600MHz G.Skill.

5b6943b6-ed23-4ce5-8cdc-5d8b472f307e.jpg

Resimdeki ayarları kendim yapıp sadece voltage ayarını Auto yapsam ne olur riske girmek istemiyorum kendi ayarlasın onu.
@helvaci

Son düzenleme:
Sadece DOCP yaparsanız sorun yaşamazsınız. Fakat DOCP yapıp, ayrıca CL değerleri ile manuel oynarsanız RAM'lerinize göre sisteminiz çalışmayabilir. RAM overclock mu yapıyorsunuz? Eğer öyleyse, ekran gelmediği durumda BIOS resetleyip sadece DOCP açın. RAM'lerimiz aynı ise (ben de GSkill 3600Mhz CL19 kullanıyorum) CL değeri değiştirmeden ve voltaj ayarına da dokunmadan bir deneyin derim.

Sadece DOCP yaparsanız sorun yaşamazsınız. Fakat DOCP yapıp, ayrıca CL değerleri ile manuel oynarsanız RAM'lerinize göre sisteminiz çalışmayabilir. RAM overclock mu yapıyorsunuz? Eğer öyleyse, ekran gelmediği durumda BIOS resetleyip sadece DOCP açın. RAM'lerimiz aynı ise (ben de GSkill 3600Mhz CL19 kullanıyorum) CL değeri değiştirmeden ve voltaj ayarına da dokunmadan bir deneyin derim.
Zaten sadece DOCP açtığım da ekran gelmediği için uğraşıyorum 3400Mhz kadar yapabildim manuel olarak

Hocam sorunu çözdünüz mü?

Hayır ama 3200'de kullanıyorum ama anlamsız bir şekilde ekran kartını AMD'den NVIDIA'ya geçince düzeldi. 3600 denemedim ama eski kartımı satmadan önce test ettiğimde aynı sorunu yaşadım, 4070 Ti taktım sorunsuz çalıştı. Ekran kartı fazla güç çekiyor vs. desem PSU 1000W istediği kadar çeksin. Anlamadım 3200'de şu anda RAM'lar 3600'e kasmadım, 2000 civarından iyidir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır ama 3200'de kullanıyorum ama anlamsız bir şekilde ekran kartını AMD'den NVIDIA'ya geçince düzeldi. 3600 denemedim ama eski kartımı satmadan önce test ettiğimde aynı sorunu yaşadım, 4070 Ti taktım sorunsuz çalıştı. Ekran kartı fazla güç çekiyor vs. desem PSU 1000W istediği kadar çeksin. Anlamadım 3200'de şu anda RAM'lar 3600'e kasmadım, 2000 civarından iyidir.

Hocam ben RAM voltajını BIOS'tan 1.35'ten 1.4'e çıkararak çözdüm sorunu haberiniz olsun siz de deneyin derim.

Geri
Yukarı