XMP nedir?

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

İlk defa bir sistem toplayacağım ve bilgi eksiğimi yavaş yavaş kapamaya başlıyorum. Bir araştırmamda RAM'lerin ilk çalıştığında, eğer BIOS üzerinden kilitleri açılmazsa, potansiyellerinin altında bir MHz değerinde çalışacağını öğrendim. XMP açmak gerekiyormuş sanırım. Bu durum overclock mu oluyor? Overclock yapmadan RAM'in alırken kullanmayı umduğum MHz değerine ulaşabilir miyim? Ayrıca her RAM için XMP geçerli mi?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Herkese şimdiden teşekkürler 🙂

3000 MHz bellek aldığınızda XMP açarak 3000 MHz kullanabilirsiniz. XMP OC oluyor. Üretici test ederek belirliyor XMP değerlerini, siz de o değerlerde kullanıyorsunuz.

Yani yüksek MHz değerleri olan ürünlerin hepsi OC açık durumdaki değerler mi oluyor? Default ayarlar ile o değere ulaşmamıza imkan yok yani öyle mi? Ayrıca OC ürün ömrünü kısaltan bir ayar değil mi? Performans artışı sağlıyor evet ama standartın altında bir ömüre sebep vermez mi?

Yani yüksek MHz değerleri olan ürünlerin hepsi OC açık durumdaki değerler mi oluyor?
DDR4 için böyle. XMP profilleri(benim gördüğüm kadarıyla, çok yüksek MHz değerleri 1.4V verebilir) 1.35V veriyor, stok voltaj ise 1.2V.
Ayrıca OC ürün ömrünü kısaltan bir ayar değil mi?
Hayır, DDR4 bellekler 1.5V'a dayanabilir. Ayrıca bu değerler üretici tarafından belirleniyor.

DDR4 için böyle. XMP profilleri(benim gördüğüm kadarıyla, çok yüksek MHz değerleri 1.4v verebilir) 1.35V veriyor, stok voltaj ise 1.2v.

Hayır, DDR4 bellekler 1.5V'a dayanabilir. Ayrıca bu değerler üretici tarafından belirleniyor.

Anladım hocam. Teşekkür ederim açıklamaların için. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı