XMP Nedir?

XMP (Extreme Memory Profile) DDR3 / DDR4 belleklerde standart RAM özelliklerinin ötesine geçmeye (overclock) izin verir. İşte Technopat'ın xmp uyguladıkları rehberler ve videolar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
AMD APU Sistemlerde RAM Frekansını Arttırma - Technopat

@AKINCILAR XMP için dediğin doğru fakat XMP olmadan RAM frekans hızını arttırman mümkündür. Bunun için deneme yanılma yöntemiyle epey zaman harcamak lazım. Uzun denemeler sonunda 1600 MHz DDR3 RAM'i en fazla 2666 MHz kullanma konusunda kararlılık yakaladım. Kullandığın anakart 4133 MHz RAM hızına kadar izin veriyor sende tüm riskleri göze alıp elindeki RAM'lerle 4133 MHz olmasa bile deneme yanılma yoluyla 3800 MHz hızında kararlılık yakalayabilirsin.

@CJack60 hocam denedim 2666 da sıkıntı çıkarmıyor fakat 3000 de ekran sadece siyah ekranda kalıyor. Acaba PSU'dan kaynaklanabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
@CJack60 bir kere daha deneyeyim dedim. 2866 da da çalıştı. İşlemciyi 3,5 GHz'de çalıştırıyorum. Ortalama sıcaklığı 55 derecede kalıyor. 3,7'ye çeksem RAM'a bunun etkisi olur mu acaba? O zaman RAM'i de 3000 de kullanabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Crucial 8GB Ballistix Sport LT Gray DDR4 3000MHz CL15 1.35V Ramdan 2 tane bilgisayarımda var. Bioastan kontrol ettiğimde 2400 mhz hızında çalışıyorlar. Advanced ayarlardan 2666 mhz yapmıştım anakartın desteklediği max hız. Asus B365M-K anakartım var. Acaba XMP profile 1 yapsam 3000 mhz de çalıştırabilir miyim ramları?

Yeni konular

Geri
Yukarı