XMP Nedir?

İşlemci çekirdek hızıyla RAM frekans hızı birbirinden bağımsızdır. Birini yükselttiğinde diğeri de yükselir diye bir şey yok. Her ikisini ayrı ayrı kararlı hale getireceksin. İşlemciyi 3.7 GHz'e yükselttiğinde bu sefer belki RAM 2866 MHz sorunsuz çalışmayabilir.

CORSAIR 8GB DDR4 2400MHz CL16 Kırmızı Vengeance Single Kit Ram

Sahip olduğum ram bu. Oc. yaptığımda maksimum alabileceğim değer nedir. Bende 2400 üzerine çıkmıyor. Ama 2600 üzerine çıkabildiğini duymuştum. Oc. için tasarlanmış bir ram diye tanıtılıyor.

Son düzenleme:

İlgili konu üzerinde pc özelliklerimin tamamı mevcut. Buradaki konu başlığının dışında bir konu oldu sanırım belirttiğim konu.(Kusura bakmayın.) Ordan cevap vermenizi rica etsem sizin içinde uygunsa ?

İlginiz için teşekkürler.

@Torniquet DDR belliğin hızı kaç ise ondan fazlasını arttıramazsın. CPU bellekler gibi değil bu.
Yanlış bilgi verme, rahatca arttırılabilir. Ben kendi 2400 MHz belleğimi 6 ay 3200 MHz'de kullanmıştım. Bellekde kullanılan devre elemanları, devre kartı tasarımı ve en önemlisi bellek çipleri kaliteliyse 3000'i çok rahat görür.

@Torniquet XMP yerine manuel olarak bellek hızını arttırman gecikme değerlerini manuel olarak girmen ve voltajı manuel ayarlaman gerek.

Yeni konu açmak istemedim. Merak ettiğim konu 3000 mhz olarak satılan bir ram neden XMP ye ihtiyaç duyuyor 3000 mhz de çalışmak için? Neden default olarak 2133 mhz ile çalışıyor?
Harika bir soru sorulmuş, cevap verelelim lütfen bilenler.
Sistemimi render ve 3D model üzerine kurdum ve yüksek yük altında çalışacak. İşlemcim kendi kendine gerektiğinde 1.3 GHz 4.9 GHz aralığında çalışabiliyor. BIOS'tan profillerden ekstreme e aldığımda %60 OC ibaresiyle açılıyor. Bu değeri CPU da gördüm fakat RAM'ler bir önceki yanıttaki gibi 3000'de çalışıyor ki onu da XMP'den değiştirdim. 2133'te geldi ilk açtığımda. Sorum şu bu sistemi güvenli ve stabil şekilde maksimum nasıl OC yaparım. Derdim şu anlık öncelikli olarak RAM'ler. Anakartım 4133'e kadar destek veriyor. Bu değerin tamamını almam mümkün mü mümkünse nasıl yaparım?

RAM:

Corsair Vengeance RGB Pro 64 GB (8x8gb) DDR4 3000MHz C15​

anakart:

ROG STRIX X299-XE​

işlemci:

ıntel® core™ i9-10980Xe​

ekran kartı:

ASUS GeForce STRIX RTX 2080 Super​

nvlink​

ASUS GeForce STRIX RTX 2080 Super​

PSU:

ASUS ROG Thor 1200W 80+ diamond​