XMP Profile Dual-Channel İle Çalışmıyor

inanbilmiyorum

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Zaten kullandığım ve yanına bir adet daha yeni aldığım Team T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 8GB (1x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming Ram (TLTYD48G3200HC16F01) - incehesap.com 2 adet RAM'ler Dual channel olarak sorusuz bir şekilde çalışıyor. Fakat XMP'yi devreye soktuğumda bilgisayar kendi kendine 3 kere reset atıyor ve RAM'ler base Speed(2400 MHz) ye geri dönüyor. Anlamadığım nokta ise RAM'leri Single channel da teker teker denediğimde (zaten yenisini almadan önce XMP'yi kullanıyordum) XMP açık 3200 MHz'de sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Yani 2 adet RAM kullanınca XMP çalışmıyor fakat tek bir RAM kullanınca XMP gayet düzgün bir şekilde çalışıyor.(RAM slotlarını değiştir, BIOS güncelle, RAM testi yap diyebilirsiniz fakat zaten 2 adet RAM slotu var, BIOS güncel, ve RAM'lerim sorunsuz.(testlerini yaptım)) cevaplarınızı bekliyorum. Anakart: ASRock AB350M CPU: Ryzen 5 1500X.

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z gibi, AIDA64 gibi bir program ile aşağıda attığım gibi ekran görüntüleri atabilir misiniz? RAM'ler aynı olmasına rağmen farklı çip üretim olabilir.

1677981368649.png

Yukarıda Slot 1 yazıyor. Diğer slot için de olmak üzere toplam 2 tane ekran görüntüsü atın.

Ya da AIDA64 ile yapacaksanız,

1677981408514.png

Aynı şekilde yukarıda DIMM xxx kısmından iki RAM'i de ayrı ayrı ekran görüntüsü olarak yollayın.

A1, B1 olmak üzere 2 kanalınız ve 2 RAM slotunuz mevcut.
2 Kanal 4 slot olsaydı. A1, A2, B1, B2 olurdu. Eğer bir Dual (2x16 GB) RAM paketi açtığınızda.
Aynı paket RAM'ler de üzerinde seri numarasında bile xxxxx1, xxxxx2 yazısı olabilir.
Sadece örnek olarak söylüyorum. Seri numarasında 1 olan 1.RAM kabul edin.
Seri numarasında 2 olanı ise 2.RAM kabul edin.
Normalde bir RAM paketini A1 veya A2'ye takıyoruz. 3200 MHz çalıştırıyor.
Veya RAM paketini B1 veya B2'ye takıyoruz. 3200 MHz çalıştırıyor.
Anakart modeline göre değişir fakat genelde sadece 4 slotlu karta 2 slot RAM takılacak ise öncelik olarak A2 ve B2'ye takmamızı öneriyor. A2 ve B2' ye takarsak yine 3200 MHz çalıştırıyor.
Fakat 4 slotlu bir anakartta. 2 adet RAM taktık diyelim. A2 ve B2'ye taktığımızı varsayalım. 3.RAM takıldığında veya 3.RAM'in yanına da 4. RAM'i taktığımızda. Anakartın MHz değeride destekliyor ise işlemcinin sitesindeki destek RAM frekansı yazan değer devreye giriyor. Ve sizin işlemci için 2667 MHz oluyor. Normalde bu 2667 MHz frekansını geçemiyorsunuz. Fakat bazı BIOS sistemi test ederken şansa bala testi geçiyor. Ve birazcık daha yükseltebiliyorsunuz.
Sizin 2 kanal ve 2 slotlu olan kartınızda bence bu olay var. Şu ana kadar yaptığım testler sonucu bu kadar anlayabildim.

A1, B1 olmak üzere 2 kanalınız ve 2 RAM slotunuz mevcut.
2 Kanal 4 slot olsaydı. A1, A2, B1, B2 olurdu. Eğer bir Dual (2x16 GB) RAM paketi açtığınızda.
Aynı paket RAM'ler de üzerinde seri numarasında bile xxxxx1, xxxxx2 yazısı olabilir.
Sadece örnek olarak söylüyorum. Seri numarasında 1 olan 1.RAM kabul edin.
Seri numarasında 2 olanı ise 2.RAM kabul edin.
Normalde bir RAM paketini A1 veya A2'ye takıyoruz. 3200 MHz çalıştırıyor.
Veya RAM paketini B1 veya B2'ye takıyoruz. 3200 MHz çalıştırıyor.
Anakart modeline göre değişir fakat genelde sadece 4 slotlu karta 2 slot RAM takılacak ise öncelik olarak A2 ve B2'ye takmamızı öneriyor. A2 ve B2' ye takarsak yine 3200 MHz çalıştırıyor.
Fakat 4 slotlu bir anakartta. 2 adet RAM taktık diyelim. A2 ve B2'ye taktığımızı varsayalım. 3.RAM takıldığında veya 3.RAM'in yanına da 4. RAM'i taktığımızda. Anakartın MHz değeride destekliyor ise işlemcinin sitesindeki destek RAM frekansı yazan değer devreye giriyor. Ve sizin işlemci için 2667 MHz oluyor. Normalde bu 2667 MHz frekansını geçemiyorsunuz. Fakat bazı BIOS sistemi test ederken şansa bala testi geçiyor. Ve birazcık daha yükseltebiliyorsunuz.
Sizin 2 kanal ve 2 slotlu olan kartınızda bence bu olay var. Şu ana kadar yaptığım testler sonucu bu kadar anlayabildim.
cevablarınız için teşekkür ederim dostum fakat sorunun slotta olduğunu öğrendim.benimle aynı işlemci ve benzer bir anakartta(msi a320m pro) da denedim.ramler anakartın uyumluluk listesinde bile olmamasına rağmen 3200 mhz de sorunsuz dual channel çalışıyor.birde ben "dual channel olarak sorunsuz çalışıyor" demiştim fakat yanılmışım sadece cpu z den dual-channel çalışıp çalışmadığına bakıp sistemin kendisinden ne kadar rami gördüğüne bakmayıp büyük bir acemilik yaptım. 2.slottaki rami cpu-z de görmesine rağmen kullanabilir ram 8 gb olarak görünüyordu ve 2.slotta ram tek çalışmıyordu(ben tek kanal kullanılacaksa 2 slotlu bir anakartta ram 1.slotta kullanılır sanıyordum fakat öyle değilmiş). bende slota toz kaçmasından şüphelenip diş fırçası ile temizledim fakat yinr düzelmedi.yani anlayacağınız 2.slotum bozuk olduğu için bütün bunlarla uğraştım.Fakat anlamadığım şey ram 2.slotta tek kanal olarak çalışmıyor fakat 2.rami taktığımda rami algılıyor buna neyin sebep olduğunu söyleyebilirseniz çok mutlu olurum.(sonuç olarak bu kadar uğraşın sonunda ise aldığım 2x8 gb ramleri iade edip yerine 1x16 gb ram aldım.)

CPU-Z gibi, AIDA64 gibi bir program ile aşağıda attığım gibi ekran görüntüleri atabilir misiniz? RAM'ler aynı olmasına rağmen farklı çip üretim olabilir.

Eki Görüntüle 1690404

Yukarıda Slot 1 yazıyor. Diğer slot için de olmak üzere toplam 2 tane ekran görüntüsü atın.

Ya da AIDA64 ile yapacaksanız,

Eki Görüntüle 1690405

Aynı şekilde yukarıda DIMM xxx kısmından iki RAM'i de ayrı ayrı ekran görüntüsü olarak yollayın.
İki raminde çipi hynix üretimi tamamen aynı. Zaten artık bir önemi kalmadı belirttiğim gibi 1x16 ram aldım fakat ilgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı