Çözüldü XMP profili açılınca fan sesi yükseliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Line

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar dün aldığım bilgisayarın BIOS ayarlarına baktım. RAM'larim 2133MHz çalışıyordu XMP profilini açıp 3200MHz yaptım oyunumda FPS artışı oldu fakat bilgisayarda fan sesi yükselmesi mevcut. Sebebi nedir ömrünü kısaltır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM frekansi yukseltildiginde CLDO VDDP ve SoC Voltage gibi voltaj ile alakali degerler de yukseldigi icin (her zaman yukselecek diye bir sey yok) islemci guc tuketimi bir miktar artar, bu da isi olarak yansir, isi olarak yansimasi demek, sogutucunun biraz daha fazla calismasi demektir.
Arkadaşlar dün aldığım bilgisayarın BIOS ayarlarına baktım. RAM'larim 2133MHz çalışıyordu XMP profilini açıp 3200MHz yaptım oyunumda FPS artışı oldu fakat bilgisayarda fan sesi yükselmesi mevcut. Sebebi nedir ömrünü kısaltır mı?

Ömrü kısaltcağını düşünmüyorum hocam bende de aynı şekil fan sesi yükseldi 2133'ten 3200'e cektim Valorant,Mc gibi oyunlarda FPS arttı fan sesi biraz yükseldi biraz bakındım MHz arttırınca işlemci daha yüksek GHz'lerde çalışıyor 2 yıldır böyle kullanıyorum bir sıkıntı yaratıcağını düşünmüyorum.

RAM frekansi yukseltildiginde CLDO VDDP ve SoC Voltage gibi voltaj ile alakali degerler de yukseldigi icin (her zaman yukselecek diye bir sey yok) islemci guc tuketimi bir miktar artar, bu da isi olarak yansir, isi olarak yansimasi demek, sogutucunun biraz daha fazla calismasi demektir.

Çözüm
Ömrü kısaltcağını düşünmüyorum hocam bende de aynı şekil fan sesi yükseldi 2133'ten 3200'e cektim Valorant, MC gibi oyunlarda FPS arttı fan sesi biraz yükseldi biraz bakındım MHz arttırınca işlemci daha yüksek GHz'lerde çalışıyor 2 yıldır böyle kullanıyorum bir sıkıntı yaratıcağını düşünmüyorum.

Teşekkürler bilgilendirme için hocam.

RAM frekansi yukseltildiginde cldo vddp ve SoC voltage gibi voltaj ile alakali degerler de yukseldigi icin (her zaman yukselecek diye bir şey yok) islemci guc tuketimi bir miktar artar, bu da isi olarak yansir, isi olarak yansimasi demek, sogutucunun biraz daha fazla calismasi demektir.

Teşekkürler bilgilendirme için.

Geri
Yukarı