Çözüm XMP ve D.OC.P açık olmasına rağmen RAM frekansı ayarlanmıyor

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
25.000 tl

cyberthereaper2

Decapat
Anakart
Asus X570*-F
İşlemci
Amd Ryzen 3900x
Arkadaşlar öncelikle yaşadığım sorunu şu şekilde anlatayım. Elimde 16x2 adet olmak üzere G.Skill Trident Z Neo RAM'ler var. Bu RAM'ler 3600 MHz olmasına rağmen 2133 MHz'den yukarı bir türlü çıkartamadım. Öncelikle sistem özelliklerini yazayım.

G.Skill Trident Z Neo 16x2 3600 MHz RAM.
Ryzen 3900X işlemci.
ASUS ROG STRIX X570-F anakart.

Öncelikle BIOS'umu en güncel hale getirdim. Sonra BIOS ayarlarından RAM frekansını 3600 MHz yaptım ve kayıt edip çıktım. Bilgisayar 2 defa kendini kapattı ve 3. de siyah ekranda hata sayfasında kaldı ve tekrar F1'e basarak BIOS ekranına girdim. Bu yöntemin işe yaramadığını anladım. Daha sonra biraz araştırma yaptıktan sonra ASUS anakartlarda D.OC.P, MSI anakartlarda XMP ayarının aktif edilmesi gerekiyormuş. Benim anakart ASUS olduğu için D.OC.P aktif ettim ve RAM frekansı 3600MHz olarak ayarladım ve F10'a basıp kayıt ettim çıktım. Maalesef bu yöntemde işe yaramadı. Bilgisayar 3 defa kendini yeniden başlattı ve yine siyah hata sayfasında kaldı. Bu süre zarfında Technopat videolarını izledim. Orada voltaj ayarlarını yapmayı gösteriyorlardı. Video da gösterildiği gibi voltaj ayarlarını yapmama rağmen yine olmadı. Artık kafayı yemek üzereydim. En sonunda ASUS anakart kullanma kılavuzunu okumaya karar verdim. Ve evet aradığım çözüm oradaydı.

Benim elimde 16x2 olmak üzere 2 adet RAM vardı. Anakart üzerinde ise 4 adet RAM slotu bulunmaktadır. Benim RAM'lerden birincisi 1. slotta takılı diğeri 3. slotta takılıydı. Fakat ASUS kullanma kılavuzunu okuduğumda eğer 2 adet RAM'e sahipseniz bunları 2. ve 4. slota takmamızı söylemiş. Hemen denedim ve RAM'leri 2. ve 4. slota taktım. BIOS ayarlarında RAM frekansı 3600MHz olarak ayarladım ve D.OC.P aktif ettim. Buradan sonra hiçbir ayar yapmadım. Ne voltaj ayarı ne başka bir şey. Kayıt ettim ve çıktım BIOS'tan. Daha önce kendini 3 defa resetleyen bilgisayarım tek seferde açıldı. Daha sonra Görev Yöneticisi'nden performans ayarlarına, oradan bellek sekmesine girdiğimde aşağıda RAM'in 3600MHz olarak ayarlı olduğunu gördüm. Maalesef buradaki bütün konuları okudum kimse bundan bahsetmemiş. Herkes voltajdan bahsetmiş, anakart veya RAM yetersizliğinden bahsetmiş. Kimileri de D.OC.P veya XMP ayarlarını kayıt etmeden çıkılmasından kaynaklıdır demiş.

Eğer sizin elinizde de 2 adet RAM varsa(16x2 veya 8x2 ) söylediklerimi yapın olacaktır. Yok eğer elinizde tek bir RAM varsa, ASUS 4. slota takılmasını söylemiş. Elinizdeki RAM'i 4. slota takın ve D.OC.P aktif edip RAM frekansını ayarlayın. Daha sonra istediğiniz MHz değerini elde edeceksinizdir.

Maalesef buradaki bütün konuları okudum kimse bundan bahsetmemiş. Herkes voltajdan bahsetmiş, anakart veya RAM yetersizliğinden bahsetmiş. Kimileri de D.OC.P veya XMP ayarlarını kayıt etmeden çıkılmasından kaynaklıdır demiş.
Ne yazarak aradığınıza bağlı. Gayet söyleniyor 2 ve 4. slota takılması XMP açınca görüntü gelmiyor konularında.

Siz yine şanslıymışsınız, RAM D.O.C.P. değerini yapamasaydı iade veya değişimle uğraşırdınız.

Ne yazarak aradığınıza bağlı. Gayet söyleniyor 2 ve 4. slota takılması XMP açınca görüntü gelmiyor konularında.

Siz yine şanslıymışsınız, RAM D.O.C.P. değerini yapamasaydı iade veya değişimle uğraşırdınız.

valla ben en az 10 dan fazla konuya baktım. technopat videolarını da izledim. hiç birinde bu konu geçmiyordu. sadece bir konuda farklı bir slota önerilmişti ama o da zaten doğru slot değildi.

Geri
Yukarı