XMP ve DRAM frekansı yükseldiğinde mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 10

bilgisayar2022

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Vengeance 3000MHz 8GB
SSD veya HDD modeli
240 GB SSD
Ekran kartı
R9 280X
Anakart
H410M-E
İşlemci
i3 10100f
Sistemim ekran kartım hariç yeni 2 aylık. XMP açmadığım zamanlarda mavi ekran ve çökmeler nadir oluyor ama XMP açtığımda PC can çekişiyor. RAM'leri Memtest86 testine soktum 0 hata buldu. Tekrar soktuğumda yine sıfır hata buldu. Acaba anakart mı arızalı? Çünkü 2 ay önce sistemi ilk aldığımda anakartın CPU soketinde 2 3 pinin yamuk olduğunu fark ettim. Arızanın benden kaynaklı olup olmadığından emin olmadığım için yetkili servise garantiye yolladım. CPU soketinin pinlerinin kullanıcı kaynaklı yamulduğu söylendi. ASUS servisi bana makul bir fiyata değişim ve onarım ücreti sunduğu için teklifi kabul ettim. Değişimi ve tamiri toplam 180 TL'ye mal oldu. 3 haftalık bekleyişten sonra anakart yollandığından beri sistemimde mavi ekran ve çökmeler söz konusu. Ayrıca XMP kapalı olarak kullandığım tarayıcılarda arada bir çökme ve kapanma oluyor. Mahalle bilgisayarcısına versem hatayı tespit etmek ve sorunlu parçayı bulmaktan başka bir müdahale yapamayacağını bildiğim için buradan yardımınıza başvurmak istedim. Sorunlu parça nedir?

Windows 10 Pro 64 Bit son sürüm.
Intel i3 10100F.
ASUS H410M e
Corsair Vengeance 8 GB 3000MHz 2 adet toplam 16 GB.
240 GB SSD.
600 watt Rampage PSU.
Power color R9 280X 3 GB.
Kasa MSI Vampiric 100R.

Minidump dosyası.

Son düzenleme:
Hocam son olarak WHQL olan sürücüyü windows kendisi bulup kursa sorun olur mu? Yoksa el ile indirip mi kurayım? Hangisinin WHQL olduğundan emin değilim çünkü kart eski ve sağlam bir rehber bulamadım.

Driverları kurma işini hallettim. Şimdi geriye XMP açıp test etmek kaldı. Sorunlar devam ederse son kez minidump paylaşacağım. Sonrasında garantiye yollarım parçaları.
Bir düzelme olmadı maalesef. Aynı mavi ekran hatası devam etmekte. 2133 mhz de kullanabiliyorum sadece. Bana bozuk mal satan firmayıda tüketici heyetine şikayet edeceğim. Neredeyse 3 aydır burnumdan geldi. 12 senelik sistemimde bir kez mavi ekran aldığımı hatırlamıyorum. Gerçekten zoruma gidiyor bu muameleyi görmek. İyi günler.

Son düzenleme:
Driverları kurma işini hallettim. Şimdi geriye XMP açıp test etmek kaldı. Sorunlar devam ederse son kez minidump paylaşacağım. Sonrasında garantiye yollarım parçaları.
Bir düzelme olmadı maalesef. Aynı mavi ekran hatası devam etmekte. 2133 MHz de kullanabiliyorum sadece. Bana bozuk mal satan firmayı da tüketici heyetine şikayet edeceğim. Neredeyse 3 aydır burnumdan geldi. 12 senelik sistemimde bir kez mavi ekran aldığımı hatırlamıyorum. Gerçekten zoruma gidiyor bu muameleyi görmek. İyi günler.

RAM'ler bozuk değil sanırsam. XMP ile ilgili. RAM'leri Memtest86 ile test et, yoksa sen haksız duruma düşersin RAM'lerin bozuk olma ihtimali çok düşük.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı