XP-Pen Star 960s vs Star 06c vs Deco 01 V2

my last mistake

Hectopat
Şimdi sipariş geçeceğim birini. Çizim için kullanacağım haliyle en ucuzundan yanayım ama diğerlerinin artısı, ne fazlası var? Değer mi? 550 lira ya da 611 lira vermeye?

Hatta ilki daha büyük değil mi? 12x8 inch ekran. Sonuçta başlangıcın biraz üstüyüm denebilir. Çok aşırı farklar yoksa en ucuzu benim için güzel olacaktır.

Son düzenleyen: Moderatör:
XP-pen star 03 kullanıyorum. Öncesinde Wacom intous small kullanıyordum. Küçük alan beni çok yordu açıkçası. Büyük alan alışınca rahat oluyor. Onun dışında basınç hassasiyetleri aynıysa geri falan farklar kısayol tuşları ve kalemde fark ediyor. Fiyatlar da inmiş biraz ben star 03'ü 700 liraya geçen yıl.

XP-pen star 03 kullanıyorum. Öncesinde Wacom intous small kullanıyordum. Küçük alan beni çok yordu açıkçası. Büyük alan alışınca rahat oluyor. Onun dışında basınç hassasiyetleri aynıysa geri falan farklar kısayol tuşları ve kalemde fark ediyor. Fiyatlar da inmiş biraz ben star 03'ü 700 liraya geçen yıl.

Eksik yazdım, biraz daha açıklayayım. Eğer kullanacaksanız daha fazla kısa yol tuşu = daha hızlı çalışma demek. XP-pen uygulaması üzerinden 2 tuşu kombine ederek de atayabiliyorsunuz mesela CTRL+Shift gibi. Eğer kullanırsanız hayat kurtarır. Kullanmazsanız boşa kalabalık.

Eksik yazdım, biraz daha açıklayayım. Eğer kullanacaksanız daha fazla kısa yol tuşu = daha hızlı çalışma demek. XP-pen uygulaması üzerinden 2 tuşu kombine ederek de atayabiliyorsunuz mesela CTRL+Shift gibi. Eğer kullanırsanız hayat kurtarır. Kullanmazsanız boşa kalabalık.
Benim tek derdim yakınlaştırma olabilir.

Yani kalemde, mouse'un orta tuşu var ya onla yakınlaştırıyoruz ya kalemde de var mı yoksa tablete mi atıyoruz? cahil bir soru oldu tabi bilmediğimden.

Diğer kısa yollar yanımda klavye takılı olcağından ordan yaparım bir yandan da.

Benim tek derdim yakınlaştırma olabilir.

Yani kalemde, farenin orta tuşu var ya onla yakınlaştırıyoruz ya kalemde de var mı yoksa tablete mi atıyoruz? Cahil bir soru oldu tabii bilmediğimden.

Diğer kısa yollar yanımda klavye takılı olcağından oradan yaparım bir yandan da.

Kalemde scroll tuşu yok ama genelde üzerinde 2 adet tuş olur. O tuşlara da atama yapabilirsiniz. Bazı tabletlerin üzerinde scroll yerine kullanılan bir tekerlek olur. Bir diğer seçenek olarak, kalemin üzerindeki tuşlardan birine scroll up diğerine scroll down şeklinde atama yapılarak kullanılabilir. ( bu son yazdığımı hangi uygulamaların desteklediğinden emin degilim) mesela ZBrush isimli uygulamada yakınlaştırmak için alt tuşuna basıp fareyi hareket ettirmek gerekiyor. Ben alt tuşunu kalemin üzerindeki tuşa atadım. Ona basarak kalemi hareket ettiriyorum. Siz de kullanacağınız uygulamaların ismiyle tablet modelini aratın internette mutlaka bir video veya yazı çıkar karşınıza.

Kalemde scroll tuşu yok ama genelde üzerinde 2 adet tuş olur. O tuşlara da atama yapabilirsiniz. Bazı tabletlerin üzerinde scroll yerine kullanılan bir tekerlek olur. Bir diğer seçenek olarak, kalemin üzerindeki tuşlardan birine scroll up diğerine scroll down şeklinde atama yapılarak kullanılabilir. ( bu son yazdığımı hangi uygulamaların desteklediğinden emin degilim) mesela ZBrush isimli uygulamada yakınlaştırmak için alt tuşuna basıp fareyi hareket ettirmek gerekiyor. Ben alt tuşunu kalemin üzerindeki tuşa atadım. Ona basarak kalemi hareket ettiriyorum. Siz de kullanacağınız uygulamaların ismiyle tablet modelini aratın internette mutlaka bir video veya yazı çıkar karşınıza.

Teşekkürler sağ olun hocam. Aslında sizin kullandığınızdan Xp Pen Star 03'den yaşadığım şehirde ikinci el 300 liraya buldum da ikinci el hiç girilmez herhalde. Hatta satan kişiyle geçen buluşup deneyecektim de sıfır alayım dedim artık.

Onun dışında bu üçünden hangisini tercih edeyim bir öneriniz yada fikriniz var mı hocam?

Sanki Deco tuş fazlalığı ve ekranı daha büyük gibi geldi ama bilemedim.

İkinci el olayına girmenizi çok tavsiye etmem bu cihazların yüzeyi hassas, o yüzden sert kullanılırsa çabuk deforme oluyor, size kendi tabletimden örnek fotoğraflar bırakıyorum. Ürünler arasındaki farklara gelecek olursak, eğer satıcılar güncel ürün satıyorlarsa, kalemleri farklı. Deco P05 diğeri ( sitesinde öyle diyor, burada satılanlar da öyle mi bilmiyorum) PH3 modeliyle geliyor. P05 daha yumuşak çizgiler çizmeyi sağladığını iddia ediyor sitesinde. Ben star 03'ün kaleminden memnun değilim açıkçası. Hissiyatı iyi değil. Benimki P01 deco ile gelen p05. bu iki ürünün de basınç hassasiyeti aynı ayrıca ikisinde de 60 Derece'ye kadar tilt( kalemi eğik tutarak çizebilme) özelliği var. Kısacası iki ürünün de sunduğu özellikler açısından pek bir farkı yok. Fark kalemde ortaya çıkıyor. Bir de XP-pen deco serisini star serisinden bir tık üstte konumlandırıyor. Yani eğer imkan varsa deco alınabilir, yanında gelen kalem daha güncel ve XP-pen'in iddiasına göre gelişmiş. Gelişmişten kastım diğerlerinden çok daha farklı şeyler yapıyor anlamında değil ama ele oturuşu daha rahat olabilir ve uygulama desteği sayesinde daha akıcı yumuşak çalışma sağlayabilir. Zaten kalemin sıfırı şu anda 200-250 TL civarı. Arada 100- 120 TL gibi bir fark var sanırım. Eğer sizi yormayacaksa deco seçilebilir veya derseniz ki ben bununla alışırım, alışana kadar canını çıkarır 1 sene sonra yenisini alırım ucuz olanını da alabilirsiniz. Günün sonunda ikisi de size az çok aynı özellikleri sunuyor, hangisini seçerseniz seçin alacağınız temel özellikler aynı. Siz kendiniz de benim bu verdiğim bilgileri teyit edin öyle kararınızı verin. Bir de düz deco 1 modeli var. Güncel olmayan versiyonu, onu almayın. Alışveriş sitelerinde gördüm deco 1 V2 fotoğrafı koymuş ama ürün adı deco 1, eğer deco alacaksanız buna özellikle dikkat edin. Kusura bakmayın bir yandan çalışıyorum biraz karışık bir yazı oldu. Aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz.

Dosya Ekleri

• 4c641b72-d8f4-4663-a3fb-5e62545c9f6d.jpg
    4c641b72-d8f4-4663-a3fb-5e62545c9f6d.jpg
    52,7 KB · Görüntüleme: 124
  • eb9740d9-0225-4c5f-a05c-ced3746b371d.jpg
    eb9740d9-0225-4c5f-a05c-ced3746b371d.jpg
    61,5 KB · Görüntüleme: 95
İkinci el olayına girmenizi çok tavsiye etmem bu cihazların yüzeyi hassas, o yüzden sert kullanılırsa çabuk deforme oluyor, size kendi tabletimden örnek fotoğraflar bırakıyorum. Ürünler arasındaki farklara gelecek olursak, eğer satıcılar güncel ürün satıyorlarsa, kalemleri farklı. Deco P05 diğeri ( sitesinde öyle diyor, burada satılanlar da öyle mi bilmiyorum) PH3 modeliyle geliyor. P05 daha yumuşak çizgiler çizmeyi sağladığını iddia ediyor sitesinde. Ben star 03'ün kaleminden memnun değilim açıkçası. Hissiyatı iyi değil. Benimki P01 deco ile gelen p05. bu iki ürünün de basınç hassasiyeti aynı ayrıca ikisinde de 60 Derece'ye kadar tilt( kalemi eğik tutarak çizebilme) özelliği var. Kısacası iki ürünün de sunduğu özellikler açısından pek bir farkı yok. Fark kalemde ortaya çıkıyor. Bir de XP-pen deco serisini star serisinden bir tık üstte konumlandırıyor. Yani eğer imkan varsa deco alınabilir, yanında gelen kalem daha güncel ve XP-pen'in iddiasına göre gelişmiş. Gelişmişten kastım diğerlerinden çok daha farklı şeyler yapıyor anlamında değil ama ele oturuşu daha rahat olabilir ve uygulama desteği sayesinde daha akıcı yumuşak çalışma sağlayabilir. Zaten kalemin sıfırı şu anda 200-250 TL civarı. Arada 100- 120 TL gibi bir fark var sanırım. Eğer sizi yormayacaksa deco seçilebilir veya derseniz ki ben bununla alışırım, alışana kadar canını çıkarır 1 sene sonra yenisini alırım ucuz olanını da alabilirsiniz. Günün sonunda ikisi de size az çok aynı özellikleri sunuyor, hangisini seçerseniz seçin alacağınız temel özellikler aynı. Siz kendiniz de benim bu verdiğim bilgileri teyit edin öyle kararınızı verin. Bir de düz deco 1 modeli var. Güncel olmayan versiyonu, onu almayın. Alışveriş sitelerinde gördüm deco 1 V2 fotoğrafı koymuş ama ürün adı deco 1, eğer deco alacaksanız buna özellikle dikkat edin. Kusura bakmayın bir yandan çalışıyorum biraz karışık bir yazı oldu. Aklınıza takılan bir şey varsa sorabilirsiniz.
Hocam çok teşekkürler bilgileriniz emeğiniz içi,n şimdi görebildim geç yazabildim kusura bakmayın.

Tekrar çok teşekkürler ben galiba Deco'da karar kılacağım ya da Star 05 artık yapabileceğim çok fazla da bir şey yok bütçe haliyle. Gören de Marvel'a çiziyor zanneder:)

Herhalde yeter ya herkes memnun bir şekilde en azından mousela çizme ızdırabından kurtulurum.

Tekrar çok sağ olun emeğiniz için.
06 aldım artık hocam ya sağ sağlim gelsin de bir şey istemiyorum artık. Hepsiburada'dan tereddüt yaşıyorum kesin bir şey çıkacak ya bakalım.

Dosya Ekleri

• fdsf.jpg
    fdsf.jpg
    56,7 KB · Görüntüleme: 81
  • öçö.jpg
    öçö.jpg
    37,9 KB · Görüntüleme: 66
Son düzenleme:
Hocam çok teşekkürler bilgileriniz emeğiniz içi, n şimdi görebildim geç yazabildim kusura bakmayın.

Tekrar çok teşekkürler ben galiba Deco'da karar kılacağım ya da star 05 artık yapabileceğim çok fazla da bir şey yok bütçe haliyle. Gören de Marvel'a çiziyor zanneder:)

Herhalde yeter ya herkes memnun bir şekilde en azından fareyle çizme ızdırabından kurtulurum.

Tekrar çok sağ olun emeğiniz için.
06 aldım artık hocam ya sağ sağlim gelsin de bir şey istemiyorum artık. Hepsiburada'dan tereddüt yaşıyorum kesin bir şey çıkacak ya bakalım.

Yok ne kusuru gün için hepimizin işleri var. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bu tablette de quick dial özelliği var gerekli ayarlar yapılırsa çok işinize yarayabilir. Bir de paket içeriğine baktım Hepsiburada'dan çizim eldiveni yazıyor. Eldiven gelmezse satıcıdan mutlaka isteyin. Benim gelmedi satıcıdan istedim. Eldivensiz kullanmak zor cünkü 10dk sonra elinizin tablete temas eden kısmı terlemeye başlıyor ve tablette leke yapıyor. El hareketlerini de kararsızlaştırıyor. Öyle düşünmeyin bakarsınız gerekli özen ve çabayı gösterirseniz bu tablet sizin Marvel'a giden yolunuzun başlangıcı olur. Driverları XP-pen'in sitesinden indirip kurun yanında gelenler güncel olmayabilir çünkü XP-pen iki farkli grafik arayüz sunan uygulama yayınladı. Sitesinden bakıp hangisini severseniz kullanırsınız. Hepsiburada konusunda da sorun olmaz bence ben aldığım dönemde pandemi patlak vermişti ve piyasada tablet yoktu. N11'den adı sanı belli olmayan bir satıcıdan aldım sorunsuz geldi. Güle güle kulanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı