XPG Core Reactor vs. Thermaltake GF1

Bütçe
900-1200

scrop39.5

Kilopat
Makaleler
1
Thermaltake için @RPM incelemesinin final kısmında şu sözlere yer vermiş:
"750W modelinde ise CPU ve PCI-e güç girişileri için toplam 3 adet giriş var, bu üst seviye sistemler için çok az gibi."

Eğer daha fazla güç girişine sahip, daha ucuz ve kalite olarak çok yakın bir PSU arıyorsanız XPG Core Reactor’e bakabilirsiniz, GF1 gibi tier A, en üst sınıfta yer alıyor.

Benim soruma gelecek olursak PSU üzerindeki bu bağlantı noktaları TT için neden az denmiş? İleride ekran kartları daha mı fazla pin sayılı bağlantı gerektirecek? SATA bağlantıları da daha fazlaymış sanırım XPG’nin. İkisinin de sitesinden aldığım ekran görüntülerini aşağıya bırakıyorum.

Not: 5600X, 3060 veya 3070 ekran kartı kullanacağım.

Dosya Ekleri

• B755B610-3257-4231-A9A1-B338231AF172.jpeg
    B755B610-3257-4231-A9A1-B338231AF172.jpeg
    53,3 KB · Görüntüleme: 37
  • 78925252-53CE-407D-A59A-55B3214A9A73.jpeg
    78925252-53CE-407D-A59A-55B3214A9A73.jpeg
    89,2 KB · Görüntüleme: 37
Son düzenleyen: Moderatör:
Benim soruma gelecek olursak PSU üzerindeki bu bağlantı noktaları TT için neden az denmiş? İleride ekran kartları daha mı fazla pin sayılı bağlantı gerektirecek?

CPU ve ekran kartı güç girişi için sadece 3 giriş var, günümüzde ve ileride çıkacak olan ekran kartlarında bu sayi çoğunda daha fazla ve yetersiz gelebilir.

Ileride yeni bir anakart veya ekran kartı almayacaksanız GF1 alın, ama ileride ekran kartı guncellemesi yapacaksanız XPG Core Reactor alin.

Thermaltake için @Yüksek RPM incelemesinin final kısmında şu sözlere yer vermiş:
İnceleme niteliği taşıdığını düşünmüyorum öncelikle.

EPS ve PCIe güç kablolarının sayılarını kıyaslamanız yeterli olacaktır. Üst seviye anakartlarda CPU pinleri 8+4 veya 8+8 şeklinde konumlandırılıyor. Bundan dolayı o pinleri dolu bir şekilde kullanmanız yararınıza olacaktır.

XPG Core Reactor öneririm.

XPG olanın farkı 6+2'lik kablolardan 2 tanesinin çoklayıcı şeklinde çalışması. Bir de fazladan CPU pinleri var.

Bence fazladan EPS kablosu olması önemlidir. Daha düşük seviye bir ürün alsam 4+4 ile yetinebilirdim ancak ödediğim meblağ artmışsa kablo sayısını da kafadan çıkarmalıyım. Hoş Cooler Master gibi bir firma, MWE serisinde EPS konusunu boş geçmiyor. Kısacası: XPG Core Reactor daha makul bir seçim.

X570 chipsetli 8+4 pin cpu güç girişi olan bir anakart kullanacak olursan GF1 de sadece 1tane 4+4 giriş var.
B550 Tomahawk üzerinde kullanacağım aklıma takılan sadece 5-6 yıl sonra ekran kartı değiştirirsem uyup uymayacağı. Gerçi 5-6 yıl sonra 750w psu da yetersiz gelecek o sisteme bu da ayrı bir konu

CPU ve ekran kartı güç girişi için sadece 3 giriş var, günümüzde ve ileride çıkacak olan ekran kartlarında bu sayi çoğunda daha fazla ve yetersiz gelebilir.

Ileride yeni bir anakart veya ekran kartı almayacaksanız GF1 alın, ama ileride ekran kartı guncellemesi yapacaksanız XPG Core Reactor alin.
Daha fazla pinli soket isteyen ekran kartı zaten keyfine göre fazladan soket istemez, çok enerji tükettiği için ister o zaman da zaten 750W yetmez.
İnceleme niteliği taşıdığını düşünmüyorum öncelikle.

EPS ve PCIe güç kablolarının sayılarını kıyaslamanız yeterli olacaktır. Üst seviye anakartlarda CPU pinleri 8+4 veya 8+8 şeklinde konumlandırılıyor. Bundan dolayı o pinleri dolu bir şekilde kullanmanız yararınıza olacaktır.

XPG Core Reactor öneririm.
Hocam ben b550 tomahawk ile kullanacağım 4+4 sanırım bu yüzden ikisini de tercih edebilirim kapsitörleri malzeme kalitesi vs. hangisi sizce ? Fiyatı düşük olan hangisiyse onu alacağım sanırım

Yeni konular

Geri
Yukarı