Çözüldü XPG Core reaktör 750W PSU'dan gelen yanık kokusu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Jaess

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam. Az önce bilgisayarıma ayrıyeten SSD takmak istedim güç kaynağım modüler ve kasaya monteli bende görmeden SSD'ye güç verecek kabloyu güç kaynağıma taktım. Ardından SSD'imi sisteme bağladım ve kasayı açmayı denedim. Öncelikle kasa açılmadı düğmeye bastıktan 1 saniye sonra kapanıyordu bir şekilde çalıştırmayı başardım ama başarır başarmaz tuhaf bir elektrik sesi geldi ve anında bilgisayarı kapatıp fişten çektim. Hemen sonrasında zaten kasanın içinden yanık kokusu geldi. Şu an daha dandik bir ekran kartı takarak sistemi çalıştırdım daha yanık kokusu gelmiyor ama sürekli BIOS'a atıyor Windows'a geçiş yapamıyorum. PSU'mun oldukça iyi olduğunu düşünüyordum neden böyle yaptı anlamadım. Oldukça endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 5 5600X.
MSI B550M Mortar.
Zotac 3070 Ti trinity.
XPG Core reaktör 750W.

Çözüm
Öncelikle yeni nesil parçalar bu tarz durumlara çok dayanıklı oluyor güç kaynağınıza falan zarar gelme ihtimali çok az onun yerine SSD arızalanmış olabilir. XPG güç kaynakları ekstra korumalı oluyor yani üstünde tepinseniz çok zor bozulur.
Cıvata tarzı bir şey düşürmüş olabilir misin anakart veya PSU içine?
Bilgisayarla uğraşıyordum sanmıyorum ama çok düşük bir ihtimal belki. Şuan BIOS da çalışıyor sistem fakat Windowsa kesinlikle geçiş yapamıyorum.

Cıvata tarzı bir şey düşürmüş olabilir misin anakart veya PSU içine?

Peki biosta SSD görünüyor mu?
Görünüp görünmediğine nasıl bakabilirim?

Baktım şimdi Windowsun kurulu olduğu M2 SSD im gözüküyor.

Bilgisayarla uğraşıyordum sanmıyorum ama çok düşük bir ihtimal belki. Şu an BIOS da çalışıyor sistem fakat Windows'a kesinlikle geçiş yapamıyorum.

Görünüp görünmediğine nasıl bakabilirim?

Şöyle yapalım önce SSD bağlantı kablolarını tamamen sökün öyle açmayı deneyelim yani son taktığınız SSD'yi.

BIOS default ayarlara alıp deneyin.

UEFI sistemler Secure Boot oluyor donanım değiştiği için olabilir

BIOS'ta Secure Boot varsa kapatın.
Hocam direkt sıfırdan Windows kuruyorum şuan. Allahtan önemli dosyalarımı 2. ssd ime yedeklemiştim. Tek sorum şu bu olay bilgisayarımdaki parçalara zarar vermiş midir? Vermişse nasıl anlayabilirim?

Hocam direkt sıfırdan Windows kuruyorum şu an. Allah'tan önemli dosyalarımı 2. SSD'ime yedeklemiştim. Tek sorum şu bu olay bilgisayarımdaki parçalara zarar vermiş midir? Vermişse nasıl anlayabilirim?

Çalışmayan bir şey var mı onu kontrol edin USB girişi ses çıkışı vb gibi.

Ama PSU'dan koku gelmesi pek iyi değil.

Tam yükte ani kapanmalar olursa PSU zarar görmüş olabilir

Bence Windows kurmadan BIOS ayarlarını sıfırlasanız çözülebilirdi.

Çalışmayan bir şey var mı onu kontrol edin USB girişi ses çıkışı vb gibi.

Ama PSU'dan koku gelmesi pek iyi değil.

Tam yükte ani kapanmalar olursa PSU zarar görmüş olabilir

Bence Windows kurmadan BIOS ayarlarını sıfırlasanız çözülebilirdi.
Bir an önce bir şey var mı yok mu dige kontrol etmek istedim. Şimdi kurulum bitsin Tek tek deneyip birde stres testi yapacağım. Umarım bir şey yoktur. Diğer parçalara zarar gelmemiş olsun yeter PSU halledilir.

Öncelikle yeni nesil parçalar bu tarz durumlara çok dayanıklı oluyor güç kaynağınıza falan zarar gelme ihtimali çok az onun yerine SSD arızalanmış olabilir. XPG güç kaynakları ekstra korumalı oluyor yani üstünde tepinseniz çok zor bozulur.

Çözüm

Geri
Yukarı