Yabancı SIM kartlar 120 gün sonra dolaşımda mı sayılır?

ibo4techno

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
MNG Kargo
Herkese merhaba. Yurt dışı banka hesabım var. Gerek Online, gerek mobil uygulama kullanıyorum farklı cihazlarda veya bazen telefon/tablet açmak isteğimde SMS mesaj geliyor güvenlik kodu olan.

Yurt dışı banka kayıtlı SIM kartim var. Roaming yoluyla sadece SMS alıyorum. Gelen her SMS için 25 kuruş ödüyorum.

Sorum şu: Bir yerde yabancı SIM kartlar 120 gün sonra sürekli roaming sayılacak deniliyor.
Bunun anlamı nedir?
Olası bir engelleme blok durumunda tuşlu telefon mu kullansam acaba?

Bildiğim kadarı ile Telefonunu sadece yurt dışı SIM kartın ile kullanıyorsan problem yok. Ancak yurt dışı telefon + Türk SIM kart olursa (1 kez bile taksan) 120 sonunda IMEI kayıt ettirmediğin için çalışmaz.

Ancak en net bilgiyi alo 120'yi arayarak alabilirsin.

Bildiğim kadarı ile Telefonunu sadece yurt dışı SIM kartın ile kullanıyorsan problem yok. Ancak yurt dışı telefon + Türk SIM kart olursa (1 kez bile taksan) 120 sonunda IMEI kayıt ettirmediğin için çalışmaz.

Ancak en net bilgiyi alo 120'yi arayarak alabilirsin.
Aradım.
Yurtdışından alınan telefon, yurtdışı hatla Türkiye'de süresiz kullanılabilir dedi görevli.
Roaming sms alma işlemci için.

Galiba sıkıntı şu yurtdışı cihaza Turkcell, Vodafone vb.. yani yerli operatör SimKart takarsak geri sayım başlıyor 120 gün...

Aradım.
Yurtdışından alınan telefon, yurtdışı hatla Türkiye'de süresiz kullanılabilir dedi görevli.

Galiba sıkıntı şu yurtdışı cihaza Turkcell, Vodafone vb.. yani yerli operatör SimKart takarsak geri sayım başlıyor 120 gün...
Hocam Türkiye'den alınan telefona yurtdışı sim takarsak IMEI kayıtsıza düşer mi?

Hocam Türkiye'den alınan telefona yurtdışı sim takarsak IMEI kayıtsıza düşer mi?
Benim bildiğim düşmez. (Resmi yani imei kayıtlı olduğunu varsayıyorum) Dediğim gibi en sağlam bilgiyi Alo 120 hattı verecektir.

Aradım.

Evet bende öyle biliyordum. Yine de en doğru bilgiyi almış oldunuz.

Hocam Türkiye'den alınan telefona yurt dışı SIM takarsak IMEI kayıtsıza düşer mi?

Düşmez, 2.hat olarak Verizon kullanıyorum ve sorun olmadı.

IMG_0013.jpeg

Düşmez, 2.hat olarak Verizon kullanıyorum ve sorun olmadı.

Eki Görüntüle 1802936
Fakat tam tersi olursa sıkıntı oluyor galiba.
Hani kayıtsız satılan iPhone ve yurtdışı cihazlarda türk SimKart taktik diyelim 120 gün=4 ay başlıyor.
2 SimKart yada (1 sim+1 E-Sim var diyelim)
4+4 ay sonra yine sıkıntı...

Telefonun IMEI'si kayıtlı değil ve yurt dışı SİM kartı kullanılıyorsa, o zaman yine 120 günlük kuralı geçerli:

https://www.btk.gov.tr/kurul-kararlari sayfasına açın ve 'Karar no' kutusuna 2019/DK-BTD/183 girerek arama yapın. PDF dosyasını açın ve inceleyin.
Direk BTK aradım.
O zaman orada çalışanlarda bilmiyor bu durumu.
Yurtdışı alınan bir telefon,yine yurtdışı hatla Türkiye'de Roaming yoluyla SMS almak göndermek yada Esim ile Mobil internet kullanabilir denildi.
Yani turist gibi düşünün.
Her gelen turist türk hattı alıp 1-2 hafta kullanıp atıp geri gitmiyordur...
Fakat hem cihaz hem hat yurtdışı olacak
Içine türk SimKart hiç takilmayacak dedi.
-----------------------------------
PDF indirip hızlıca okudum 5 sayfa çok karışık anlamadım.
Yurtdışı cihaz, yurtdışı SimKart dahi olsa Türkiye'de 120 gün sonra kapanır diye bir yazı yok!!
@tearsbeforecrying kaçıncı madde paragraf lütfen yazar mısınız?
Benim amacım yurtdışı banka hesabı girişte onay SMS alıp bununla hesaplara erişmek.
SMS türk hattına gelmez, gelemez..

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı