Yabancı ve Türkçe rap yorumları

Lionel Messi

Picopat
Yer
Rosario, Argentina
Daha fazla  
Meslek
Profesyonel Futbolcu
Benim aklımda hep şöyle bir soru var: "yabancılar küfürlü şarkılar yaptıklarında, sözleri anlamsız ama Rhyme'ları iyi olan şarkılar yaptıklarında (örneğin 2pac şarkılarında sürekli sövüyor ve birçok şarkısındaki sözler tamamen rhyme olsun diye yazılmış sözler ama tabii ki bana göre de tarihin en iyisidir kendisi.) Kaliteli şarkı olduğunu söylüyoruz fakat Türk biri; küfürlü, sözleri anlamsız ama Rhyme'ları iyi olan bir şarkı yaptığında neden "bu ne, bu müzik mi? Bu rap mi, leş, lirikalitesi leş gibi, anlamsız." tarzında eleştirilerde bulunuyoruz? Tupac'ın yaptığı, 50 Cent'in yaptığı küfürlü, ahlaksız sözlerle bizimkilerin farkı nedir? Gerçekten çok rap kültürüne hakim değilim ama bu hep kafamda bir soru işareti oluşturmuştur. Bilen arkadaşlar lütfen cevaplasın.

Son düzenleme:
Benim aklımda hep şöyle bir soru var: "yabancılar küfürlü şarkılar yaptıklarında, sözleri anlamsız ama Rhyme'ları iyi olan şarkılar yaptıklarında (örneğin 2pac şarkılarında sürekli sövüyor ve birçok şarkısındaki sözler tamamen rhyme olsun diye yazılmış sözler ama tabii ki bana göre de tarihin en iyisidir kendisi.) Kaliteli şarkı olduğunu söylüyoruz fakat Türk biri; küfürlü, sözleri anlamsız ama Rhyme'ları iyi olan bir şarkı yaptığında neden "bu ne, bu müzik mi? Bu rap mi, leş, lirikalitesi leş gibi, anlamsız." tarzında eleştirilerde bulunuyoruz? Tupac'ın yaptığı, 50 Cent'in yaptığı küfürlü, ahlaksız sözlerle bizimkilerin farkı nedir? Gerçekten çok rap kültürüne hakim değilim ama bu hep kafamda bir soru işareti oluşturmuştur. Bilen arkadaşlar lütfen cevaplasın.
Tarihin en iyisi sence değil, tarihin en iyisi resmi olarak da 2Pac. 2Pac gibi isimler küfür ettiğinde eleştirilmezler çünkü adamlar gettolardan çıkma ve her gün gözlerinin önünde arkadaşları ve aile üyeleri vurularak öldürülüyor, ırkçılık görüyor ve aşağılanıyorlar. Bu adamlar küfür etmeyecekte kim edecek? Ayrıca, Tupac'ın her şarkısında sövdüğünü söylemişsin fakat bu yanlış. 2Pac müzik tarihinin en iyi şarkılarından bir tanesi olan Changes'in ve Brenda's Got a Baby, Dear Mama ve Keep ya head up gibi şarkıların yazarı ve yapımcısıdır. Neredeyse her şarkısında küfür olabilir fakat bu onun nasıl büyüdüğü ile ilgilidir ve bunun sorumlusu yönetim/sistemdir. Sövdüğü şarkıları toplasan 10'u zor geçer. Türk milleti genelde hep böyle sert, mafya ve küfürlü şeylere ilgi gösterebildiğinden Tupac'ın Türkiye'de öne çıkan şarkıları bunlar olabiliyor.

Bence Türkçe rap ama insanların dertlerini anlatan onlara destek olan oldschool dinlendirici ve anlamlı Türkçe rap şarkıları.

Yeni konular

Geri
Yukarı