Yabancıdan yabancıya Tesla fiyatı vs Türkiye Vatandaşı için Tesla fiyatı (1.590.000 TL fark!)

Coderman128

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Gördüğümde bu kadar fark beklemiyordum. Devlet ve galericiler arabayı yapandan daha fazla kâr ediyor. Türk vatandaşı olarak verdiğiniz parayla aynı arabadan 3 tane alıyorsunuz. Bu model resmi olarak Türkiye'de olsa ne kadara satılırdı mesela? Yurt dışı ortalama 25-35 bin dolar ikinci elde.

IMG_20231011_004850.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Masa başında boş oturan şişko bürokratlarımıza da araba alıyorsun sadece kendine değil. o yüzden öyle.

Vallahi yurtdışından yeni gelmediysen bu olay fi tarihinden beri aynı. Her zaman yabancıdan yabancıya araçlar 2-3 kat daha ucuzdur. Pahalı araçlarda miktar fazla görünse de oran birbirine çok yakındır.

200K bandına bak Şahin parasına satılan Mercedes dolu misal.
Bahsettiğin mavi plaka(yabancıdan yabancıya) mı yoksa dolarla yurt dışında satılan araçlar mı?

Bahsettiğin mavi plaka(yabancıdan yabancıya) mı yoksa dolarla yurt dışında satılan araçlar mı?

Normal burada satılanlar da tabii Turing bedeli hariç. Yurtdışında dolarla satılanlar ise ülkesine göre çok değişiyor. Amerika'da Amerikan arabası alıyorsan iyi hoş da Avrupa'da astarından pahalıya geliyor ucuz ikinci el araçlar.

Araba ucuz ama masraf gökyüzünde. Bizim arkadaş 2001 Subaru almıştı ettiği masraf, ödemeler vb. birkaç senede 10 Subaru parasına döndü.

Normal burada satılanlar da tabii Turing bedeli hariç. Yurtdışında dolarla satılanlar ise ülkesine göre çok değişiyor. Amerika'da Amerikan arabası alıyorsan iyi hoş da Avrupa'da astarından pahalıya geliyor ucuz ikinci el araçlar.

Araba ucuz ama masraf gökyüzünde. Bizim arkadaş 2001 Subaru almıştı ettiği masraf, ödemeler vb. birkaç senede 10 Subaru parasına döndü.
Siz 200k derken hani "Burada 200k birime Şahin alıyoruz orada 200k birime E63 AMG alıyoruz." gibi bir şey mi demeye çalışıyordunuz onu sormuştum. Ona göre de yorum yapacaktım.

1 araba kendine 2 araba devlete aliyorsun iste, buna sasirip durmayin artik.

Cani ve tembel vergilendirmede zirve ulkelerden birisidir Turkiye.

Geri
Yukarı