Yağ çubuğundan yağ gelmesi normal mi?

Kagan3496

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Hyundai I20 1.4 crdı dizel araç sahibiyim. Son zamanlarda yağ çubuğunu çekince yağ sıçratmaya başladı bu yaz sıcağında bile hem yağ kapağından hem de yağ çubuğundan su buharı benzeri hemen havada kaybolan bir su buharı bırakıyor, aracımda egzozdan herhangi bir duman atma yok fakat yağ çubuğunda ki yağ miktarı iki çizginin de bayağı üstünde motorun sesi de gayet normal sessiz bir şekilde çalışmakta sarsıntıda yok. Sizce bu durumu nasıl değerlendirebiliriz?

Aracın yağını kontrol edecekseniz en son 20-30 dk veya daha önceden önce çalışmış olması gerekiyor. Tatlı ılık vaziyette ARAÇ ÇALIŞMIYORKEN çubuğu çekin ve bir peçete yardımı ile silin. Çubuğu tam dibine batırın ve çekin. İki çizgi arasında ise tamamdır.
Anladım aracı stop ettirdikten 20-30 dk sonra düz bir zeminde kontrol etmemi istiyorsunuz 👍

Tam tersi yağı kalınlaştırmak gerek ama yağcılar daha iyi bilir.
Ben yağ üreticilerinin kendi sitesine giriyorum aracımda DPF mevcut ve 5w-30 DPFli yağ öneriyor bazıları 10w-40 öneriyor . Ben kendi kitapçığında ki normal şartlarda kullanılan yağ yani 5w-30 kullanıyorum ama bu yağ araç 0 km iken önerilen yağ ,200 binde farklı öneriyor her usta farklı konuşuyor çokta güvenemiyorum aracın yağının artması bu sebepten dolayı mıdır bilmiyorum

Anladım aracı stop ettirdikten 20-30 dk sonra düz bir zeminde kontrol etmemi istiyorsunuz 👍

Ben yağ üreticilerinin kendi sitesine giriyorum aracımda DPF mevcut ve 5W-30 DPFli yağ öneriyor bazıları 10W-40 öneriyor. Ben kendi kitapçığında ki normal şartlarda kullanılan yağ yani 5W-30 kullanıyorum ama bu yağ araç 0 km iken önerilen yağ, 200 binde farklı öneriyor her usta farklı konuşuyor çok da güvenemiyorum aracın yağının artması bu sebepten dolayı mıdır bilmiyorum

Veya sabah kalktığınızda da bakabilirsiniz. Yağ artma muhabbetini anlamadım. 5 Litre koyup daha mı fazla çıkıyor araçtan?

Veya sabah kalktığınızda da bakabilirsiniz. Yağ artma muhabbetini anlamadım. 5 Litre koyup daha mı fazla çıkıyor araçtan?
5 litre koyuyorum ilk kontrol 2. çizgiye tam tamına geliyor kullandıkça mesela 300-400 km sonra bir bakıyorsun 2.5 çizgi olmuş 5000 km oldu 4 çizgi olmuş mazot basıyor olabilir mi pompadan ?

Yağ 3’ü bir arada gibiyse su vardır. Yoksa mazot karışıyordur. Önce bir OBD cihazı al. Enjektör püskürtme değerlerine bak fuel flow correction. 0.65-1.35 arasında olmalı azsa tıkalı çoksa işiyor demek. Sonra Oil Dilution değerine bak yağın seyrelme oranı yani ne kadar mazot karıştığı. 5’in üstündeyse sıkıntı diyorlar.

Geri
Yukarı