Yağma suçunun cezası neden ağır?

Jesp346

Centipat
Daha fazla  
Sadece merak ettim. Önceki oturduğum yerdeki çevremden biri sadece 50TL gasp etmesine rağmen 4.5 yıl hapis cezası aldı. Fakat başka bir arkadaşım 5 tane cep telefonu çaldı fakat 2 ay yatıp çıktı. Benim fikrimce hepsinin ömür boyu yatması gerek de. Neden gasp bu kadar ağır?

Tam bilgim yok fakat gaspda mağduru canı ile tehdit etme vardır.

Türkiye'deki adalet sistemi mal & mülkler üzerinde pek iyi cezalar vermese de mesele can olunca (yine adaletsizlikler var) iyi çalışıyor.

Sadece merak ettim. Önceki oturduğum yerdeki çevremden biri sadece 50TL gasp etmesine rağmen 4.5 yıl hapis cezası aldı. Fakat başka bir arkadaşım 5 tane cep telefonu çaldı fakat 2 ay yatıp çıktı. Benim fikrimce hepsinin ömür boyu yatması gerek de. Neden gasp bu kadar ağır?

Gaspda tehdit ediyorsun insani hayatiyla. Bir seyin calinmasi ise bir miktar caldiranin sucu da oluyor. 4.5 yil cok az ceza almis bu arada silah yoktu herhalde.

Gasp'da tehdit ediyorsun insani hayatiyla. Bir seyin calinmasi ise bir miktar caldiranin sucu da oluyor. 4.5 yil cok az ceza almis bu arada silah yoktu herhalde.

Bilmiyorum bildiğim kadarıyla miktarın cezbediciliğide göz önünde bulunduruluyor. Mesela 10TL gasp etmiş birisine daha fazla ceza verilirken 1 milyon TL gasp etmiş birisine cezbediciliği göz önünde bulundurularak daha az ceza veriliyor benim bildiğim kadarıyla.

Ne biçin arkadaş çevren varmış be. :O Yağma, zorla alındığı için tehdit olduğu için daha ağır diye biliyorum.

Geri
Yukarı