Yakın zamanda büyük bir sızıntı mı yaşandı?

244012

Hectopat
Makaleler
7
  • Sızan verilerden numaram bulunup arandı. Arayan kişi kötü bir yoldan bulmuş ve nasıl bulduğunu gösterdi. Burada anlatmam dava yememe falan sebep olmazsa cevap verir anlatırım.
  • Yarım Türkçe ile 250000 dolar maili geldi.
  • Kabasakal'dan şifre sıfırlama maili geldi. Ben böyle bir talepte bulunmadım.
  • Az önce internetinizin taahhütü bitti diye arandım. Adıma ev interneti yok ve mobil operatör taahhütü aylar sonra bitecek.
Bunların hepsini neredeyse son 2 haftada yaşadım. Yakın zamanda bir yerler mi hacklendi yine ya da olan veriler kullanılmaya mı başlandı?

• Sızan verilerden numaram bulunup arandı. Arayan kişi kötü bir yoldan bulmuş ve nasıl bulduğunu gösterdi. Burada anlatmam dava yememe falan sebep olmazsa cevap verir anlatırım.
  • Yarım Türkçe ile 250000 dolar maili geldi.
  • Kabasakal'dan şifre sıfırlama maili geldi. Ben böyle bir talepte bulunmadım.
  • Az önce internetinizin taahhütü bitti diye arandım. Adıma ev interneti yok ve mobil operatör taahhütü aylar sonra bitecek.
Bunların hepsini neredeyse son 2 haftada yaşadım. Yakın zamanda bir yerler mi hacklendi yine ya da olan veriler kullanılmaya mı başlandı?
Nitelikli dolandırıcılık girişimi.
Olmayan 250.000$'ı senden nasıl isteyecekler?
E posta adresi gayet kolay bulunabilen bir şey, Facebook'da veya farklı bir platforumdan bulunmuş olabilir.
Dediğim gibi nitelikli dolandırıcılık.

Nitelikli dolandırıcılık girişimi.
Olmayan 250.000$'ı senden nasıl isteyecekler?
E posta adresi gayet kolay bulunabilen bir şey, Facebook'ta veya farklı bir platformdan bulunmuş olabilir.
Dediğim gibi nitelikli dolandırıcılık.
Bilgileri kullandığım yerler ve virüsler konusunda bayağı dikkat ediyorum. Ya devletten ya da başka yerden veriler sızıyor hala galiba.

Dün Twitter üzeridne şöyle bir şey gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğruysa bu konu üzerine bir gündem yaratırsanız çok iyi olur. @Recep Baltaş

Bu arada telefon numarası nasıl bulunmuş? Benim de bildiğim 1-2 yöntem var. Eğer devletin hasta kurumlarına ait sistem ise maalesef o açığı kapatmadıkları gibi kabul de etmiyorlar. Bu tarz veriler maalesef inkar etmelerinden dolayı çoluk, çocuğun bile elinde geziyor. Güçlü olduklarına ancak kendi oluşturdukları distopyada inanıyorlar.

Dün Twitter üzeridne şöyle bir şey gördüm.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Doğruysa bu konu üzerine bir gündem yaratırsanız çok iyi olur. @Recep Baltaş

Bu arada telefon numarası nasıl bulunmuş? Benim de bildiğim 1-2 yöntem var. Eğer devletin hasta kurumlarına ait sistem ise maalesef o açığı kapatmadıkları gibi kabul de etmiyorlar. Bu tarz veriler maalesef inkar etmelerinden dolayı çoluk, çocuğun bile elinde geziyor. Güçlü olduklarına ancak kendi oluşturdukları distopyada inanıyorlar.
Bana gösterileni anlatayım.

Bahsettiğim kişi bu sayfayı kayıtlı olduğu illegal Discord sunucularından buluyor. tospiscik.xyz diye şu anda çalışmayan illegal bir siteye giriyor. Yandaki menüde sürüyle seçenek arasından arama seçeneklerinden birisine basıyor ve benim ismimi giriyor. İsmimi girdikten sonra aynı isimdeki herkes ve bunların bilgilerinin bir kısmı listeleniyor. Benim ismimin oradaki kimlik numarasını alıyor ve yandan yine bir arama sayfasına gidiyor. Orada o kimlik numarasıyla aratıyor. Artık bilgilerim hatta ailecek bilgilerimiz ekranda.

Bahsettiğim sayfa olayın yaşandığı sıralar çalışıyordu. Hatta giriş ekranında kayıt için Discord yönlendirmesi falan vardı. Siteye girdiğinde sitede 2023 verileri olduğu, güncel olduğu falan yazıyordu. Galiba MERNİS'ten olduğu falan da yazıyordu. Birçok yerden toplamış da olabilirler. Güncelliğini kanıtlayamam ama telefon numaram 3 senelik olduğu için en kötü 2020 verileri vardır diye düşünüyorum.

Bu benim de başıma geldi.. Taahhütümün bitmesine yakın oldu. Herkesin bunu yaşadığını düşünüyorum. 2 sefer yaşadım. Her sözleşmem bitmesinde beni dolandırıcılar arıyor. Hatta internet aboneliği yaptıktan sonra da başladı bu durum.. Vodafone evde internet aboneliği yapmadan önce 1 dolandırıcı aramazdı. Yaptığımın haftasında 3'er 4'er arıyorlar.. Sızdırma şu şekilde, sözleşmesi bitecek olanları tespit edip bir şeyler söylüyorlar.. İnternet bağlantısı satıcıları falan sızdırıyor. Turkcell, Vodafone, TTNET, NetSpeed.. Herhangi biri..

Android için şu uygulamaları yükleyip, varsayılan uygulama ayarlarından spam koruması için Google Telefon'u da seçebilirsiniz. En azından dolandırıcı arama ve mesajları büyük oranda engelleyecektir.

Özellikle telefon kullanımından anlamayan aile üyelerine bu uygulamaları yükleyin.

Geri
Yukarı