Yakında tüm kullanıcılar Fiber'e geçecek, doğru mu?

İnternet konusunda ülkenin geleceği Turknet ile olacak orası kesin.
Adamlar Gigafiber çıkarttıkları gibi diğer firmalar paketler sunmaya başladı.
Öncesi yok metro hizmet, yok şu hizmet diye yüksek bedellere tamam demek zorunda kaldı çoğu firma ve tüketici.
Firmalar rekabet etse, bu kadar yüksek ücret ödemek zorunda kalmayacağız.

Şu anda TT'in tüm ülkeye VDSL altyapı yapma gibi bir projesi var. Baya da ilerleme kaydedildi. Çoğu yerde fiber altyapı saha dolaplarına kadar geldi, buralardan binalara altyapının çekilmesi gerekli. Onlar da tamamlandığı zaman çoğu kişi fiber kullanabilir.

Fakat bu tür şeylerin belli bir planlaması var, bir anda "tamam bugün yapıyoruz" demekle olmuyor. İzni var, ekip planlaması var, saha denetimi falan derken iş uzayıp gidiyor.

Daha herkesin fiber kullanmasına var yani. Bir sabah uyandığımız an gerçekleşecek bir şey değil.

Yorumlara çok komik yaz bence.Çünkü ilk internetim 8mbps idi ve youtubeda viedoyu zor indiriyordum 16mbps yaptım program indirirken geceleri max 2mb cikiyor oda 1 dk ye iniyor.
yakında biz ABD yide geçtik derler😂😂

Daha çoğu kullanıcı bile 8 Mbps hızı dahi göremez iken tüm kullanıcıların fibere geçmesi olasılığı yok gibi bir şey. TR de fiber beklediğimden de hızlı yayılıyor ama herkesin geçmesi için en iyi ihtimalle 20 yıl gerekiyor bence. Üstelik özverili bir ısp yönetimi ve sağlam bir altyapı yatırımı ile beraber. Yani zor belki imkansız...

Bütçeleri yetecek mi? Henüz miniminnacık bir alanda hizmet verdiği için bu kadar ucuz. Yayılması için çok yüksek bütçeler gerekiyor. Yayılsa bile ücretler bu seviyelerde kalacak mı? Hiç sanmam.

Çok doğru bir eleştiri düşünüldüğünde. Ancak gerekli yatırım olduktan sonra neden gelişme olmasın. 2 yıl içinde Turknet ciddi gelişme gösteriyor gibi duruyor gigafiber konusunda.
Ücret durumu çok ayrı bir durum. TT gibi tekelleştiğinde fiyat artacaktır. Ancak şöyle bir durum var fiyat 200 TL dahi olsa gigafiber hizmetiyle birlikte yine çok iyi hızlara ve kullanıma sahip olacağız.
TT şu an 24 Mbps geçtim 16 Mbps için istediği fiyat çok saçma.
Diğer firmalar için yine saçma fiyatlandırmalar olmuyor değil.

Turknet şu anki mantık ile gelişmeye, fiyat orantısıyla devam ederse çok emek yiyecek.
Ancak Turknet için fiyat konusundaki tek eleştirim şu olabilir artık.
16, 24, 35, gibi hızların fiyatı 99 TL olmaması gerekli bence. 50+ hızda 99 TL yine ideal duruyor şu anki şartlarda.
Firmalar rekabet etse, bu kadar yüksek ücret ödemek zorunda kalmayacağız.
Bu çok zor bir durum. Bunun için önce tüm firmaların kendi altyapısı olması lazım.

BTK başkanı zaten yediği rüşvetle koltuğunda keyif çatıyor. Yoksa şimdiye çok ciddi gelişmeler sağlanmıştı son 3 yılda.
Ulaştırma ve altyapı bakanlığına bağlandı birde artık. Orası da uyuyor resmen.

Bu çok zor bir durum. Bunun için önce tüm firmaların kendi altyapısı olması lazım.

BTK başkanı zaten yediği rüşvetle koltuğunda keyif çatıyor. Yoksa şimdiye çok ciddi gelişmeler sağlanmıştı son 3 yılda.
Ulaştırma ve altyapı bakanlığına bağlandı birde artık. Orası da uyuyor resmen.
Yok hocam biz derdimizi kimseye anlatamayız.

Ben merkezde oturuyorum, siteler dışında başka yere fiber çektikleri yok, fiberi bilmeyene 16Mbps paketi taahütle 1 sene bağlıyorlar.
Bu döngünün kırılması ve tüm iller için fiber altyapı çalışmasının yapılması şu an için zor.

Yeni konular

Geri
Yukarı