Yakındaki düşük puanlı lise mi, uzaktaki yüksek puanlı lise mi?

Daha fazla  
Yarından itibaren lise tercihleri başlıyor haliyle bende bir tercih yapacağım.

Sorum şu uzaktaki Haydarpaşa Anadolu Lisesine mi? (478 puanlı, 2 saatlik uzaklıkta) yoksa yakındaki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'ne mi (451 puanlı, 1 saatlik uzaklıkta) gideyim?

Eğitim kalitesinde fark olur mu?

Okul uzakta olduğu için zaman sıkıntısı oluşacak sınavlara çalışacak zaman bulabilir miyim?

Lisesi evine uzakta olanlar tecrübelerini yazarsa çok mutlu olurum.

(Not: Yurtta kalmayı istemiyorum ve bu iki okuldan başka okula git demeyin.)

Okuduğum lise için her gün 2 saatten fazla yolculuk yapıyordum. Kesinlikle değmediğinizi söyleyebilirim. Ancak bu benim görüşüm. Kararlarınızı kendiniz almalısınız.

Arada 25 küsür puan fark var, bu da iki lisenin birbirinden eğitim farkının dağlar kadar olmadığını gösterir. 1 saatlik yakın olana giderdim ben. Neden mi? Zaman bazen o kadar önemli olabiliyor ki, %5 eğitim farkın olsa bile zamanla telafi edebilirsin. Ben liseyi 4 sene boyunca tıklım tıklım minibüste dağ bayır yollarda geçirdim ve kesinlikle nefret ediyorum. Ölsem bile özlemem. Ulaşım basit olsun, yakın olsun mis gibi. Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'ne git.

Hocam bana göre 2'si de uzak. Sana kalmış bir tercih aralarında az fark yok hani. Mezunlarına bakmanı tavsiye ederim birbirine yakın ise yakın olanına git bence.

Lise okul hayatında önemli bir yere sahip ama ben kendim çalışırım adam akıllı bir üniversiteyi kazanabilirim diyorsan yakınındaki liseye git. Bide ilerde hangi mesleği yapmak istiyorsun ona göre seçim yap.

Yarından itibaren lise tercihleri başlıyor haliyle bende bir tercih yapacağım.

Sorum şu uzaktaki Haydarpaşa Anadolu Lisesine mi? (478 puanlı, 2 saatlik uzaklıkta) yoksa yakındaki Hacı Sabancı Anadolu Lisesi'ne mi (451 puanlı, 1 saatlik uzaklıkta) gideyim?

Eğitim kalitesinde fark olur mu?

Okul uzakta olduğu için zaman sıkıntısı oluşacak sınavlara çalışacak zaman bulabilir miyim?

Lisesi evine uzakta olanlar tecrübelerini yazarsa çok mutlu olurum.

(Not: Yurtta kalmayı istemiyorum ve bu iki okuldan başka okula git demeyin.)
Kardeşim benim puanım bu yıl bütün liseleri tutmasına rağmen Adana Final Fen'e kaydoldum. Ankara Fen düşünüyordum. Ama bence lise aşamasında hem devlet liselerinde by proje okul rüzgarı hem yakınlıktan dolayı daha dün buraya tam burslu kaydoldum. İzmir Amerikan'a bile gitmedim.

Kısacası günümüz eğitim sisteminde özel her zaman birinci tercih olmalı bence.

Bu arada puanım 497,9555

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı