Yalama yapan laptop vidası nasıl çıkarılır?

Necrolust

Kilopat
Daha fazla  
HP 15-CE008NT model laptop kullanıyorum. Cihaza, upgrade yapmak için NVMe SSD aldım fakat laptopun arka kasa kapağındaki vidalardan bir tanesi yalama olmuş. Bu vidayı kasa kapağına ve laptopun iç donanım parçalarına zarar vermeden nasıl sökebilirim?

Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Photo 27.07.2018 00 30 46.jpgPhoto 27.07.2018 00 31 44.jpg

@Siyah Martı, Ekledim.

Yalama olmuş derken kasttettiğin vida başının bozulması sanırım. Yani vida boşa dönüyor ama çıkmıyor durumu değil.

İlki için:
1. Bulaşık eldiveni lastiği gibi malzemeyi vida ile tornavida ucu arasına koyup tornavidaya yüklenerek tutuş sağlamayı denemek.
2. Dremel benzeri bir şey varsa ve elin hassas ise minik bir disk ile yeni vida yuvası yapmak.
3. İnce uçlu matkap ucun varsa, el motoru ya da deviri ayarlanabilen ufak bir matkap ile düşük devirle vida başını tahrip ederek. Bu yöntem ile vida başı komple giderse ve içte biraz saplaması kalırsa sonrasında pense ile o parçayı çevirip alabilirsin. Çok düşük devirde olur da tutuş sağlar ise belki vidayı da çıkarabilir.
4. Vida başına taşmayacak şekilde karbonat koy, aynı vida başı çapında başka bir vidanın başına Japon yapıştırıcı damlatıp kafa kafaya oturtup bekle, sonra yapıştırdığın vidayı yavaş yavaş pense ile çevirmeyi dene.

Geri
Yukarı