Yamaha YZF-R125 ABS'nin YZF-R25'ten pahalı olması

darth_turko

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisliği öğrencisi
Selamlar. Yamaha'nın sitesine motosiklet fiyatlarını incelemek için gireyim dedim. İlk önce YZF-R25'e baktım. Fiyat olarak Honda CBR125r ve Kawasaki Ninja 250sl'den daha pahalıydı. Tabi bunda R25'in çift silindirli olma avantajı var. Neyse YZF-R125'e de baktım ve ne göreyim? R25 an itibariyle 18.750₺ iken R125 19.900₺. R125'te sadece fazladan ABS var. Bir ABS fiyatı bu kadar arttırır mı? Sonuçta biri çift silindirli 250cc'lik bir canavar diğeri tek silindirli 125cc'lik sadece fazladan özellik olarak ABS'si olan bir başlangıç motosikleti. Konuyla ilgili bilgisi ya da yorumları olan biri bana bu saçmalığı açıklayabilir mi?

ABS'den dolayı değil, 125CC olmasına rağmen abisi R1'in izlerini taşıyor daha çok tasarımına para veriyorsunuz. Ayrıca parçaları aşırı pahalı ve sürmek için epey bir eğilmeniz, tabiri caizce yatmanız gerekiyor. Bu arada R25 ile başlamak gibi hata yapmayın. Kendisi üst devirlerde canlanan bir motosiklet. Teknik bir motosiklet olduğu için tecrübe lazım, eğitim alarak bu açığı kapatabilirisiniz. Abisi R6 gibi...

Daha geçen Yamaha bayisine gittim baktım 16,750 civarıydı fiyatı ne ara 2.000TL daha zam geldi arkadaş. R125'i bırak, R25'in fiyatı bile aşırı uçuk. 20.000TL'ye ala ala 124,7CC motosiklet mi alabiliyoruz?

ABS'den dolayı değil, 125CC olmasına rağmen abisi R1'in izlerini taşıyor daha çok tasarımına para veriyorsunuz. Ayrıca parçaları aşırı pahalı ve sürmek için epey bir eğilmeniz, tabiri caizce yatmanız gerekiyor. Bu arada R25 ile başlamak gibi hata yapmayın. Kendisi üst devirlerde canlanan bir motosiklet. Teknik bir motosiklet olduğu için tecrübe lazım, eğitim alarak bu açığı kapatabilirisiniz. Abisi R6 gibi...
Teşekkürler. Bu aralar bir motora başlama isteğim vardı fakat bu fiyatları görünce soğudum kendilerinden. R25 düşünmüyordum zaten R25'te hataların telafisi zordur. Bir de ben bu motora binince yeri gelecek düşeceğim, motor konusunda tecrübem de yok. Ben daha çok Hintli bir motorla pişip Ninja 250sl'e geçmeyi planlıyordum fakat hem ehliyet ve kurs ücretleri olsun hem motor ücretleri olsun soğuttu beni.

Motosikletten soğuma :) İlk defa süreceksen yeni motosikletlerde gözün olmasın hiç, bende yıllardır istiyordum bu sene alabildim 2.el ''Asya Major 250'' 17 beygirlik bir makine öyle 18.000 liralık bir şey de değil,bizzat 3.000 TL'ye aldım ve çok memnunum.Düşüp kalktığında yedek parçası seni üzmeyecek, trafiğe seni alıştırabilecek bir motosiklet almanı öneririm. Zaten bu dönemde kawanın yada yamahanın racinglerini almak lüks.

Motosikletten soğuma :) İlk defa süreceksen yeni motosikletlerde gözün olmasın hiç, bende yıllardır istiyordum bu sene alabildim 2.el ''Asya Major 250'' 17 beygirlik bir makine öyle 18.000 liralık bir şey de değil,bizzat 3.000 TL'ye aldım ve çok memnunum.Düşüp kalktığında yedek parçası seni üzmeyecek, trafiğe seni alıştırabilecek bir motosiklet almanı öneririm. Zaten bu dönemde kawanın yada yamahanın racinglerini almak lüks.
Aynen sonuçta daha önceden hiç vitesli motosiklet kullanmadım, çok da zengin değilim :D zaten pahalı motorla başlamayı doğru bulmuyorum. Yeri gelecek yan yatıracağım. Benim de aklımda Hero Glamour var. Eğer sıfır km fiyatlarında bir düşüş yaşanırsa YBR 125'de güzel motor. Hayırlı olsun, tekeriniz düz bassın :)

Sağolasın, şimdiden seninde tekerin düz bassın. Dediğin gibi YBR 125 çok güzel yeni başlayan insan için. İlk aldığım zaman çevre yolunda kalmıştım ben aküm bitik şekilde vurdurmayı falanda bilmiyordum tabi o zamanlar, motosiklet çok ağır gelmişti taşırken ama YBR ler öyle değil bisiklet gibi hafif, yedek parçası da her yerde var piyasıyı takip ettikten sonra güzel bir motosiklet yakalarsın diye düşünüyorum.

Hocam fiyatlar ne olmuş yaaa. 1 sene içinde bu kadar zam. En son Cbr 250Rın fiyatına baktığımda 10.000 di şimdi 16.600 olmuş.

Motorcular bir hayli çoğaldı, Yamahanın Türkiyeye yolladığı R25 yada R125 stok durumları kısıtlıyken, 1000 tane yollamışken satışları birden bire hızlıca tüketilince araya çift katsayımlı bir vergi girdi. Stoklar şuan sınırsız, fakat alanların durumuda bir o kadar kısıtlı. Kimse bu motorlara peşin para vermiyor, koç finanstan vb. şirketlerden kredisini çekiyor birde devlete faizleniyor birde şirkete. Devlet kesinlikle işini biliyor, R25 alacağım bende fakat kışı bekliyorum. Kışın fiyatlar ucuzluyor, alacak arkadaşlar bunu dikkate alsın. Keza 250CC bir motor başlangıç motoru olabilir, her motorun gazı açışında ölüm tehlikesi vardır. Fakat alışmadığın bir motorda gaz açmak yerine rolanti ve devirinde kullanmak o motora seni daha çok alıştırır. Çılgınlığı alıştıktan sonra yapacaksın, sonrasında beynin otomatik olarak 600cc yada 1000cc isteyecektir. Araba tutkusu değildir bu, farklı bir tutkudur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı