Yamuk çekilmiş sayfaları nasıl düzenleriz?

Cage00

Kilopat
Yer
Samsun
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: ASUS Z690-A
İşlemci: Intel Core I9-12900K
Ekran Kartı: Msı Geforce Rtx 3070
Ram: G.Skill Trident Z5 RGB 64 GB CL36
Ssd: Samsung 980 PRO 1TB 7000/5000
Monitör: ViewSonic 32 VX3211-2K-MHD IPS
Meslek
Serbest
Profil Kapağı
1522237053
Merhaba,

Elimde pdf formatlı kitaplar var. Ara ara okumaya çalışıyorum. Çoğu kitaplar eski ve iyi taranmamış, düzenlenmesi gerekiyor.
Sorun şu ki; sayfanın sol ve sağ taraflarında yanlış ve düzensiz tarama yüzünden ''blur'' gibi etkiler oluşmuş.

indir.png

Bütün kitabı yeniden taramalı mıyım? Elimde Abby Fine Reader var. Bu yazılımla düzeltme seçeneğini bulamadım. Düzeltemezsem, içindeki yazıları tarayıp almam gerekir. Bunun için de sağlıklı bir tarama olması gerekiyor sanırım, anladığım kadarıyla. İçerik resim formatlı yani ocr ile taranması gerekiyor. Tek tek resimleri dışarıya aktarıp mı yazıya dökmeliyim? Yoksa Hem yamukluğu hem de ''blur'' etkisine maruz kalmış yerleri düzeltme şansım var mı? Aksi takdirde word ya da pdf oluşturabileceğim bir yazılım ile mi çalışmak gerekir? Bu mümkün olsa da çözümü varsa eğer çok fazla işçilik yapmak gerekmeyebilir.

Aşağıdaki yazılımların hangisini kullanmam gerekir?
Türkçe kaynak yoktur eminim. Yabancı video olursa sorun olmaz. Dil sorun olmaz.
Eğer ki yapım şekli varsa önerirseniz linkleri beklerim.

* Able2 Extract Professional
* ABBYY - FineReader 15
* Bluegriffon
* Helpndoc
* Scrivener
* Jutoh

Amacım arşivimdeki kitaplarımı düzenli, temiz ve okunabilir hale getirmek, okuma motivasyonumu düşürmemektir.
Şimdiden teşekkürler.

Net taranmış resimlerdeki yamukluğu, sayfadaki leke, gölge vs gibi göze hoş gelmeyen görüntüleri Adobe Photoshop (tabi programı kullanmasını bilmek lazım) ile düzeltebilirsiniz. Kitabın bombe yapan kısmındaki bulanıklığı döküman fotoğraf formatında olduğu için gideremezsiniz. O kısımların ABBYY-Fine Reader programından geçirip text (yazı) karakterine dönüştürüp o sayfaların sayfa düzenleme programı (örneği, Adobe Indesign) ile yeniden düzenlenmesi gerekir. Yani bu iş biraz program bilme ve yeteneğe bağlı gibi duruyor.

Elinizde kitap mevcut ise taramasını cep telefonu uygulamaları var (elinizde kamerası düzgün çeken bir akıllı telefon var ise) fotoğraf çeker gibi çekip dökümanı yamukta çekseniz ekrana düzeltip veriyor. O tarz programlarla da halledebilirsiniz. (En mantıklısı ve kolay yoluda bu gibi)

Net taranmış resimlerdeki yamukluğu, sayfadaki leke, gölge vs gibi göze hoş gelmeyen görüntüleri Adobe Photoshop (tabi programı kullanmasını bilmek lazım) ile düzeltebilirsiniz. Kitabın bombe yapan kısmındaki bulanıklığı döküman fotoğraf formatında olduğu için gideremezsiniz. O kısımların ABBYY-Fine Reader programından geçirip text (yazı) karakterine dönüştürüp o sayfaların sayfa düzenleme programı (örneği, Adobe Indesign) ile yeniden düzenlenmesi gerekir. Yani bu iş biraz program bilme ve yeteneğe bağlı gibi duruyor.

Elinizde kitap mevcut ise taramasını cep telefonu uygulamaları var (elinizde kamerası düzgün çeken bir akıllı telefon var ise) fotoğraf çeker gibi çekip dökümanı yamukta çekseniz ekrana düzeltip veriyor. O tarz programlarla da halledebilirsiniz. (En mantıklısı ve kolay yolu da bu gibi)

Öncelikle sağlıklı cevabın için teşekkürler. Photoshop biliyorum, bilgim var. Bunu Photoshop ile düzenlemek aklıma gelmedi. Dökümanın kalitesini bozmadan hangi formatta dışarı aktarmam gerekir? Sonuçta ''resim'' formatında görünüyor. Epub'a çevirdiğimde bakıyorum içeride hem resim hem yazı şeklinde çeviriyor. Bunun sebebi de resim formatı olduğu için sanırım. Abby Fine Reader ile çalışacağımız vakit, yazıları iyi seçmesi ve çok fazla işçilik yapmamak açısından kalitenin korunması gerekir diye düşünüyorum.

Abby Fine Reader ile tarayıp seçilebilir olarak kaydettim. Kenarda duruyor. Tabi ki ''Blur'' etkisi dediğim bozukluklardan dolayı, bazı yazılar çok karışmış oluyor. Adobe İndesign ile yeniden düzenlemekten kastınız en direk kitabı içeri aktarmak mı yoksa bir tane şablon bulup yazıları kopyala-yapıştır yapmak mıdır?

Bu şekildeyse, yazıları Adobe İndesign'a aktardığımda bozulan yerleri tekrardan düzeltmem gerekecek. Programa biraz aşinalık var, çoğu şeyi yapabilirim. İngilizce de olsa bütün bunlarla alakalı örnek video, yapılışı varsa linkini paylaşırsanız sevinirim. Olmadı kendi bildiğim kadarıyla yapmaya başlayayım.

Kitap elimde mevcut değil, bir tane tarama cihazı olsa kitabı satın alır, onunla yapabilirim, dediğiniz gibi telefonla yapmakla eş değer olmasa da en mantıklı seçenek gibi geliyor.

Photshop'a attığın dökümanın "dpi" değeri 300 olması yeterli, 300 dpi matbaa baskı kalitesidir. Fine Reader dediğiniz gibi net olmayan yazılarda sapıtabilir, o kısımları elle yazarak düzeltmeniz gerekecektir. Adobe Indesign dergi, katalog, kitap mizampaj programıdır, bozuk sayfaları bu programda istediğin gibi yeniden düzenleyebilirsin, internette Indesign alakalı videolar var o videolardan öğrenebilir, takıldığın yerde ben yardımcı olmaya çalışırım.

Photshop'a attığın dökümanın "dpi" değeri 300 olması yeterli, 300 dpi matbaa baskı kalitesidir. Fine Reader dediğiniz gibi net olmayan yazılarda sapıtabilir, o kısımları elle yazarak düzeltmeniz gerekecektir. Adobe Indesign dergi, katalog, kitap mizampaj programıdır, bozuk sayfaları bu programda istediğin gibi yeniden düzenleyebilirsin, internette Indesign alakalı videolar var o videolardan öğrenebilir, takıldığın yerde ben yardımcı olmaya çalışırım.

Yani Abbay fine Reader ile işlem yaptıktan sonra İndesign programına olduğu gibi aktarmamı mı istiyorsun? Bozuk sayfaları düzeltmek derken, sıfırdan bir şablon oluşturmadan mı diyorsunuz? Yani şablon olmadan nasıl düzenlenir diye düşünüyorum da en fazla içindeki yazıları alabiliriz diye düşünüyorum. Yanlış mı anlıyorum, kavramaya çalışıyorum da yoksa İndesign kuracağım her türlü orası belli, kitabı alma alırım aslında ama diğer arşivimdeki kitapları da kendime göre kişiselleştirmeyi de öğrenmiş olacağım. Yardımcı olmaya çalışman güzel, teşekkürler inşallah sizi sıkmış olmam da çabucak hallederim. Teşekkürler verdiğiniz cevaplar için.

Evet Fine Reader ile yazıyı text hale getirdiğiniz dökümanı Indesignde sayfa düzenlemesi yapmandan bahsediyorum. Bozuk sayfaları orda düzenleyebilirsin. Atıyorum, kitabın ölçüsü 13,5x19,5 cm diyelim kenar boşlıkları da 1,5 cm olsun. İndesign de bu ayarlarda sayfa açıyorsun ve Fine readerden word dökümanı (text) olarak kaydettiğin dökümanı bu sayfaya atıp wordde düzenler gibi düzenliyorsun. Indesign de wordden daha kolay düzenlersin diye indesign de yap diyorum ama wordü çok profesyonel bilirsin wordde de yapabilirsin. Tercih sana kalmış.

Evet Fine Reader ile yazıyı text hale getirdiğiniz dökümanı Indesignde sayfa düzenlemesi yapmandan bahsediyorum. Bozuk sayfaları orda düzenleyebilirsin. Atıyorum, kitabın ölçüsü 13,5x19,5 cm diyelim kenar boşlıkları da 1,5 cm olsun. İndesign de bu ayarlarda sayfa açıyorsun ve Fine readerden word dökümanı (text) olarak kaydettiğin dökümanı bu sayfaya atıp wordde düzenler gibi düzenliyorsun. Indesign de wordden daha kolay düzenlersin diye indesign de yap diyorum ama wordü çok profesyonel bilirsin wordde de yapabilirsin. Tercih sana kalmış.

İndesign da tek iş yapmak varken iki iş yapmak gerekmeyebilir, aynen. Bakacağım, Teşekkürler.

Geri
Yukarı