Yanan ekran kartı değiştirmek riskli midir?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Birkaç ay önce tamirciye gitmiştim ve ekran kartım değişirken görüntü tamamen gidebilir demişti. Peki tüm riskler bu kadar mıdır? Bilen var mı?

Hoca tamirci dediğiniz kişi araba kaportacısı heralde yeni ekran kartı takarsanız görüntü almaya devam edersiniz.

Hoca tamirci dediğiniz kişi araba kaportacısı heralde yeni ekran kartı takarsanız görüntü almaya devam edersiniz.
Pardon. Belirtmeyi unuttum. Cihazım laptop yani ekran kartı anakarta gömülü biçimde.

Tamirci görüntünün tamamen kesilebilceğini söylemişti. Acaba tek risk bu mudur?

Tek risk bu olsa bile gerçekleştikten sonra başka bir riskin gerçekleşmesi gerekmiyor ki zaten o risk gerçekleşirse daha birşey göremeyeceğin için bir sorun olmaz diye düşünüyorum.:D
Teşekkürler :D.

Şimdi olayı tam anlamadım. Laptop ekran kartın mı yandı? Laptop modelini belirtir misin? Eğer harici GPU yandıysa BIOS'dan onu devre dışı bırakabilme ihtimalin var. Ha değiştirmek istersen orası adamın dediği gibi riskli. Önce ısı uygulayıp kartı lehimlerinden ayıracaksın, sonra yenisini takacaksın ve lehimleyeceksin. Servisler komple anakartı değiştirir böyle durumlarda.

Şimdi olayı tam anlamadım. Laptop ekran kartın mı yandı? Laptop modelini belirtir misin? Eğer harici GPU yandıysa BIOS'dan onu devre dışı bırakabilme ihtimalin var. Ha değiştirmek istersen orası adamın dediği gibi riskli. Önce ısı uygulayıp kartı lehimlerinden ayıracaksın, sonra yenisini takacaksın ve lehimleyeceksin. Servisler komple anakartı değiştirir böyle durumlarda.
Harici ekran kartım yandı. Zaten devre dışı bırakmıştım. Yinede risk ile anlamadığım bi durum var.

En kötü ihtimal iyi kötü çalışan (fakat oyun oynatmıyor) harici ekran kartıda gider riski mi yoksa tüm anakart'ın işi biter riski mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı