Yandex Disk güvenilir mi?

Arkadaşlar sürekli bozulan harici disklerden ve kaybolan flash disklerden dolayı bütün önemli önemsiz dosyalarımı Yandex Disk'e yüklüyorum. Dosyalarım burada güvende mi, kaybolur mu veya silinir mi?

-Diskte yasadışı sayılabilecek +18 içerik vb. dosyalar barındırmıyorum.
Aralarında tercih etmeni önerdiğim Google Drive olacaktır. Hiçbir zaman için hiçbir bulut yedekleme hizmeti tam manasıyla güvenilir olmadığı akıl ve mantık çerçevesinde düşünülerek tespit edilebilir. İki adımlı doğrulama vs. açarak güvenliğini bir tık arttırabilirsin. (Büyük bir tık.)

Sizin verilerinize kimler bakıyor. Birileri oyuncak gibi oynuyor mu bilmiyoruz. Bu yüzden güvenilmez. Hatta google drive'da ki verilerimi indirip. Telefondan yedeklemeyi kapattım. Bir daha asla açmayacağım. Bana göre en güvenilir yöntem harici disk alıp onuda donanımsal şifreleme ile şifrelemek.

Edit: Google drive'da ki verilerimi sildim. Tabi sildim. Gerçekten silindi onlar. Bizde yemedik ama yiyelim hadi. :D

Önceden harici disk kullanırdım sadece ancak bozuluyorlar veya düşüyor bir şekilde. 2 tane harici diskim bozulduğundan dolayı çok veri kaybettim.

Önceden harici disk kullanırdım sadece ancak bozuluyorlar veya düşüyor bir şekilde. 2 tane harici diskim bozulduğundan dolayı çok veri kaybettim.
NAS cihazı kullan diyeceğim ama onunda ilk giriş ekranı var. Cihazın üreticisi batarsa acaba verilerine ulaşabilecek misin? Giriş ekranı yüzünden. O yüzden onuda öneremiyorum.

Hatta google drive'da ki verilerimi indirip. Telefondan yedeklemeyi kapattım. Bir daha asla açmayacağım
Cidden Google senin verilerini görmek istese bunlara erişemeyecek mi?
Kim benim özel verilerimi ne yapsın? Zaten bu derece verilerime erişmek isteyecek kadar uğraşacaksa her türlü erişir. Ben olaya bu gözle bakıyorum.

Kim benim özel verilerimi ne yapsın? Zaten bu derece verilerime erişmek isteyecek kadar uğraşacaksa her türlü erişir. Ben olaya bu gözle bakıyorum.
Ben telefonunu alıp bakmak istesem vermezsin ama değil mi? Verileri kim ne yapsın demişsin. Şirketler bu verileri satıyor. Ve bizim verilerimiz ile para kazanıyor. Zaten telefonun işletim sistemi android. Wifi'a bağlandığın an verileri google'a gönderebilir. Yani yedekleme kısmını açmışsın veya açmamışsın farketmez alan verileri her türlü alır. Yine de biz. Verileri göndermediğini sanalım. Yemiyoruz tabi ki de.
Cidden Google senin verilerini görmek istese bunlara erişemeyecek mi?
Evet erişebilir. Çünkü işletim sistemi kendisinin.
Edit: Ona kalırsa bu forumda kaspersky öneriliyor. Ve antivirüs'ün bilgisayarda ki bütün dosyalara erişimi var. Bir şey indiriyorsun dur önce ben bakacağım diyor. Bu verilerin rusların eline geçip geçmediğini satılıp satılmadığını bilmiyoruz. Geçmediğini sanalım.

Ona kalırsa bu forumda Kaspersky öneriliyor. Ve antivirüsün bilgisayarda ki bütün dosyalara erişimi var. Bir şey indiriyorsun dur önce ben bakacağım diyor. Bu verilerin Rusların eline geçip geçmediğini satılıp satılmadığını bilmiyoruz. Geçmediğini sanalım.
Hangi verilerin hangi amaçla kullanılacağı belirtiliyor zaten, üye olurken bunları kabul ederek üye oluyorsunuz.
Diyelim ki böyle bir şey yapıyor, bunca yıl içerisinde ortaya çıkardı ve Kaspersky büyük zarara uğrardı.

Ayrıca ona kalırsa bütün firmalar verilerimizi satıyor. Facebook kaç defa davalık olmuştu verilerin gizliliği hakkında.

Ben telefonunu alıp bakmak istesem vermezsin ama değil mi? Verileri kim ne yapsın demişsin. Şirketler bu verileri satıyor. Ve bizim verilerimiz ile para kazanıyor. Zaten telefonun işletim sistemi android. Wifi'a bağlandığın an verileri google'a gönderebilir. Yani yedekleme kısmını açmışsın veya açmamışsın farketmez alan verileri her türlü alır. Yine de biz. Verileri göndermediğini sanalım. Yemiyoruz tabi ki de.
Evet erişebilir. Çünkü işletim sistemi kendisinin.
Edit: Ona kalırsa bu forumda kaspersky öneriliyor. Ve antivirüs'ün bilgisayarda ki bütün dosyalara erişimi var. Bir şey indiriyorsun dur önce ben bakacağım diyor. Bu verilerin rusların eline geçip geçmediğini satılıp satılmadığını bilmiyoruz. Geçmediğini sanalım.
Tamam işte dostum, bu dediklerinin hepsiyle beni tasdiklemişsin. O firmalar senin dosyalarına erişmek istese zaten her türlü erişir. Sen Cloud sistemini kullanmadın, Yedeklemeyi açmadın diye güvende olmuyorsun. Telefonunu vermezsin olayı ise evet bir arkadaşım benden telefonumu istese (hangi arkadaşım olduğu önemli) kolay kolay telefonumu vermem. Sebebi ise onun görmemesini istediğim mesajlar olabilir, resim olabilir veya farklı bir şey vardır, utanmışımdır falan. Yoksa hayatımı karartacak olan bilgileri telefonumda taşımam zaten veya gidip clouda falan yedeklemem. Oraya yedeklenen şeyler resimdir, notlardır vs.

Yeni konular

Geri
Yukarı