Yapay zeka güvenli mi?

oldvillaGGer

Centipat
Yer
Tekirdağ/Çorlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i3 5005u / intel HD graphic 5500 / 128gb ssd
Merhaba.
Yakın zamanda bir okul munanzara sına katılacağım. Munanzara da benim savunacağım konu "yapay zeka güvenli dir" bu konu hakkında bilgisi olanlar bana kaynaklar ve savunabileceğim güzel maddeler yazabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sana direk kaynak vererek senin ödevini yapmayacağım fakat nasıl araştırma yapabileceğine dair birkaç tüyo verebilirim. Öncelikle kaynaklı bir sunum hazırlaman gerekiyorsa ve kaynaklarında güvenilir olması isteniyorsa makaleler veya derlemelerden faydalanmalısın. Google Akademi sayfasına girdikten sonra arama yerine direk cümle şeklinde değil anahtar kelimelerle (ör: yapay zeka, güven, güvenilirlik gibi) arama yaparak çıkan sonuçları incelemelisin. Aynısını yabancı dilde de yap çünkü yabancı kaynaklar daha zengin olabiliyor. Tarihin yeni olmasına dikkat et, ikinci bir arama yapabileceğin yer ise tüm tezlerin yayınlandığı yöktez sayfası olabilir. Konuya ilişkin tez varsa oradan arayabilirsin.

Merhaba.
Yakın zamanda bir okul munanzara sına katılacağım. Munanzara da benim savunacağım konu "yapay zeka güvenli dir" bu konu hakkında bilgisi olanlar bana kaynaklar ve savunabileceğim güzel maddeler yazabilir mi?

Yapay zekanın neden güvenli olduğuyla ilgili benim aklıma gelen ve savunabileceğiniz temel fikir şu olabilir, bunun çevresinde değişik argümanlar bulabilirsiniz:

"İnsanlar tarafından yapay zekanın ulaşabileceği seviye ve imkanlar sınırlandırılabileceği için, kendi kendine insanlara zarar verecek seviyelere ulaşamaz.

Ama kötü amaçla da kullanılabileceği akla gelebilir, bu durumda şunu söyleyebilirsiniz: "İnsanlığın ürettiği hemen hemen her şey hem yararlı hem zararlı amaçla kullanılabilir, ama bu insanlar tarafından üretilen teknolojilerin güvenli olmadığı ve geliştirilmemesi ya da kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez"

Bu arada şunları da belirtmeden geçemeyeceğim. Öncelikle "Munanzara" diye bir kelimemiz yok. "Münazara" diyoruz ona. İki kere aynı şekilde yazdığınız için yanlış bildiğinizi varsayıp hatırlatmak istedim.

Ayrıca ilk "münazara" kelimesinden sonra kullandığınız "sına" eki hiçbir zaman ayrık yazılmaz, böyle bir kullanım yok.

İkinci "münazara" kelimesinden sonra kullandığınız "da" bitişik olmalı ve son olarak "Yapay Zeka güvenlidir" cümlesindeki "dir" ayrı yazılmaz. "Dir" eki de her zaman bitişik yazılır.

Bu arada şunları da belirtmeden geçemeyeceğim. Öncelikle "Munanzara" diye bir kelimemiz yok. "Münazara" diyoruz ona. İki kere aynı şekilde yazdığınız için yanlış bildiğinizi varsayıp hatırlatmak istedim.
Bu nesle aşırı üzülüyorum. Bir çok kelimeyi yanlış biliyorlar ve acaba doğru mu diye bakmıyorlar.

Geri
Yukarı