Yapay zeka mühendisliği okunur mu?

kadir_26

Centipat
Daha fazla  
Yurt dışında balkan üniversitesinde okuyacağım. Bölüm olarak AI yapay zeka mühendisliği düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

Şahsen okunmaz. Yapay zeka genel olarak bilgisayar mühendisliğinin Master dalıdır. Türkiye'de bu eğitimin düzgün verileceğini sanmıyorum ve hatta küresel olarak bile bence saçma olacaktır. Bilgisayar mühendisliği okumak her yönden daha avantajlı bence. Şu konuda ülkemizde avantajı olabilir şirketler yapay zeka mühendisi ismini çok seveceği için kolay iş bulabilir ve yüksek maaşlar alabilirsin. Malum ülkemizde işlevi değil ismi önemli.

Ustteki arkadasa katiliyorum. Lisans seviyesinde okunmaz, bilgisayar muhendisligi okuduktan sonra master ya da doktora alani olarak okunabilir. Normalde bilgisayar muhendisligi programinda AI dersi 3 ya da 4 kredilik bir ders ve bolumun sonlarina dogru ancak alabiliyorsun gereksinimlerinden dolayi.

Hatta bilgisayar muhendisligi disinda istatistik ya da matematik okuyup bu alana kaymak bile daha avantajli olacaktir bana gore.

Ustteki arkadasa katiliyorum. Lisans seviyesinde okunmaz, bilgisayar muhendisligi okuduktan sonra master ya da doktora alani olarak okunabilir. Normalde bilgisayar muhendisligi programinda AI dersi 3 ya da 4 kredilik bir ders ve bolumun sonlarina dogru ancak alabiliyorsun gereksinimlerinden dolayi.

Hatta bilgisayar muhendisligi disinda istatistik ya da matematik okuyup bu alana kaymak bile daha avantajli olacaktir bana gore.

Buna hem katılıyorum, hem katılmıyorum. Yapay Zeka Mühendisliği müfredat olarak CS ile neredeyse aynı, yani mezunları gayet yazılım geliştirme alanlarında da çalışabilir. Adı yüzünden mezunları sadece yapay zeka, veri bilimi ve makine öğrenmesi gibi alanlarda çalışmak zorunda değil. Bir bilgisayar mühendisi nerede çalışıyorsa o pozisyonlarda çalışabilir. Ama teorik olarak evet, lisans değil de yüksek lisans seviyesinde bir bölüm olması gerekiyordu.

Buna hem katılıyorum, hem katılmıyorum. Yapay Zeka Mühendisliği müfredat olarak CS ile neredeyse aynı, yani mezunları gayet yazılım geliştirme alanlarında da çalışabilir. Adı yüzünden mezunları sadece yapay zeka, veri bilimi ve makine öğrenmesi gibi alanlarda çalışmak zorunda değil. Bir bilgisayar mühendisi nerede çalışıyorsa o pozisyonlarda çalışabilir. Ama teorik olarak evet, lisans değil de yüksek lisans seviyesinde bir bölüm olması gerekiyordu.

Bence cok major farklar var. Kesinlikle "neredeyse ayni" degil. Isletim sistemleri yok, FSM Automata theory yok, theory of computation yok, distributed systems yok, Yazilim muhendisligi secmeli ders olarak koymuslar, programming languages yok ( grammar & paradigmalar ).

Sonucta DS derslerini koymak icin bir seyleri cikarmalari gerekiyordu, bunu anliyorum ama yapay zeka ile alakali bir sey yapmiyorsam CS mezunu tercih ederdim. Thread starvation konseptini bilmeden mezun olma ihtimali yuksek bu programdan mezun birinin.

Bu arada Google'da karsima cikan ilk zimbirtiya bakarak yorum yapiyorum -> https://www.etu.edu.tr/tr/bolum/yapay-zeka-muhendisligi/ders-mufredati

Yurt dışında balkan üniversitesinde okuyacağım. Bölüm olarak AI yapay zeka mühendisliği düşünüyorum. Sizce mantıklı mı?

Yurt dışında pahalı bir üniversitede okumuyorsan pek önermem ki balkan üniversitesinin bir de YÖK denkliği yok. Bir de döndüğün zaman alabilirsen onunla uğraşacaksın.

Ben de müfredatı vs inceledim şu an, önceki yorumda detaylı bilgi sahibi değildim. Ve hala okunmayacağı yönündeyim. Evet yapay zeka dışında program geliştirilir. Evet müfredatlar benzer ama işletim sistemlerini öğrenmeyen ve hatta yukarıdaki arkadaşın belirttiği çoğu bilgisayar teori ve bilgisini öğrenmeyen bir insanın optimizasyon ve düşünme olarak aynı bakış açısını yakalayabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca bilgisayar okurken ekstra ders alarak çok rahat bir şekilde neredeyse tüm veri bilimi ve yapayzeka derslerini de alabilirsiniz ve hatta bu olmadan bile kendinizi bu sektörde geliştirebilirsiniz. Bilgisayar bence hala en optimum bölüm.

Yurt dışında pahalı bir üniversitede okumuyorsan pek önermem ki balkan üniversitesinin bir de YÖK denkliği yok. Bir de döndüğün zaman alabilirsen onunla uğraşacaksın.
Türkiye'ye geri dönmeyi düşünmüyorum mezun olunca mavi diploma varmış o diplamo ile çoğu ülkede o sayede sorun yaşamadan işe başlayabiliyormuşuz bize öyle dendi üniversite tarafından o zaman bilgisayar mı yoksa yazılım mühendisliği okumam geren hangisi daha iyi olur

Geri
Yukarı