Yapay zeka vs. siber güvenlik

Yusufkursun

Hectopat
Yapay zeka ve veri mühendisi ile siber güvenlik uzmanlığı arasında kaldım. 2 konuya da ilgim var ve 2 meslek hakkında güzel araştırmalar yaptım. Türkiye'de hangi bölümün iş olanağı daha fazla?
Hangi meslek ile Türkiye'de değer görürüm?

Şu aralar en popüler ve piyasası bol olanı veri bilimi alanı. Ancak diğerlerinin de önleri açık gibi duruyor. Siber güvenlik dünya genelinde popüler. Yapay zeka yeni yükseliyor, henüz en iyi günlerine ulaşmadı. Üniversiteye başlamadıysanız yapay zeka size daha uygun olabilir. Bitirmiş durumdaysanız en kolay ve hızlı bir şekilde veri bilimine girebilirsiniz.

İstatistik bilgini iyi tut özellikle big data, data science, data analysis gibi alanlar matematik ve istatistik istiyor. Yapay zeka da hakeza matematik ve python kodlama önemli. Bu saydıklarım da özellikle yurtdışında iyi bir yere gelme hedefin varsa işin bilimsel yani matematiksel tarafında iyi olman lazım. Yok ben TR'de iyiyim diyorsan başkalarının yaptıklarını uyarlamayı, editlemeyi öğrensen yeter çoğu zaman. Malum TR'de teknoloji işi batının yaptıklarını editleme/uyarlama ile gidiyor çoğu zaman.

Yeni konular

Geri
Yukarı