Yaptığım davranışlar doğru olmuş mu?

Makaleler
44
Merhaba,

Kendimi başkalarına bir şey söylesin diye arayıp sorar dururdum. Benden bıktılar dedim bir ara konu açarken. Şimdi ise bir şey yaparken kafamın dikine gidiyorum.

Ders hakkında "acaba şu olur mu, bu olur mu?" gibisinden soru sorardım. Çoğu kişi yap artık diyordu. Bir şey olduğunda hemen sorardım. Şu zamanlar onlara soru sormuyorum. Kafam rahat hem.

Başkalarından sürekli fikir almayı da kestim. O kadar sordum ki, o sorduğum konuda bilgili oldum ancak soruyordum.

Ama bu yeni yeni gelişmeye başladı. Tam rayına oturmuş değil.

Mesela ODTÜ PC mühendisliği istiyorum diye herkese söyledim. Olmayacak duaya amin der gibi. Bıraktım bakalım.

Asıl olan ise, başkalarıyla kendimi daha az kıyaslıyorum. Nasıl olmuş sizce? Nasıl olmuş derken size sordum. Etrafımdaki herhangi bir kişiye değil.

İnsanların fikirlerini fazla önemsiyorsun gibi geldi bana. Hayatındaki her şeyi başkalarıyla paylaşman ileride pişman olmana sebep olabilir, tecrübeyle sabit. Tabii ki forumda soru soracaksın kimsenin konusunu eleştirmek haddime değil ama burada bile insanlara soru sormuşsun. Sanki takıntı haline gelmiş biraz. Linç yiyeceksem çok da umurumda değil demek istediğim bir şey yapmak istediğinde kendi başına karar vermekte zorlanıyor gibisin. Birinin seni onaylamasını bekliyorsun. İnsanların fikirlerini önemsemek güzel bir şey ama takıntı haline getirmek uzun vadede seni ve çevreni çok yıpratır. Her yaptığını anlatan sürekli bir olaya yorum yapmamı isteyen bir arkadaşım var ve yıllardır bunu yaptığı için artık mesajlarına saatler sonra geri dönüyorum ve geçiştiriyorum.

Ama burada bile insanlara soru sormuşsun.

Evet, sormuşluğum var. Normal olduğunu düşünüyorum bu Sosyal'deki insanlar için.

Her yaptığını anlatan sürekli bir olaya yorum yapmamı isteyen bir arkadaşım var ve yıllardır bunu yaptığı için artık mesajlarına saatler sonra geri dönüyorum ve geçiştiriyorum.

Anladım. Bundan sonra böyle şeylere dikkat ederim. Hiç söylememek daha mı iyi olacak peki?

Evet, sormuşluğum var. Normal olduğunu düşünüyorum bu Sosyal'deki insanlar için.

Anladım. Bundan sonra böyle şeylere dikkat ederim. Hiç söylememek daha mı iyi olacak peki?

Hiç söyleme demiyorum. İllaki insanlardan fikir alacaksın sohbet edeceksin bunlar normal şeyler. Ama her şeyi dozunda yaşamak lazım. Örneğin a bölümünü okumak istiyorum sence ne düşünüyorsun diye sormanda bir sakınca yok ama gün içinde sürekli soru sorup ( sormasan da hayatından bir şey eksilmeyecek şeylerden bahsediyorum.) Karşındakinin sabrını zorlamanı önermem. Kendimden örnek vereyim birisi önemli bir soru sorduğunda seve seve fikrimi belirtirim ama gün içinde gereksiz bir sürü soru sorup beni darlarsa çok bunalırım. Eminim diğer insanlarda böyle düşünecektir. Belki artık farkında olmadan soru soruyorsundur bilemiyorum.

Geri
Yukarı