Yasal Uyarı'dan gelen IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır mesajı

KOSTOK

Decapat
Merhaba arkadaşlar, bugün saat 09.31'de bir mesaj geldi ve mesajda "******** IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır ve 90 günlük kullanım hakkı kalmıştır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz." diye bir mesaj geldi. Sonra ben de *#06# kodunu tuşlayarak IMEI numarama baktım ve mesajda gelen IMEI numarasıyla benim *#06# ile tuşlayarak baktığım IMEI numarası tamamen farklı çıktı. *#06# ile tuşlayarak açtığım IMEI numarasını e-Devlet'te sorgulattım ve sonuç bu. Marka ve modeli telefonum ile aynı fakat;

resim_2021-03-28_114725.png

"Yasal uyarı" mesajı ile gelen IMEI numarasını e-Devlet'te sorguladığımda sonuç şu şekilde.

resim_2021-03-28_115045.png

Şimdi aklımdaki tek soru şu: Bu "Yasal Uyarı" mesajındaki "******** IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır ve 90 günlük kullanım hakkı kalmıştır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz." konuya itibar etmeli miyim ya da benim IMEI numaram çalınmış ya da klonlanmış gibi bir şey söz konusu mudur? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar, bugün saat 09.31'de bir mesaj geldi ve mesajda "******** IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır ve 90 günlük kullanım hakkı kalmıştır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz." diye bir mesaj geldi. Sonra ben de *#06# kodunu tuşlayarak IMEI numarama baktım ve mesajda gelen IMEI numarasıyla benim *#06# ile tuşlayarak baktığım IMEI numarası tamamen farklı çıktı. *#06# ile tuşlayarak açtığım IMEI numarasını e-Devlet'te sorgulattım ve sonuç bu. Marka ve modeli telefonum ile aynı fakat;

Eki Görüntüle 944555

"Yasal uyarı" mesajı ile gelen IMEI numarasını e-Devlet'te sorguladığımda sonuç şu şekilde.

Eki Görüntüle 944562

Şimdi aklımdaki tek soru şu: Bu "Yasal Uyarı" mesajındaki "******** IMEI numaralı cihaz kayıt dışıdır ve 90 günlük kullanım hakkı kalmıştır. Lütfen satın aldığınız yere başvurunuz." konuya itibar etmeli miyim ya da benim IMEI numaram çalınmış ya da klonlanmış gibi bir şey söz konusu mudur? Lütfen yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Telefonu nereden satın aldınız,?

SMS'ye gelen ile sizinki farklıysa sorun yok. Daha önce kullandığınız bir cihaza ait olabilir.
*#06# ile sorgulattığınız IMEI kayıtlı diyorsa sorun yok.
Cihaz çift SIM'liyse ikisini de kontrol edin.

SMS'ye gelen ile sizinki farklıysa sorun yok. Daha önce kullandığınız bir cihaza ait olabilir.
*#06# ile sorgulattığınız IMEI kayıtlı diyorsa sorun yok.
Cihaz çift SIM'liyse ikisini de kontrol edin.
Telefonuma çift sim takılmıyo zaten
Adınıza alınmış farklı bir cihaz daha varsa onu da kontrol edin. IMEI ile ilgili mesajlar direkt olarak cihaza değil, satın alan kişiye gidiyor.

Bu telefon benim adıma alınmadı zaten bu telefon babamın adına alındı ve babamın kendi telefonundaki IMEI numarası ile SMS ile gelen IMEI numarasını karşılaştırdım ve alakası bile yok şimdi bu yasal uyarıdan gelen mesaj yanlışlıkla falan gelmiş olabilir mi ya da bu siber saldırı ile falan gelmiş olabilir mi?

Kullandığınız cihazlarla eşleşmiyorsa ve kullandığınız cihazların IMEI numarasını sorgulattığınızda kayıtlı olduğu yazıyorsa sorun yok.

Geri
Yukarı