Yatay geçiş nasıl yapılır?

Yatay geçiş mesaşşatli iştir. Kimsenin gerçek anlamda tam olarak düzgünce vakit ayıracağını sanmıyorum. İnceleme kısmı sende.

Öncelikle merkezi yerleştirme puanı ile mi yoksa ortalama ile mi geçeceğine karar vermelisin. Okullar temmuz-ağustos gibi başvuruları anlatan zımbırtılar açıklayıp başvuruları alırlar. Sürekli takip etmelisin. Her okulun şartları değişik oluyor. Ders saymaları da öyle.

Sen başvurursun. Onlar da şunları kabul ettik diye liste yayınlarlar. Listede varsan kayıt için gerekli zımbırtılar ile okula gidersin (veya pandemi döneminde ne yapılıyorsa onu yaparsın) ve kaydını yaptırırsın. Söylenene göre yeni okuluna kayıt yaptığın an eskisindeki kaydın düşse/silinse de tam öyle olmuyor. Ben bunun sebebinin öğrenci işlerinin işlerini yapmaması olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden erkek olduğunu varsayarsak askerlik işini de sık sık kontrol et. Arada kalıp kaçak olarak yakalanmak istemezsin.

Aslında anlatılacak pek bir şey yok. Her gün başvuracağın bölümün, fakültenin, okulun ve okulun öğrenci işleri sayfasının haber/duyuru kısmına bakıp duruyorsun. Sonrasını onlar anlatıyor, sen de yapıyorsun.

KYK hakkında kesin bilgim olmasa da teknik olarak o derslerden kalmamış olduğun için sorun olmaması lazım. Ama KYK için de nakil ya da ne deniyorsa o işten yapmalısın, o da uğraştırıyor.
Değerli hocam bir sorum olacaktı. İnternette ne kadar araştırsam da kesin bir sonuç bulamadım, benim beceriksizliğim. Diyelim ki ben bu sene dil bölümünden bir okula girdim fakat ben bu bölümde kalmak istemedim. Dil dışı bir bölüme içinde bulunduğum bölümün not ortalamasıyla girebilir miyim yoksa gireceğim bölümün taban puanının yukarısında bir puan almam şart mıdır ?

Ortalama ile geçişte sadece ortalamaya bakılmaz, sınav puanına da bakılır. Orada da takdir edersin ki bölüm hangi puan türünden alıyorsa ona bakıyorlar. Orada kurtardıysan bile kaçıncı sınıf olmana ve hatta senin başvurunla ilgilenen kişinin keyfine göre değişmekle beraber sen bizim bölümle alakasızsın deyip almayabilirler.

Bir ara (son 2-3 yıl) internette gezerken 90 küsurlu yıllarda derece yapmış birisi muhtemelen o an orada yaşadığı için Bursa Uludağ Üniversitesindeki bir mühendislik bölümüne başvruyordu. Kendisi ODTÜ'de başka bir mühendislik öğrencisi, okulu falan dondurmuş herhalde. Adamı bölüm alakasız deyip almadılar. Muhtemelen Uludağ Üniversitesinin ilgili bölümde görüp görebileceği en başarılı öğrenciyi almadılar.

Yatay geçiş kanser iş. Kafaları eserse varlığını bildiğin her şeye sövmeni bile sağlayabilirler.

Yeni konular

Geri
Yukarı