Yatay geçiş yapanlar için KYK

Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben Kocaeli Üniversitesi inşaat mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim. Bu yaz başka bir üniversiteye ortalama ile yatay geçiş planlıyorum. Size 3 sorum var.

1-)Şu anda bir KYK yurdunda kalmiyorum memlekette olduğum için. Yatay geçis yapanlar için KYK yurt basvuruları aciklanma süresi tahmini ne zaman?

2-)Şu anda KYK bursu aliyorum, bu KYK yurdu çıkmasına olumlu yönde mi etkiler olumsuz yönde mi?

3-)Geçeceğim üniversitede bazı derslerimi saydıramamama ihtimaline karşın dönem uzatmam KYK bursumu olumsuz yönde etkiler mi?

1. Şu anda KYK'lı olmadığın için sıfırdan KYK başvurusu yapman gerekecek. Sonuçlar güz dönemi başlamaya yakın açıklanıyor diye biliyorum. Yurt çıkıp çıkmaması ise tamamen şansına. Eğer şehirdeki yurtlar doluysa sana bir yedek numarası verilir. O numara gelene kadar maalesef başının çaresine bakmak zorundasın.

2. hiçbir etkisi olmaz ikisi birbirinden bağımsız şeyler. (Yurt yönetiminden ceza alma durumunda kesilme konusu falan hariç)

3. Dönem uzatma konusuyla ilgili bir bilgim yok fakat, burs ortalaman 2'nin altına düşerse kesilir. Burada olay senin gayretine kalıyor tabii.

Bu arada yatay geçiş yapak için başvuracağın okulların müfredatına bak. Özellikle konuların biribiriyle eşleşmesi ve kredilerinin birbirine yakın olması lazım. Örneğin ders içeriği aynı olsa bile senin geçtiğin dersin kredisi düşükse saymayabilirler. Mesela ben yatay geçiş yaptığımda kimya dersinin knuları aynıydı fakat geçiş yaptığım üniversitede kredisi daha yüksekti ve saymamışlardı. Mecburen aynı dersi bir daha almak zorunda kalmıştım. Tavsiyem aldığın derslerin geçiş yapacağın yerdeki müfredatına iyice bakman.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı