Yatay Geçişte Yıl Kaybı Olur Mu?

ilkerp

Hectopat
İDÜ Makine mühendisliğinde okuyorum 2.sınıfa geçeceğim bu dönem, Pamukkale Üniversitesi Makine mühendisliğine geçersem yıl kaybı olur mu, demek istediğim kaldığım yerden mi devam ederim yoksa baştan mı başlarım? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler

Hocam bu tamamen gittiğin okula bağlı. Aldığın derslerin bazılarını kabul edip bazılarını etmeyebilirler ama 1. sınıf olduğun için büyük ihtimalle aldığın çoğu ders kabul edilir. Yıl kaybı olacak kadar sıkıntı yaşamazsın ama belki bir kaç ders alman gerekir.

Belli olmaz sorman lazım.

İDÜ Makine mühendisliğinde okuyorum 2.sınıfa geçeceğim bu dönem, Pamukkale Üniversitesi Makine mühendisliğine geçersem yıl kaybı olur mu, demek istediğim kaldığım yerden mi devam ederim yoksa baştan mı başlarım? Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim, şimdiden teşekkürler
PAÜ'ye geçtiniz mi hocam?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesine geçtim, ama Pamukkale Ünide arkadaş var, neden sormuştunuz
Sınav istediğim gibi geçerse bu sene listeye orayı da yazmayı planlıyorum hocam. Diş hekimliği için düşünüyorum da. Şehir küçük ve gelişmiş bir yer yobazı yok diyorlar. Ulaşımı çok rahat kiralar çok uygun üniversite kampüsü de güzelmiş. F/P bile denilecek kadar varmış diyorlar da.

Sınav istediğim gibi geçerse bu sene listeye orayı da yazmayı planlıyorum hocam. Diş hekimliği için düşünüyorum da. Şehir küçük ve gelişmiş bir yer yobazı yok diyorlar. Ulaşımı çok rahat kiralar çok uygun üniversite kampüsü de güzelmiş. F/P bile denilecek kadar varmış diyorlar da.

Denizlideki üniversitenin yakınlarındaki erkek yurdu eskiden 5 yıldızlı bir otelmiş, tip 6 diye geçen bir KYK yurdu arkadaşım da orada kalıyor ve çok övüyor, nereden gittiğine bağlı tabii ama denizli nispeten güzel bir şehir, mühendislik okuyacak olsan kesinlikle önermezdim orayı fakat diş hekimliği hakkında bilgim yok, benim üniversitenin diş hastanesi yeni inşa ediliyor daha doğrusu bitmek üzere, üniversitenin ana kampüsüne yakın tabii eğitimini bilemem ama bina, laboratuvarlar falan haliyle son teknoloji olur, İzmir'de okuyacak olursan katip çelebiyi öneririm diş hekimliği için.

Yıl kaybım oldu arkadaşlar, Türkçe bölümden İngilizce bölüme geçtiğim için özellikle bölüm derslerini yeniden alıyorum, inkılap türkçe ve makine mühendisliğine giriş tarzı derslerden muaf olabildim sadece haberiniz olsun. İngilizce sınavını da geçmiştim girerken üniversiteye.

Denizlideki üniversitenin yakınlarındaki erkek yurdu eskiden 5 yıldızlı bir otelmiş, tip 6 diye geçen bir KYK yurdu arkadaşım da orada kalıyor ve çok övüyor, nereden gittiğine bağlı tabii ama denizli nispeten güzel bir şehir, mühendislik okuyacak olsan kesinlikle önermezdim orayı fakat diş hekimliği hakkında bilgim yok, benim üniversitenin diş hastanesi yeni inşa ediliyor daha doğrusu bitmek üzere, üniversitenin ana kampüsüne yakın tabii eğitimini bilemem ama bina, laboratuvarlar falan haliyle son teknoloji olur, İzmir'de okuyacak olursan katip çelebiyi öneririm diş hekimliği için.
İzmir Katip Çelebi Üniversitesini gördüm hocam ancak çok üstüne düşmedim açıkcası. Ege Üniversitesinden sonra diğer kampüslere yeterince önem verilip verilemeyeceğinden emin olamadım.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesini gördüm hocam ancak çok üstüne düşmedim açıkcası. Ege Üniversitesinden sonra diğer kampüslere yeterince önem verilip verilemeyeceğinden emin olamadım.
Kampüs hayatı yaşama derdindeysen tabii ki egeye gidebilirsin, fakat dediğim gibi hem teknoloji bakımından hem (en azından diş için) eğitim bakımından daha iyi kâtip çelebi, mühendislik olsaydı net yönlendirmeler yapabilirdim fakat alanım dışı çok bilgim yok, yine de şimdiden başarılar, yks hayatın sonu veya başlangıcı değil o yüzden çok streslenmeyin, sınavda iyi yapamasanız bile yatay geçiş hakkınız var fakat yıl kaybınızın olmasını istemiyorsanız asıl istediğiniz üniversiteyle geçici gireceğiniz üniversitenin bölümünün yabancı dil eğitim oranları aynı olmalı yoksa benim gibi 1 yıl kaybedersin. Şunu belirteyim yatay geçiş ilk yıl ve son yıl yapılamıyor yani 1.sınıfı okumanız lazım her şekilde, 1.sınıf bittikten sonraki yazın başlarında yatay geçişler başlar genelde fakat üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir, bu tarihleri sabit sandığım için asıl gitmek istediğim yeri deneme şansım bile olmadı.

Geri
Yukarı