Yatırım konusunda güçlü ekran kartı vs yüksek hızlı monitör

Kayzerious

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba sevgili Technopat ailesi, son zamanlarda kafamı kurcalayan bir konu hakkında sizlere danışmak istedim. Başlıktan da anlaşılabileceği üzere daha güçlü bir ekran kartına mı yatırım yapmalıyım yoksa daha hızlı bir monitöre geçme zamanı mı?

Konu hakkındaki görüşlerinizi aşağıda belirteceğim kendi sistemim üzerinden değerlendirmenizi rica ediyorum.

Sahip olduğum sitemim şu şekilde;

• CPU: Ryzen 7 3700X.
  • GPU: (Satıldı.)
  • MB: ASUS ROG STRIX X570-F GAMING.
  • RAM: Kingston HyperX Fury 4x4GB 2400MHz.
  • PSU: Corsair HX1000I 1000W 80+ Platinum.
  • Monitör: AOC agon AG241QX.

Kendim araştırma yaptım ve kıyaslama için güzel bir video buldum. Linki buraya bırakıyorum. Bu videodaki ölçüm araçlarını, denekleri ve problemin çözüm mantığını doğru kabul ederek yorum yapacağım. Elbette bunlar kesin doğru olmayabilir sizlerden de görüşlerinizi almak istiyorum. Belki videoyu doğru anlamış bile olmayabilirim, bu sebeple konuyu açmış bulunuyorum. Lütfen ikilemde kalmış bu forum arkadaşınızı linç etmeyiniz.
Kullandığım tablo ve veriler linkini verdiğim video kaynağından alınmıştır.

Reaksiyon.png

Double Door.png

Double Door 2.png

• En çok kafamı karıştıran istatistik bu oldu. Videodan da anlayabildiğim kadarıyla ne kadar fazla FPS alırsak o ölçüde gecikme değeri düşüyor ve oynanabilirlik artıyor.

Sonuc.png

• Sonuç olarak baktığımızda ise profesyonel oyuncular için 144-240Hz istatistikleri çok benzer veriler ortaya çıkarmış. Bu veriler üzerinden değerlendirme yaptığımda aslında 240Hz monitöre geçmenin verdiği katkının, pratik (efsanevi 10000 saat kuralı ) ile elde edilenin yanında denklemden çıkarılacak küçüklükte olduğunu düşünüyorum.

Çocukluğumdan beri FPS oyunlarını seviyorum ve oynuyorum. Profesyonel seviyede birisi değilim ama ortalamanın üstünde oynadığımı kabul ediyorum. Konuya geri dönersek sizlerden ricam benim durumumu göz önünde bulundurarak görüşlerinizi belirtmeniz ve ekipman önerisi vb olursa bu yönde yapmanız. Konunun temelinde yatan sorunum hem güçlü bir ekran kartı alabilecek hem de yanına 240Hz monitör koyabilecek durumum yok. Bu yüzden 240Hz monitör alıp yanına kalan bütçeyle orta güçte bir kart mı almalıyım yoksa paramı RTX 3070 alarak mı kullanmalıyım?

Not: Arkadaşlar FPS ve rekabetçi oyunları seviyorum bu yüzden 4K monitör al, TN panel alma renkler çamur gibi yorumlarda bulunmayın lütfen. Samsung'un VA qdot monitörünü(C27HG70) kullandım ve iade ettim. İade etmemin sebebi ise TN panelden zannedilen kadar da üstün olmadığını gördüm. Sanırım 10000TL üstü bir monitör bütçeniz yoksa IPS, VA fald aydınlatmaya sahip değilse ne HDR işe yarıyor ne de renklerde çok bir fark gözlemleyebiliyoruz.

Sayın @Recep Baltaş ve @Ali Güngör sizleri uzun süredir takip ediyorum ve ben kaçırmadıysam ortada kaldığım ikilem ile ilgili rehber niteliğinde bir video çekmediniz. Sizler birçok fuar gezip birçoğumuzdan daha fazla deneyime sahip kişilersiniz. Sizin de bu konu hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Kısaca tekrar soracak olursam, daha hızlı monitör mü kullanmalıyım yoksa 144Hz'de kalıp daha fazla FPS alabilecek bir kart mı satın almalıyım?

Vakit ayırıp okuyan ve görüşlerini bildiren herkese şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
240Hz monitör kullanacaksan 240 FPS'yi geçmen de gerekiyor. Rekabetçi oyunlarda FPS sıkıntısı yaşamazsın ama senin yerinde olsam, gerçekten ciddi oynuyorsam 240 Hz kullanırdım. 3070 gibi ekran kartları en az 2K monitör de ister yani o karta çıkacaksan otomatikmen bütçen artacak. Rekabetçi oyunlar için ufacık farklar bile önemli olabiliyor bunu en iyi sen bilirsin.

Ben bilgisayarda oyun olarak vaktimin yüzde 99'unu CS:GO'da geçiriyorum. O kadar hevesle bir sürü oyun yükledim ama hiçbir CS:GO'nun verdiği zevki vermedi. Ben sizin yerinizde olsam 1660S gibi bir kart alıp 240Hz monitör alırdım. Zaten 2K bir monitörünüz olmayacağı için 1660S her oyunda size yeter diye düşünüyorum.

240Hz monitör kullanacaksan 240 FPS'yi geçmen de gerekiyor. Rekabetçi oyunlarda FPS sıkıntısı yaşamazsın ama senin yerinde olsam, gerçekten ciddi oynuyorsam 240 Hz kullanırdım. 3070 gibi ekran kartları en az 2K monitör de ister yani o karta çıkacaksan otomatikmen bütçen artacak. Rekabetçi oyunlar için ufacık farklar bile önemli olabiliyor bunu en iyi sen bilirsin.
Hali hazırda 2k ve 144Hz bir monitörüm var.

Bence yapacağın en mantıklı hareket 2x8 GB en az 3000MHz ram almak ve iyi bir ekran kartı almak olur. Ekran kartı tavsiyesi soracak olursan 2070 Super modelini öneririm. Bütçe ne olacak?
Şuanda RAM'e kaynak ayıramıyorum ve bütçe olarak 7000TL zorlayacağım. Beklemekten yana sıkıntım yok, çıkmışken 3070 almayı daha mantıklı buluyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı