Yatırım nedir ve neden önemlidir?

CLKgraphıc

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba herkese! Gördüm ki forumun bu kısmında bir boşluk, durgunluk var. Ben de kendimce faydamın dokunacağı ufak bir paylaşım yapmak istedim. Umarım işinize yarar.

Gelin öncelikle yatırım nedir onu öğrenelim. "yatırım" kelimesinin anlamına baktığımızda kar ya da gelir elde etme amacıyla kaynakların kullanılması işlemi olduğunu görüyoruz. Bunun gerçekleşmesi için gerçek/reel anlamda kar etmiş olmamız gerek. Örneğin, 100 liraya 1 gr altın aldığımı varsayalım. 1 ay sonunda 1 gram altın 110 TL olmuş ve bana yüzde 10 getiri sağlamış olsun. 1 ay önce 100 liraya 10 kalem alabiliyordum. E şimdi de kalem 11 lira olmuş. Param yüzde 10 değerlenmesine rağmen halen 10 kalem alabiliyorum. O zaman anlıyoruz ki yatırım ile aslında alım gücü kazanmayı hedeflemek en doğrusu olacaktır. Yaptığım yatırımın sonunda önceden 10 kalem alabildiğim 100 liraya 11 kalem alabilmem bana gerçek getiri sağlamış olur. Aksi takdirde nominal kar etmiş ya da paramın değerini korumuş olurum. Bu durumda yatırım reel anlamda kar ya da düzenli gelir elde etmek için yapılan kaynak harcamaları diyebiliriz. Yatırım denilince genellikle altın, döviz vb. araçlar akla geliyor fakat değerleneceğini, talebin artacağını düşündüğünüz ve alım gerçekleştirdiğiniz farklı maddeler yatırım aracı olabilir. Buna en basit örnek pandemi çıktığında maskelerin yüksek fiyatlaması olacaktır. Maskeler zorunlu hale getirildikten sonra herkesin en az bir tanıdığı maske işine girmiştir. Amaçları fırsatı değerlendirmek yapacakları yatırım ile gelirlerini artırmaktır. Fırsattan istifade kısmını göz ardı ediyorum.

Peki bunlar neden önemli? Birkaç madde açıklayacağım sonra çok daha iyi anlaşılacak. Son zamanlarda ülkemizde açıklanan enflasyon ve artan fiyatlamalar ile birlikte halk parasının değerini koruyacak araçları aramaya başladı. Bir kısım dövizin veya altının en iyi yatırım aracı olduğunu düşünürken öbür tarafta gayrimenkulün en güvenli yatırım aracı olduğunu savunanlar da bu opsiyonları çoğaltanlar da mevcut. Burada insanların göz ardı ettiği şey, en önemli şey ise bireysellik. Herkesin alabileceği riski, maddi durumu, hayatının gidişatı gibi önemli birçok hususta farklılıkları mevcut. Dolayısıyla kimisi için döviz/altın en iyisi iken bir diğeri için gayrimenkul bir öbürü içinse bono, tahvil, hisse senedi, fonlar gibi seçenekler olabilir. Yatırım, hayatımızda aldığımız birçok karar gibi içinde büyük oranda bireysellik içeren bir durumdur. Hayatınızın devamını etkileyecek bir kararda nasıl başkasına sorup, fikrini tamamen benimsemiyorsak yatırım kararlarımızda da durum böyle olmalı. Bizim hayatımızı, isteklerimizi, o anki durumumuzu ve hedeflerimizi en iyi biz biliriz. Eğer biz yatırımcı tipimizi bilmez, belirlemez ve ona göre hareket etmezsek finansal piyasalar bizi yutar. Bu kadar net. Piyasayı yenemeyiz, tabii tanımınıza göre değişir fakat en iyi seçeneklerden biri piyasayı tanımak ve onunla dost olmaktır.

Bireyselliği kısaca hallettikten sonra geleceğimiz konu ise hedeflerimiz. Nasıl bir yatırım yapmak istediğimizi, bu yatırımla ne kadar sürede ne elde etmek istediğimizi belirlemek önemli konulardır. Klişe fakat değişmeyen bir sözü tekrar hatırlayalım; "nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yolu seçtiğini hiçbir önemi yok." okuduğunuz makale ve yazılarda, dinlediğiniz podcast ve izlediğiniz videolarda herkes uzun vade yatırımcı olmayı öneriyor olabilir. Bunun en iyi ve garantisi olduğunu iddia eder fakat durum yine bu kadar basit değildir. Herkeste uzun vade yatırımcısı olacak kadar sabır yoktur. Dahası uzun vade yatırımcısı olmaya ikna edilen kişiler genelde bunu garanti seçenek gördüğü için yetersiz araştırma ile harekete geçerler. Hedeflerimizi neye göre belirleyebiliriz? Hala okumaya devam ediyorsanız, devam etmeden önce bir cevap arayın bakalım :) bireyselliğimize göre. 23 yaşında bir yatırımcı iseniz yüksek riskli araçlarda cüretkar işlemler yapabilirsiniz çünkü borsaya ayırdığınız, zaten ihtiyacınız dahi olmayan parayı 23 yaşında kaybettikten sonra tekrar başlama gücünüz ve mental durumunuz olabilir. 23 yaşında iken zengin olmak amacı ile yalnızca büyüme hisselerine yatırım yapabilirsiniz. Yahut 52 yaşında iseniz temettü geliri ile düzenli bir kazanç elde etmek sizin için daha uygun bir hedef olabilir.

Yatırım, bugün sahip olduğumuz 5 birim alım gücünü 10 birime çıkarmak için yapılan eylemlerimizdir. amacımız enflasyonu yenmek, gelir sağlamak ya da alım gücümüzü artırmak olmalıdır. bunu yaparken ise birden fazla doğru seçenek olduğunu hatta farklı kişiler için farklı doğru seçenekler olabileceğini fark etmemiz gerekmektedir. bir yatırım aracı her zaman, değişmeksizin en iyi yatırım aracı olamaz. özellikle halihazırda para birimi olan araçların en iyi yatırım aracı olarak düşünülmesi kabul edilemez desem yanlış olmaz.

Kısaca bu giriş seviyesi bilgileri anlatmak istedim çünkü fark ediyorum ki bunları bilmeyen, önemini anlamayan bir yatırımcı kitlemiz var. Gelen ilgiye göre yatırımcı tiplerini ve nasıl mantıklı yatırım yapılabileceğini de anlatmak istiyorum. Okuyan herkese teşekkürler, herkese iyi sosyaller :)

Al-işlet-sat ve fırsatları değerlendirme üzerinden yürümeni tavsiye ederim. Çünkü üretime bu kadar ihtiyacın olduğu bir ülkede bono, tahvil vb araçların kısıtlı likiditeye sahip vatandaşın kısa vadede yüksek kazanç arzusunu karşılaması istisnai durumlar dışında mümkün görünmüyor. Kaldı ki bu durum senin verdiğin örnekleri bile etkilemiş olacak ki örnek olarak maskeyi vermişsin. Üretime doymuş ülkelerde diğer araçlar daha revaçta çünkü. Ağzına eline sağlık faydalı bilgiler :) YTD eklemeyi unutma :D

Al-işlet-sat ve fırsatları değerlendirme üzerinden yürümeni tavsiye ederim. Çünkü üretime bu kadar ihtiyacın olduğu bir ülkede bono, tahvil vb araçların kısıtlı likiditeye sahip vatandaşın kısa vadede yüksek kazanç arzusunu karşılaması istisnai durumlar dışında mümkün görünmüyor. Kaldı ki bu durum senin verdiğin örnekleri bile etkilemiş olacak ki örnek olarak maskeyi vermişsin. Üretime doymuş ülkelerde diğer araçlar daha revaçta çünkü. Ağzına eline sağlık faydalı bilgiler :) YTD eklemeyi unutma :D
Teşekkürler. Doğru söylüyorsun fakat yazının sonunda dediğim gibi, çevreden gördüklerim beni çok şaşırttı. Bu kadar iptidai bilgilere dahi hakim değiliz toplum olarak. O yüzden bu şekilde başladık bakalım :) Tabii o konular da gelecek, sadece sırayla. Elimden geldiğince bunda tavsiye gibi algılanabilecek ibarelerden kaçındım, aklımda. Yine de teşekkürler :D

Teşekkürler. Doğru söylüyorsun fakat yazının sonunda dediğim gibi, çevreden gördüklerim beni çok şaşırttı. Bu kadar iptidai bilgilere dahi hakim değiliz toplum olarak. O yüzden bu şekilde başladık bakalım :) Tabii o konular da gelecek, sadece sırayla. Elimden geldiğince bunda tavsiye gibi algılanabilecek ibarelerden kaçındım, aklımda. Yine de teşekkürler :D
Kesinlikle her sınıftan insanın hakim olması gereken konular bunlar. Bu bilgileri paylaşmaya devam etmeni kendime adıma ben isterim ve takipteyim. Öğrenciliğimi hatırlattın diyebilirim :)
Ben son cümlene istinaden bir öneride bulunmak istedim sadece. İlk yoruma bakınca da görüyoruz asıl ilgi kısa vadede kazanç üzerinde :D

Kesinlikle her sınıftan insanın hakim olması gereken konular bunlar. Bu bilgileri paylaşmaya devam etmeni kendime adıma ben isterim ve takipteyim. Öğrenciliğimi hatırlattın diyebilirim :)
Ben son cümlene istinaden bir öneride bulunmak istedim sadece. İlk yoruma bakınca da görüyoruz asıl ilgi kısa vadede kazanç üzerinde :D
Kesinlikle, hiçbir problem yok. İlgiye, sorulara göre devam etmeyi ben de isterim. Teşekkür ederim tekrar :) Ya o konuda insanlara kusur da bulamıyoruz her zaman. Cidden bir mental dinginlik lazım bunlarla ilgilenebilmek için fakat tabii bu mental dinginliğe sahip olanlardan bazıları yine kısa yoldan zenginlik peşinde...

Yeni konular

Geri
Yukarı