Rehber Yatırım Yapmaya Başlama Rehberi

caseyyy

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, biliyorsunuz son zamanlarda Kripto paralar, Bitcoin, Ethereum, Altcoin'ler ülke gündeminden düşmüyor. Artış/azalış haberleri, veya gruplarda diğer insanların kazanım ve kayıpları. Her gün mutlaka görüyorsunuzdur, mutlaka atılsam nasıl olur diye de düşünmüşsünüzdür, gerçekten kazanç elde edebilir miyim diye. Bu yüzden de yatırımcılığa ilk adımınızı atmanıza destek olmak için bu rehberi yazıyorum. Nasıl hesap açılır, para yatırılır, kripto para alınır/çekilir ve mutlaka kaçınmanız gereken hatalar gibi konuların üstünden geçeceğim.

Başlamadan herkesin aklındaki soruyu cevaplayayım, eğer akıllıca ve sabırlı bir şekilde yatırım yaparsanız, cidden güzel bir miktar para kazanabilirsiniz. Gün olacak kaybedeceksiniz, içinizden bir parça kopup gidecek, gün olacak paranızı katlayacaksınız. Risk almadan olmuyor. Risk alamam diyorsanız sizin işiniz değil.

1. Adım: BTCTurk Hesabı

BTCTurk'u sadece kripto para çevirimi ve para çekme/yatırma için kullanacağız, ilk yapmak istediğiniz şey 18 yaşın altındaysanız 18 yaş üzeri bir aile bireyiniz adına BTCTurk hesabı açmak. Platformda para transferi yapabilmek için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Onay fotoğrafı istiyorlar, yükledikten sonra kısa bir sürede doğrulanıyor.

WhatsApp Image 2021-03-19 at 12.17.54 AM.jpeg

Daha sonra BtcTurk.com | Bitcoin ve Kripto Para Alım Satım Platformu Adresinden para yatırma seçeneklerine geliyoruz. Havale/EFT yöntemleri bence fazla zahmetli. Papara ile ödeme seçeneği getirdiler. Kayıt olduğunuz TC Kimlik Numarasına ait Papara hesabından Trendyol'dan tişört alırmışcasına yatırma işlemini tamamlıyoruz. Miktar size kalmış, 40-50 TL civarı bile yeterlidir, ben 80 TL ile başladım, şu an 300 TL'em var.

Daha sonra sitenin sağ altında bulunan resimden BTCTurk PRO versiyona geçiyoruz ve sol üstte Basit Al-Sat'dan USDT/TRY seçeneğiyle Limit'ten Tether alıyoruz. Tether kripto para dünyasının dolarıdır, stablecoin'dir. 1 Tether her zaman 1 dolara eşittir. İleride Tether'in ismini daha duyacağız da.

1616523798983.png

Daha sonra TRC20 Algoritmasıyla Tether çekme sayfasına geldiğimizde diğer adıma geçiş yapmış oluyoruz. (linkledim)

2. Adım: OKEx

Şimdi direkt olarak Binance veya BtcTurk üzerinden alım satıma başlayabilirdik, fakat bu siteler her zaman doğru olmayabiliyor, fiyat güncelleme hızı global sitelere kıyasla çok kötü ve çok az para birimi içeriyor. İşimizi kolaylaştırmak için OKEx'den bir hesap açıp paramızı oraya aktaracağız.

Bu linkten OKEx'e kayıt oluyoruz, kendi bilgilerinizle kayıt olabilirsiniz, BtcTurk gibi bir doğrulama istemiyor.

Daha sonra para yatırma sayfasından (yine linkledim) USDT seçeneğini seçip USDT-TRC20 Algoritmasını seçip devam ediyoruz.

1616523953898.png

Buradaki USDT Adresini kopyalıyoruz ve yukarıda linklediğim BtcTurk sayfasına geri dönüyoruz. Çekme adresine kopyaladığımız adresi tanımlayıp tüm hesap bakiyemizle çekme isteğimizi gönderiyoruz. (Dikkat: adresin doğru olduğundan ve USDT/TRC20 kullandığınızdan emin olun, bunlardan birisi yanlış olursa paranız başka bir hesaba gider ve geri alamazsınız.)
Ayrıca OKEx'i İngilizceniz iyiyse İngilizce kullanmanızı tavsiye ederim, Türkçe çevirisinden zarar gelmez fakat çok iyi değil.

Çekme isteğimizi gönderdikten sonra paranızın OKEx hesabınıza en fazla 5 dakika içinde düşmesi gerekli. Varlıklarım'da paranızı görüyorsanız diğer adıma geçmeye hazırsınız demektir.

3. Adım: İşlem hesabı

Şimdi yatırdığımız para hesabınıza geldi, fakat şu an fon hesabınızda. Paranızı Al-Sat hesabınıza aktarmanız gerekiyor. Hemen buradaki linkten ya da fonlama hesabı > transfer'den USDT Tether'i seçip Funding Account'tan Spot Account'a aktarıyoruz.

1616523982635.png

1616524019941.png

Eğer işleminizi başarıyla tamamladıysanız ve varlıklar sayfanız böyle bir şeye benziyorsa en ön koltuktan son aşamaya geçmeye hak kazandınız demektir.

4. Adım: Alım-Satım

Bu aşamada sonunda Kripto Para alım satımı yapabileceğiniz için yorgunlukla karışık olarak heyecanlısınız, kanınız kaynıyor. O zaman daha fazla bekletmeden başlayalım.

Ana sayfamızdan Piyasalar'a geliyoruz, önünüzde borsadaki tüm kripto para birimleri sıralanmış bekliyor, büyük ihtimalle Bitcoin, Ethereum, belki Dash ve Dogecoin'den başka hiçbirini hayatınızda hiç duymadınız, ben de duymadım, öğreniyoruz.

Burada yatırım tavsiyesi vermeyeceğim ve sadece coin almayı göstereceğim, ama sonda ne alabilirsiniz birkaç öneri vereceğim, merak etmeyin.

1616524080729.png

Almak istediğimiz coin'in yanındaki Al-Sat'a tıklıyoruz ve tablonun sağ üstündeki tam ekrana tıklıyoruz. Önünüze hacker filmlerindeki konsol gibi bir ekran çıkıyor, hiçbir şey anlamıyor, korkuyor olabilirsiniz, ben de anlamamıştım. Aşağıdaki resimde olabildiğince anlatmaya çalıştım.

1616524099265.png

Şimdi burada almak istediğiniz coini almak için alım-satım yerine geliyorsunuz, emir türü olarak mutlaka Limit kullanın, piyasadan almayın.
Almak istediğiniz fiyatı yazıp bakiyenizin ne kadarıyla almak istediğinizi yazıyorsunuz veya kaydırgaçtan ayarlıyorsunuz. Satın Al butonuna bastıktan sonra isteğiniz Açık Emirler kısmına düşüyor. Eğer özel bir fiyat belirlemediyseniz birkaç saniye içinde alım yapar, Geçmiş Emirler'e gider ve hesabınızdaki bakiyenizle Kripto Para almış olursunuz. Ben bu fiyata almam arkadaş deyip başka bir fiyata alım emiri koyduysanız bir çay içip gelin, coin'in fiyatı sizin isteğinize düşünce alım yapılacak, iyi sabırlar diliyorum, tek seferde sadece bir alım-satım emri koyabileceğinizi de hatırlatmak isterim. (satma kısmı da aynı teknikle ilerliyor.)

Bu kadar! Cebinizdeki para ile Kripto Para alımı yapmayı başardınız! Şimdi ise yeni atılan arkadaşlarım için yapıp yapmamanız gerken birkaç şeyi açıklayacağım.

ALTIN KURALLAR:

Sabırlı olun: Limiti koydum ama düşmedi, iptal edeyim en iyisi yapmayın, bu hatayı yaptım, iptal ettikten saatler sonra beni beklermiş gibi çakıldı. Olmayacağından eminseniz iptal edin.

ASLA yükseliyor diye almayın: Az kalsın yapacağım bir hareketti, asla ama asla yapmayın bunu, neyin mantığı abi bu? Yükselirken alırsan düşerken satarsın. En yaygın ve en salakça hata. Düşükken alıp yükselirken satacaksın.

Açgözlü olmayın: Coininizi aldınız, siz aldıktan sonra müthiş yükselmeye başladı, tüm zamanların zirvesini yaptı. Daha fazla tutmayın, kazancınızı alıp çıkın. Sürekli artacak değil ya? Hayal kırıklığı yaşarsınız, bu da başıma geldi.

Garanti hareket edin: Alacağınız coinin piyasa büyüklüğü en az 1 milyar dolar (1B$) olsun ve güvenilir bir coin olsun. Onu nasıl bileceğim derseniz;
Piyasa değeri en sağda yazıyor.
Piyasa'da istediğiniz coinin üstüne tıklayın, aşağı kaydırıp Derecelendirme'ye tıklayın, Kripto Skoru yazıyor. A üstündeyse kaliteli bir coin demektir, eli yüzü düzgün demektir.

1616523486798.png

Bu kadar! Yatırım yapmaya başlama rehberimi burada sonlandırıyorum, bayağı bir vaktimi aldı, her konuyu kapsamaya çalıştım ve tüm bilgilerimi bir sayfaya kustum. Umarım birilerine yardımcı olabilirim, her türlü sorunuza ve önerinize açığım, okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi akşamlar ve iyi forumlar dilerim!

(yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir, başınıza gelebileceklerden, kazanıp kaybedebileceklerinizden hiçbir sorumluluk üstlenmiyorum.)

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-03-19 at 12.17.54 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2021-03-19 at 12.17.54 AM.jpeg
    76,6 KB · Görüntüleme: 99
  • 1616519051001.png
    1616519051001.png
    34 KB · Görüntüleme: 76
  • 1616519815346.png
    1616519815346.png
    52,1 KB · Görüntüleme: 57
  • 1616520438892.png
    1616520438892.png
    25,3 KB · Görüntüleme: 71
  • 1616520538722.png
    1616520538722.png
    103,6 KB · Görüntüleme: 61
  • 1616521346018.png
    1616521346018.png
    35 KB · Görüntüleme: 49
  • 1616521357133.png
    1616521357133.png
    35 KB · Görüntüleme: 43
  • 1616522086481.png
    1616522086481.png
    353,8 KB · Görüntüleme: 49
  • 1616523411114.png
    1616523411114.png
    30,7 KB · Görüntüleme: 103
Son düzenleyen: Moderatör:
Lending'in fazla riskli olduğunu düşünüyorum piyasada kendi kendine öğrenen yapay zekalar bile bulunuyor ayrıca BtcTurk ve Paribu'ya güvenmiyorum bir keresinde işlem hacmi yüksek olduğundan siteye bile girilmiyordu politikalarına baktığımda ise bundan sorumlu bile olmadığını gösteren madde bile var. Elinize sağlık tabii ki yine de iyi anlatım.

Konuyu genel olarak eksik buldum. Konuda sadece para yatırma kısmı anlatılmış gibi. Sonrasında açgözlü olmayın vs. uyarılar verilmiş 3-4 tane. Ayrıca BTCTürk vs önermek büyük hata. Bu işin babası Binance. BTCTürk'ten alım-satım yapmaya kalkıp da coin peak veya dip yaptığında alamayan/satamayan çok insan oluyor. Uğraşmaya değmez.

Önerilen borsa sıkıntılı, çok şikayetçisi var. İkincisi sabır olayına katılıyorum. Borsaya yeni girenler genelde “Para yatırdım akşama zenginim” gözüyle bakarlar cidden yanlış.

Arkadaşlar borsa zaten riskli bir yatırım aracıdır. Kripto para borsası çok çok risklidir. Gözden çıkarabildiğiniz paralar ile yatırım yapmalısınız.

Grafik bilmiyorsanız, Analiz yapamıyorsanız, gündemi takip edemiyorsanız al-sat işine girmeyin zarar etmeniz çok olası. Coin bu ne zaman yükseleceği, ne zaman düşeceği belli olmuyor. Dolayısı ile düşükten al yüksekten sat mantığı pek çalışmayabiliyor. Örneğin düşükten alırsın daha da düşer :) Alın 5-6 ay bekleyin veya aldınız pump yaptı kazancınızı alıp bir köşede tekrar pusuya yatabilirsiniz. Tabiki yatırım tavsiyesi değilsir :) Mutlu günler.

Geri
Yukarı