"Yavaş biçimlendirme yapmazsan virüsler gitmez" şehir efsanesi

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Özellikle de XP döneminde Türk forumlarında böyle bir şehir efsanesi vardı. Ben hayatımda böyle saçma bir söylem görmedim. Bir kere yavaş biçimlendirme ile hızlı biçimlendirme arasındaki tek fark, yavaş biçimlendirmede hem dosya tablosu hem de dosyaların kendisi silinirken hızlı biçimlendirmede dosya tablosu siliniyor. Fakat şunu bir kere anlayın, dosya tablosu bir kere silindi mi o dosyalara doğrudan işletim sistemi ile hiçbir şekilde ulaşamazsınız. 3. parti yazılımlarla ulaşabilirsiniz fakat işletim sistemi ulaşamadığı için virüsler de çalışamaz.

Üstelik yabancı forumlarda böyle bir saçmalığı söyleyen kimse yok. Neden Türk forumlarında insanlar kendi kafasından uydurduğu bir bilgiyi yayıp sanki doğruymuş gibi söylüyorlar?

Bu arada Technopat'a teşekkür ediyorum. Bu tarz yanlış bilgilerle dolaşan insanlara yer verilmiyor. O yüzden çok mutluyum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu savunan herkesin Windows 7'nin yavaş format saçmalığına son vermesi ile mors olması :D

Türk forumlarında dönen birkaç saçmalık:
  • Format atmak sabit diski yavaşlatır kardeşim...
    • Tam tersine hızlandırır :)
  • CIA yavaş formatla silinen dosyaları bile kurtarır, ellerinde özel yazılımlar var.
    • Yav he he, var var...
  • MSconfig bellek üst sınırını artır kardeşim.
    • Ne diyosun abicim sen? O ayarla kullanılabilir bellek miktarı arasında bir bağ yok.
  • Windows 10 oturmadı kardeşim.
    • Bırak şimdi?
Daha bir ton saçmalık sayarım...

Bunu savunan herkesin Windows 7'nin yavaş format saçmalığına son vermesi ile mors olması :D

• CIA yavaş formatla silinen dosyaları bile kurtarır, ellerinde özel yazılımlar var.
    • Yav he he, var var...
  • MSConfig bellek üst sınırını artır kardeşim.
    • Ne diyorsun abiciğim sen? O ayarla kullanılabilir bellek miktarı arasında bir bağ yok.
    • Bırak şimdi?
Hala yavaş biçimlendirme yapılabiliyor fakat artık format arayüzünden tamamen kaldırıldı. Artık komut istemi ile Diskpart aracını kullanarak yavaş biçimlendirme yapmak gerekiyor.
Ayrıca dediklerinize katılıyorum. Özellikle de 1. ve 4. dediğinize dikkat çekerim. Format atmak SSD'lerin ömründen çok minik bir miktar çalar fakat bu o kadar minik bir miktardır ki ayda bir format atsanız bile SSD'nin ömrünün bitmesi en az 8 sene sürer. Windows 10 artık çok oturmuş durumda. Aksine öve öve bitiremedikleri Windows 7 ve 8.1 artık çok eskidi ve güncel işlemcileri desteklemediği gibi güncel bağlantı teknolojilerini de desteklemiyor. Yahu Windows 7 bırakın USB 3.1/3.2'yi, USB 3.0'ı bile desteklemiyor! O yüzden Skylake ve sonraki nesil Intel sistemlere ve AMD Ryzen sistemlere Windows 7 doğrudan kurulamıyor, kurulum medyasının modifiye edilmesi gerekiyor. Neden "Windows 10'a geçin" dediğiniz bir kez daha anlaşılıyor. Windows 7 NVMe de desteklemiyor ayrıca.

Saçmalığın daniskasıdır. Bir de burada "LLF atmadan hiç bir zararlı temizlenemez. Zararlı temizlemeni tek yolu Low Lewel formattır." tarzında mesaj atanları da görmüştüm. Çok güldürmüşlerdi beni. :)

• Yav he he, var var...
  • MSconfig bellek üst sınırını artır kardeşim.
    • Ne diyosun abicim sen? O ayarla kullanılabilir bellek miktarı arasında bir bağ yok.
    • Bırak şimdi?
Şimdi bu yazdıklarınızdan hangisi saçmalık(!)

Yeni konular

Geri
Yukarı