Yavru kedim hâla çekingen ne zaman bana alışır?

psychasnake

Centipat
Selamlar, 2 aylık yavru bir kedi sahiplendim ilk geldiği gün inanılmaz korkuyordu odanın bir köşesine girdi ve oradan çıkmadı sevmeye çalıştığımda ya tıslıyor ya da pati atıyordu. 3 gün oldu şimdi tıslaması ve pati atması kesildi ama hala elimden ürküyor ve çok yanaştırınca uzaklaşıyor. Kendi haline bırakıp ona zaman tanırsam bana alışacağını okudum pek çok yerden ama bu şekilde yanlış yapmaktan endişeliyim sizce ne yapmalıyım? Birkaç defa başını okşamama izin verdi bu 3 gün içinde ama gözleri kapalıyken okşuyordum başını gözlerini açıp elimi görünce tekrar ürküp kaçtı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ona biraz zaman ver ve kendini evin bir üyesi gibi hissetmesine yardım et. Mesela onun köşesi, oyuncakları, mama kabı olsun. Zaten ilk bir hafta o geldiği odadan çıkamıyor sana alışsa bile. Daha sonra sana güvenip arkandan gelir. Eline alışması için de elinle yem verebilirsin. Kokunu tanır, güvenir. Bir de parfüm sıkma, sevmiyorlar. Benim çingene daha ilk geldiği günden benimle kakışıp uyumuştu ama eve adapte olma sıkıntısı yaşamıştı. Odanın kapısına gelip bağırıyordu tek kalmayı sevmediği için. Sonra arkamdan gelmeye başladı ama hemen saklanıyordu koltuğun altına falan. Daha sonra alıştı. Yeni geldikleri için normal, endişelenme.🙂 Bir de üstüne çok gitme alışması için daha çok kaçabilir. Bırak ne zaman geleceğine o karar versin. Sana güveni olunca gelir sevdirir kendini. Son olarak yüksek ses de korkutabilir.

Geri
Yukarı