Yavru kediye nasıl bakılmalı?

252217

Hectopat
Makaleler
1
Hafta sonu Allah'ın izniyle yavru kedi sahipleneceğim. Az çok kedi bakabilme bilgim var ama ilk günden nasıl davranacağım pek bilgim yok. Kumunu mesela kışın nereye koymam lazım, gece uyumaz ise ne yapmam lazım, tuvaletin yerini göstersem direk alışır mı? Kedi sahipleri bilgi verirse çok mutlu olurum.

Hafta sonu Allah'ın izniyle yavru kedi sahipleneceğim. Az çok kedi bakabilme bilgim var ama ilk günden nasıl davranacağım pek bilgim yok. Kumunu mesela kışın nereye koymam lazım, gece uyumaz ise ne yapmam lazım, tuvaletin yerini göstersem direk alışır mı? Kedi sahipleri bilgi verirse çok mutlu olurum.

En başta tuvalet bilgilerini söyleyeyim kediler genelde yeri kazırlar ve eğer kum alışkanlıkları yok ise yere veya eşeleyebileceği bir yerlere tuvaletini yaparlar bunu engellemek için karnına çok baskı yapmadan taşıyarak kuma götürün o zaten kumdan dönerken yolu görücektir bunu 1 2 hafta yapsanız yeterli olur büyük ihtimalle, gece uyumazlarsa diye bir olay olmuyor eğer hasta ise zaten anlayacaksınızdır acı dolu miyavlamaları ile onun dışında eğer kediyi belli bir büyüklükte sahipleniyorsanız yavru kedi için kuru mama alırsınız bir de gönlü olsun diye yaş mama alabilirsiniz onun dışında kediyi sahiplenip ama ben bakamam deyip sokağa atmadığınız sürece kedinin en iyi şekilde baklılabileceğini düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun umarım güzel zamanlar geçirirsin.

İlk gün ben su ile sütü karıştırıp içirdim mamaları ıslattım(sıcak su ile) ve öyle verdim ikisini de yedi. İlk gün evi daha tanımadığı için bütün eşyalarını aynı odaya koydum kumu yatma yerini falan kumun içine soktum patileri ile kazma haraketi yaptırdım alışsın diye 1 hafta falan aynı odada durdu ondan sonra banyoya koydum kum ve mama kabını alıştı oraya gitti bunlar için. İlk gün uyuma hakkında bir sıkıntım olmadı mışıl mışıl uyudu.

İdrar kokusunu alırsa oraya yapar tuvaletini. Çok küçükse biberon tavsiye ederim. Kediler çok ilgi istemezler kendilerini temizlerler tuvaletlerini nereye yapacaklarını bilirler. Birkaç oyuncağı olsun takılır kafasına göre. İnsanlar kadar uykuya ihtiyaçları olmadığı için gece uyanık olabilir bunun için bir şey yapamazsın.

En başta tuvalet bilgilerini söyleyeyim kediler genelde yeri kazırlar ve eğer kum alışkanlıkları yok ise yere veya eşeleyebileceği bir yerlere tuvaletini yaparlar bunu engellemek için karnına çok baskı yapmadan taşıyarak kuma götürün o zaten kumdan dönerken yolu görücektir bunu 1 2 hafta yapsanız yeterli olur büyük ihtimalle, gece uyumazlarsa diye bir olay olmuyor eğer hasta ise zaten anlayacaksınızdır acı dolu miyavlamaları ile onun dışında eğer kediyi belli bir büyüklükte sahipleniyorsanız yavru kedi için kuru mama alırsınız bir de gönlü olsun diye yaş mama alabilirsiniz onun dışında kediyi sahiplenip ama ben bakamam deyip sokağa atmadığınız sürece kedinin en iyi şekilde baklılabileceğini düşünüyorum. Şimdiden hayırlı olsun umarım güzel zamanlar geçirirsin.

Kumu direk koridora koysam alışır mı büyük ihtimalle kedi 2 3 aylık olacak.

Sana yalvarırım, süt verme. Neden dersen, sütün içindeki maddeler kedilere kötü geldikleri için onları ölüme sürüklüyor. Fakat onun yerine biraz su katılmış süt veya yoğurt verebilirsiniz. Tırmalama tahtalarına ihtiyaç duyarlar. Yoksa desteyle çöplere koltuk taşırsın. Bir tane kulübe yapmanı öneririm. Böylece kendilerini daha güvende hissedebilirler kediler, ev yapamazsanız bir tane sepet olabilir. Kum, mama konularına girmeyeceğim. Büyüyünce zaten çiftleşmesi gerek, ona da girmeyeceğim. Düzenli taramaya da ihtiyaç duyarlar. Yoksa oradan buradan kıl toplarsın. Ha bu arada, az daha unutuyordum. Yavru kedinin mamaları yumuşak ve küçük olmalı. Yoksa süt dişleri de kırılabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı