Yavru kediyi nasıl eve alırım?

Domocibu

Hectopat
Yer
Linç yeme durağında bekliyor.
Evet soru gayet açık. Binanın bahçesinde yavru kedi var. Annesi ölmüş galiba. Sürekli ağlama sesini duyuyorum. Evimiz gayet geniş ona yetecek yer var. Yemek bırakıyorum 2 gündür ama bu aralar yağmur çok şiddetli yağıyor ve hava soğuk. Onu evime nasıl alabilirim?

Evine almak yerine barınabileceği bir yuva yapabilirsin. Annesini görmeme sebebin yemek arıyor oluşu olabilir. İyice emin olmak lazım annesi olmadığından.

Evine alarak evine alabilirsin. Öncelikle eve almadan önce temizleyin, sokak kedileri pis olabilir. Aşılarını mutlaka yaptırın, hem kendi sağlığınız için hem kedinin sağlığı için. Yavru kediler çok çabuk hastalanabilirler.

Bu konuda inanılmaz tecrübeli birisi değilim veya mesleğim alakasız ama kedilerin psikolojisi genel olarak gördüğüm kadarıyla farklı işliyor. Yani köpek gibi besleyip sakin yaklaşıp kendinizi tanıtamıyorsunuz. Davranışı nasıl? Yani yaklaşmaya kalktığınızda direk kaçıyor mu? Eğer öyle değilse direk kucağınıza alıp eve götürebilirsiniz. Ek olarak bu cidden büyük bir sorumluluk. Aşısını yaptırmaktan kaçmamanız gerekiyor her türlü masraf çıkabilir bunu göz ardı etmeyin.

Şöyle bir video bırakayım:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet soru gayet açık. Binanın bahçesinde yavru kedi var. Annesi ölmüş galiba. Sürekli ağlama sesini duyuyorum. Evimiz gayet geniş ona yetecek yer var. Yemek bırakıyorum 2 gündür ama bu aralar yağmur çok şiddetli yağıyor ve hava soğuk. Onu evime nasıl alabilirim?
Onu bilmem fakat onu koru yoksa benim ki gibi erkek kedilere parçalatırsın.

Veterinere götürmekle başla. İddiasına varım pire doludur. İç dış parazitini bir yaptır, veteriner baksın bir sorunu var mı diye. Mantarı var mı baktır. Kedi mantarı korkunç bir illet. Mama falan al. Kum al. Sonrasında ne yapman gerektiğini veteriner sana söyler zaten.

Küçük bir baraka yapmanı öneririm ya da İnternet'ten çok ucuza satılanlardan idareten 1 tane alırsın gelecekte kendin daha güzelini yaparsın evine almak zorunda değilsin ama almak istiyorsan mama ile ikna etmeye çalış.

Boşa uğraşma, uzun süre denedim sonuç alamadım. Üstelik annesi bana alışıktı. En son gittim avuçladım, miyavlata miyavlata getirdim. İlk 2 gün geceleri sürekli miyavladı. Sonra yavaş yavaş alıştı. Şu an bahçede geziyor. Kum almadım, bahçeye halledip geliyor. Gidip kapıyı zıplayıp açıyor, gelince de kapıyı çalıyor. Bayağı ev kedisi oldu.

Eğer annesinin olmadığından ve önümüzdeki 15 yıl o kediyle yaşamaya hazırsanız çekinmeyin. Koyun bir kutuya götürün veterinere. Yavru kedi kolay alışır. Benim iki kedim var (fotoğraflarını da bırakayım 🙂), ikisini de sokaktan (kurtardım) aldım. Hatta tekir olan eve kargo alırken kendi girdi eve, bir daha da çıkmadı 😆 Bakabileceğinize dair en ufak bir şüpheniz varsa veya bir anda 500 lira masraf çıkardığında ödeyemeyecekseniz hiç bulaşmayın bile. Evdeki eşyalarınıza da zarar vereceğinden emin olabilirsiniz, alırken bunu da hesaba katın. Son olarak birkaç tavsiye bırakayım:

- Mümkün olduğunca kuru mamaya alıştırın bir an önce.

- Kendi yediğiniz şeylerle (salçalı ev yemeği, tatlı, kuruyemiş, zeytin, cips...) beslemeyin. Kaynatılmış ve kesinlikle yağsız, baharatsız, tuzsuz olmak kaydıyla tavuk, et gibi şeyler verebilirsiniz. Peynir vermeyin. Çiğ et yedirmeyin, parazit kapabilir. Kediler arada ot da yiyor. Yıkayıp marul verebilirsiniz veya evde kedi otu yetiştirebilirsiniz. Soğan, sarımsak, pırasa tarzı şeyleri (genelde sevmezler ama benimki pırasa yiyor nedense) kesinlikle yedirmeyin. Yememesi gereken bir şey yemesi durumunda kusabilir, ishal olabilir ve genel olarak zararlı işte.

- Haftada 1 kutudan fazla yaş mama vermeyin.

- Etrafta ip gibi şeyler bırakmayın. Saçma sapan şeyler yutabiliyorlar. Etrafta yapay çiçek falan varsa kaldırın.

- Kedinizin damak zevkini öğrenmeye çalışın. Ona göre neleri etrafta tutmamak gerektiğini zamanla öğrenirsiniz. Örnek olarak sarı kedim kuruyemiş ve tatlılara sarkar hep ama tavuk bile yemez. Tekir kedim ise zeytine ve bizim yediğimiz yemeklere sarkar.

-Eve ilk geldiğinde kumuna yapmıyorsa bir yere çişini yapana kadar bekleyin, sonra çişe peçete bandırıp kumuna gömün. Sonra hep kuma gidecektir.

-Evinizde saksı varsa ve kedi dibini kazarsa toprağı yumurta kolisiyle örtebilirsiniz. Koliyi delemiyorlar.

20190810_212832.jpg 20200221_233407.jpg

Yeni konular

Geri
Yukarı