Yayın için sistem yükseltmesi

adam john

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar sistemim R5 2600 GTX 1660 Ti 16 GB RAM. CoD yayınlarında ekran kartını kullanırken yayında drop oluyor fakat OBS'te hata görünmüyor. İşlemci ile yapınca da FPS inanılmaz düşüyor. Bende bu nedenlerde dolayı ya işlemciyi ya da ekran kartında güncellemeye gitmek istiyorum. Fikir tavsiyeleriniz neler? Teşekkürler. R7 3700X veya RTX 2070S alınmalı mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar sistemim R5 2600 GTX 1660 Ti 16 GB RAM. CoD yayınlarında ekran kartını kullanırken yayında drop oluyor fakat OBS'te hata görünmüyor. İşlemci ile yapınca da FPS inanılmaz düşüyor. Bende bu nedenlerde dolayı ya işlemciyi ya da ekran kartında güncellemeye gitmek istiyorum. Fikir tavsiyeleriniz neler? Teşekkürler. R7 3700X veya RTX 2070S alınmalı mı?

Bence sorun işlemci ile alakalı olabilir. Bildiğim kadarıyla R5 2600 6 çekirdek bir işlemci ve yayın yapıp birden fazla program çalıştırdığınızı göz önüne alırsak bir de bunun yanına oyun oynadığınızı düşünürsek, çekirdek sayinizdan dolayı yetersiz kalıyor olabilir. GTX 1660 Ti 6 GB VRAM bir ekran kartı diye biliyorum. Oyunlarda ekran kartı önbellek diye yazar sitelerde ama ekran kartı VRAM'i diyelim biz ne kadar yüksek ise o kadar hızlı tazeleme yapar bir nevi render alır, oyun içinde sürekli öyle düşünebiliriz.

Eğer ekran kartı yüzünden bu durumu yaşadığınızı düşünüyürsanız ayarları biraz düşürün ve tekrar deneyin. Baktınız drop olayı devam ediyorsa sorun işlemcidir.

Tabii bu benim fikrim, daha bilgili arkadaşlar umarım yardımcı olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
1080P oyun + yayın için 3900X + 2060S kombinasyonu bence daha makul olur. 2060S ile birçok oyunda yeterli performans alabilir ve işlemcinizin gücü ile de oyununuz etkilenmeden tek PC üzerinden yayın verebilirsiniz. Bütçenizin 3700X+2070S için yeterli olduğunu düşünerek önerdim.

Ekleme; Birinden birini alabiliyormuşsunuz, kusura bakmayın yanlış anladım. Ben daha sonra ekran kartını yükseltmek üzere şimdi işlemci yükseltirdim. Alt yorumdaki fikir de düşünülebilir.

Hocam ekran kartı yükseltmesi işinizi görecektir kodlayıcıyı nvenc yapıp ekran kartını yüklerseniz rahat olur diye düşünüyorum. 2070S rahatlıkla işinizi görür diye düşünüyorum.

1080P oyun + yayın için 3900X + 2060S kombinasyonu bence daha makul olur. 2060S ile birçok oyunda yeterli performans alabilir ve işlemcinizin gücü ile de oyununuz etkilenmeden tek PC üzerinden yayın verebilirsiniz. Bütçenizin 3700X+2070S için yeterli olduğunu düşünerek önerdim.

Ekleme; Birinden birini alabiliyormuşsunuz, kusura bakmayın yanlış anladım. Ben daha sonra ekran kartını yükseltmek üzere şimdi işlemci yükseltirdim. Alt yorumdaki fikir de düşünülebilir.
r7 3700x yerine r9 3900x kesinlikle daha iyi hatta ust duzel bir islemci fakat 3900x icin o kadar fiyat vermek istemez ise arkadas r7 3700x yerine r7 2700x tercih edilip fiyattan cok iyi bir tasarruf saglanip sadece 5-10 fps arasi bir performans kaybi yasar.

Hocam Streamlabs OBS programıyla ekran kartınız üzerinden yayın açmayı deneyin birde. Yayın açtığınız saatlerde internet hızınız nasıl? Yükleme hızınızı ve yayına verdiğiniz bitrate'yi de söyler misiniz?

Hocam Streamlabs OBS programıyla ekran kartınız üzerinden yayın açmayı deneyin bir de. Yayın açtığınız saatlerde internet hızınız nasıl? Yükleme hızınızı ve yayına verdiğiniz Bitrate'yi de söyler misiniz?

Ekran kartı üzerinden yayın açtığımda drop sorunu, işlemci üzerinden yayın açtığımda FPS sorunu yaşıyorum. Yani ekran kartından da denemiştim. Bitrait olayına gelirsek. TürkNet kullanıcısıyım. 7.5 upload var şu anda. Serverlara biraz uzak olduğumdan pingim yüksek oluyor bu yüzden 5000 üzeri vermiyorum oyunlarda fakat CoD'da bunu 4000-4500 çekiyorum yine de sorun oluyor. 720P 60FPS.
R7 3700X yerine R9 3900X kesinlikle daha iyi hatta ust duzel bir islemci fakat 3900X icin o kadar fiyat vermek istemez ise arkadas R7 3700X yerine R7 2700X tercih edilip fiyattan cok iyi bir tasarruf saglanip sadece 5-10 FPS arasi bir performans kaybi yasar.

2700X yerine 3700X deme sebebim uzun vadede bir planlama düşünmem. R9 3900X biraz prof kalıyor ama ona vereceğim ekstra 1000 TL'yi saklayıp ileride ek bir ekran kartı olayına girilebilir. İleride dediğim 1 yıl sonra gibi. Değerli yorumunuz için teşekkürler. :)
Hocam ekran kartı yükseltmesi işinizi görecektir kodlayıcıyı nvenc yapıp ekran kartını yüklerseniz rahat olur diye düşünüyorum. 2070S rahatlıkla işinizi görür diye düşünüyorum.

Peki sizce AMD'nin yeni kartlarını beklemek mantıklı mı? Yeni kartlar çıkartacağı söyleniyor.

Ekran kartı üzerinden yayın açtığımda drop sorunu, işlemci üzerinden yayın açtığımda FPS sorunu yaşıyorum. Yani ekran kartından da denemiştim. Bitrait olayına gelirsek. TürkNet kullanıcısıyım. 7.5 upload var şu anda. Serverlara biraz uzak olduğumdan pingim yüksek oluyor bu yüzden 5000 üzeri vermiyorum oyunlarda fakat CoD'da bunu 4000-4500 çekiyorum yine de sorun oluyor. 720P 60FPS.

2700X yerine 3700X deme sebebim uzun vadede bir planlama düşünmem. R9 3900X biraz prof kalıyor ama ona vereceğim ekstra 1000 TL'yi saklayıp ileride ek bir ekran kartı olayına girilebilir. İleri de dediğim 1 yıl sonra gibi. Değerli yorumunuz için teşekkürler. :)

Peki sizce AMD'nin yeni kartlarını beklemek mantıklı mı? Yeni kartlar çıkartacağı söyleniyor.

RX 5700XT'de oldukca güçlü bir kart tabii zamanınız varsa bekleyebilirsiniz. Ancak AMD genelde önceden ortalama kartları sonrasında yüksek kalibreli kartları sunuyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı