Yayını ekran kartından verme nedir?

Yahyabeyy

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Uzun zamandır aklıma dusen bir konu merak ediyorum bayağı ekran kartıyla yayın verdigin zaman islemciye gore ne farklılıklar oluyor yani daha mı kaliteli yayın oluyor? Diyelim ki RTX 3060 ekran kartın var R5 5600 islemcin var islemciden verirsen ne olur ya da ekran kartından verirsen ne gibi farklılıklar oluşur?

Merhaba. Uzun zamandır aklıma dusen bir konu merak ediyorum bayağı ekran kartıyla yayın verdigin zaman islemciye gore ne farklılıklar oluyor yani daha mı kaliteli yayın oluyor? Diyelim ki RTX 3060 ekran kartın var R5 5600 islemcin var islemciden verirsen ne olur ya da ekran kartından verirsen ne gibi farklılıklar oluşur?

Ekran kartından verilen görüntü daha akıcı görünür, ve işlemcin çok güçlü değilse ekran kartına vermen daha iyi olur. Örnek veriyorum oyun işlemci tabanlıdır sen oyundaki FPS'inden feragat etmeden ekran kartından verirsen oyundaki FPS kaybı minimuma iner.

İşlemci daha kaliteli yayın verir ancak bunun için büyük yayıncılar 2. bir PC alıp güçlü bir işlemci ile veriyorlar. Normal tek bir PC ve ortalama bir işlemci ile vermeye çalışmak FPS kaybına işlemcinin daha çok kullanılmasına yol açar. Bu nedenle ekran kartlarından vermek FPS düşürmez kalite zaten ortalamada yeterli olur.

Son düzenleyen: Moderatör:

NVIDIA Encoder ile vermen daha iyi. Yayın daha akıcı daha kesintisiz daha kaliteli olur. FPS düşmesi minimuma iner.

NVIDIA Encoder ile vermen daha iyi. Yayın daha akıcı daha kesintisiz daha kaliteli olur. FPS düşmesi minimuma iner.

Yani anladıgım kadariya islemciden verince kaliteli ekran kartından verince FPS az etkiliyor ekran kartından verince takılmalar vs olmaz mı yani?

Yani anladıgım kadariya islemciden verince kaliteli ekran kartından verince FPS az etkiliyor ekran kartından verince takılmalar vs olmaz mı yani.

İşlemci en iyi kalite ekran kartı kalitesiz demek değil ama daha iyi FPS için iyi. Kaliteyi basit bir yayıncılıkta anlamak zor. Büyük yayıncıların yayınlarında anlaşılıyor cam gibi hepsi ayrı bir PC ve çok iyi işlemci kullanıyor. Siz standart bir yayında ekran kartından vermeniz yeterli. Tabii ki internet upload hızı da önemli.

Ben 1660 Super ile yapıyorum takılmıyor FPS düşmüyor siz 3060 ile hayli hayli yaparsınız.

İşlemci en iyi kalite ekran kartı kalitesiz demek değil ama daha iyi FPS için iyi. Kaliteyi basit bir yayıncılıkta anlamak zor. Büyük yayıncıların yayınlarında anlaşılıyor cam gibi hepsi ayrı bir PC ve çok iyi işlemci kullanıyor. Siz standart bir yayında ekran kartından vermeniz yeterli. Tabii ki internet upload hızı da önemli.

Ben 1660 Super ile yapıyorum takılmıyor FPS düşmüyor siz 3060 ile hayli hayli yaparsınız.

Peki islemciden versem daha iyi olmaz mı? Zaten guclu FPS'nın oyunlarda 40 50 inicegini samiyorum. O zaman yuksek FPS veren oyunlarda islemciden vermeliyim, dusuk FPS veren oyunlarda ekran kartı. Ben buradan bunları cikartım. Mantıklı gelen o. Yayin kaliteli olacaksa tabii ki islemciden veririm.

Yayın kalitesine etki eden birçok faktör var. Bunları çok net anlayabilmen için işin içinde olman gerekiyor ama özet geçeyim. Temel faktörlerin başında senin ekranına verdiğin görüntüyü işleyip, paketleyip, yayın yapacağın sunucuya gönderecek bir donanıma ihtiyacın var. Bu donanım işlemci, ekran kartı olabileceği gibi harici olarak bilgisayara takılan yayın için üretilmiş render cihazları da olabilir. Bunların devamında, işlenen görüntünün, izleyiciye sunumu sırasındaki kalitesini sınırlandıracak diğer bir faktör olarak upload hızın geliyor. Upload hızın, işlenmiş görüntüyü yayın sunucusuna aktarırkenki bitrate aralığını belirliyor. Örnek olarak 720p 30 FPS bir içeriği 1500-1800 bitrate aralığında sunucuya kaliteli bir şekilde aktarabilirken, çözünürlük 1080p ve üzerine çıktığında yayınının bozulmalar, takılmalar olmadan akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için 2000+ bitrate gerekiyor.

İşlemci ve ekran kartı arasındaki farka gelecek olursak; günümüz teknolojisinde ekran kartlarının görüntü işleme performansı işlemcilere kıyasla kat kat daha fazla olduğu için yayın donanımı olarak çok yüksek oranlarda ekran kartı tercih edilir. İstisnai durumlarda yani ekran kartının 2005'li yıllardan kalma aşırı kötü ve işlemcinin son model i9-9900k olduğunu varsayarsak işlemci tercih edilebilir.

Peki islemciden versem daha iyi olmaz mı zaten guclu FPS'nın oyunlarda 40 50 inicegini samiyorum o zaman yuksek FPS veren oyunlarda islemciden vermeliyim dusuk FPS veren oyunlarda ekran kartı ben buradan bunları cikartım mantıklı gelen o yayin kaliteli olacaksa tabii ki islemciden veririm.

Hocam denemeniz lazım verin ama benim dediğim güçlü işlemci kategorisinde 5950X - 12900k gibi işlemciler tabii 5600 fena değil ama denemeniz lazım. İşlemci yükü altında nasıl olur test etmeden bir şey demek zor.

Yayın kalitesine etki eden birçok faktör var. Bunları çok net anlayabilmen için işin içinde olman gerekiyor ama özet geçeyim. Temel faktörlerin başında senin ekranına verdiğin görüntüyü işleyip, paketleyip, yayın yapacağın sunucuya gönderecek bir donanıma ihtiyacın var. Bu donanım işlemci, ekran kartı olabileceği gibi harici olarak bilgisayara takılan yayın için üretilmiş render cihazları da olabilir. Bunların devamında, işlenen görüntünün, izleyiciye sunumu sırasındaki kalitesini sınırlandıracak diğer bir faktör olarak upload hızın geliyor. Upload hızın, işlenmiş görüntüyü yayın sunucusuna aktarırkenki bitrate aralığını belirliyor. Örnek olarak 720p 30 FPS bir içeriği 1500-1800 bitrate aralığında sunucuya kaliteli bir şekilde aktarabilirken, çözünürlük 1080p ve üzerine çıktığında yayınının bozulmalar, takılmalar olmadan akıcı bir şekilde ilerleyebilmesi için 2000+ bitrate gerekiyor.

İşlemci ve ekran kartı arasındaki farka gelecek olursak; günümüz teknolojisinde ekran kartlarının görüntü işleme performansı işlemcilere kıyasla kat kat daha fazla olduğu için yayın donanımı olarak çok yüksek oranlarda ekran kartı tercih edilir. İstisnai durumlarda yani ekran kartının 2005'li yıllardan kalma aşırı kötü ve işlemcinin son model i9-9900K olduğunu varsayarsak işlemci tercih edilebilir.

Yani demek istediginiz şey R5 5600 islemci ile mi yayın vermeliyim RTX 3060 ile mi? Hangisi daha iyi olursa onunla açacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı